Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Utíkat? To nemám v povaze, říká Tomáš Kaberle

Tomáš Kaberle | foto: Reuters

31 2008
Toronto, Praha - Během pátečního odpoledne dojednával hokejový obránce Tomáš Kaberle v Torontu rámování hokejových relikvií. "Mám tu nějaké věci z All Star Game, tátův dres z Canada Cup 1976. Taky dres pana Hlinky," říkal třicetiletý bek Toronta.

V tu chvíli už bylo jasné, že mezi vážené předměty nepřibude dres Maple Leafs z letošního tažení za Stanley Cupem. Tradiční klub neprošel do play-off potřetí za sebou, a tak Kaberle může na mistrovství světa.

"Co se dá dělat. Takhle jsme si to nepředstavovali. Tři roky po sobě neudělat play-off ve městě jako Toronto je těžké," prohlásil člen slavné hokejové rodiny. "Určitě si to tu vyslechneme. Ale zasloužíme si to. V mančaftu asi budou změny. Příští sezona musí být daleko lepší."

Proč nebyla úspěšná tahle sezona?
Měli jsme moc velkých výkyvů. Hlavně první půlka sezony nebyla dobrá. Vlastně celou jsme strávili za osmým místem. Poslední dva měsíce jsme sice hráli daleko lépe, ale na poslední chvíli se nic nedá dohánět.

Toronto je slavný klub, v sestavě má zvučná jména. Proč má takové problémy a už tři roky není v play-off?
Liga se vyrovnala, hraje se mnohem víc zápasů v divizi, čímž se mužstvamezi sebou vymlátí a je těžší se do play-off dostat. Máme dost dobré mužstvo, abychom byli v play-off, ale něco tam je. Jen to sám teď neumím vysvětlit. Až postupem času si dokážu sednout a popřemýšlet, jaké byly důvody.

Na začátku jste říkal, že si to v Torontu vyslechnete. Od koho nejvíc? Od vedení klubu, od fanoušků?
Od novinářů, od lidí. Kompletně. Nebude lehké všechno spolknout. Jenže tři roky jsou opravdu dlouhá doba. Jak nám to lidé dají najevo, to teprve poznáme.

Prý máte v kabině zakázáno číst noviny. To se vám teď hodí.
Máme dohodu mezi hráči, že se noviny do kabiny nebudou nosit. Je to lepší pro mužstvo. Číst, že se někomu nedaří, by nepřineslo pohodu. A když někdo chce, ať čte doma.

A vy noviny doma čtete?
Ano, ale ne každý den.

Pro vás musí být kritika ještě těžší, ne? V týmu jste už od roku 1998. Nepřipadáte si jako inventář?
Určitě. Po Matsu Sundinovi jsem služebně nejstarší hráč, nesu hodně velkou odpovědnost.

Možná budete největší vytrvalec. Kapitánu Sundinovi končí po sezoně smlouva, hodně lidí volalo právě po jeho odchodu. Setrvá?
Doufám, že jo. Záleží na něm, jestli bude chtít zůstat.

Vy Toronto považujete za druhý domov a nevyměnil byste ho, že?
Jsem tu spokojený. Někam utíkat, když se nedaří, nemám v povaze. Kdo ví, co se stane v dalších letech, třeba mě tu nebude chtít vedení. Ale já bych zatím neměnil. Jsou tu výborní kluci. Snad se věci změní a příští rok budeme v play-off.

Nechtělo se vám utéct ani v této sezoně, když vás lákala Philadelphia, nebo dokonce New York Rangers?
Bylo pár mužstev, která měla velký zájem. Ale já nechtěl nic měnit. Hodlám zůstat v Torontu.

Což znamená, že až odehrajete zbytek sezony v NHL, můžete jet na mistrovství světa.
Když budu zdravý a vše bude v pořádku, rád pojedu. Budu muset dorazit co nejdřív po sezoně. K mužstvu bych se měl připojit na turnaji v Liberci, možná pár tréninků předtím. Pak přijde největší zápřah.

Máte na co navazovat. Teprve loni chybělo jméno Kaberle v podání vás či staršího bratra Františka na mistrovství světa poprvé po 12 letech.
Nebudu nic nalhávat, radši bych hrál play-off, ale určitě budu rád reprezentovat a o to víc se pak snažit v NHL příští rok.

Podporujete aspoň na dálku v honu na Stanley Cup bratra Františka a Carolinu?
Doufám, že půjdou daleko. Mužstvo mají dobré, možná ještě lepší, než když vyhráli Stanley Cup. K němu je dlouhá cesta. Když před dvěma lety vyhráli, brácha přijel domů úplně zničený. Ale za tu dřinu to stojí.Najdete na iDNES.czmobilní verze