Útočníci Krejčí, Hanzal a Vrbata slavili gól, Jágr dvakrát asistoval

Ryan Spooner z Bostonu (vpravo) gratuluje Davidu Krejčímu ke gólu. | foto: AP

22 2017
V úterý se základní část hokejové NHL přiblížila do finiše jedenácti zápasy, v nichž bodovala šestice Čechů. Gól Davida Krejčího Bostonu na body nestačil, naopak Martin Hanzal z Minnesoty s Radimem Vrbatou z Arizony skórovali ve vítězných duelech. Jaromír Jágr asistoval u dvou branek Floridy, která přesto doma padla s Carolinou. Po jedné přihrávce ještě měli Pavel Zacha a Ondřej Palát.

Den po nezvládnutém závěru zápasu s Torontem, kdy prohráli 2:4 po třech gólech z 59. a 60. minuty, hokejisté Bostonu před svými fanoušky přivítali další přímé konkurenty na postupových pozicích tabulky Východní konference - Ottawu.

Češi v NHL:

1. David Pastrňák (BOS) 66z. - 63b. (31+32)
2. Jakub Voráček (PHI) 72z. - 55b. (17+38)
3. Radim Vrbata (ARI) 73z. - 52b. (18+34)
4. David Krejčí (BOS) 73z. - 50b. (21+29)
5. Michael Frolík (CGY) 73z. - 42b. (16+26)
6. Jaromír Jágr (FLA) 72z. - 41b. (14+27)
7. Ondřej Palát (TBL) 65z.- 38b. (14+24)
8. Martin Hanzal (MIN) 61z. - 32b. (17+15)
9. Radek Faksa (DAL) 70z. - 31b. (11+20)
10. Tomáš Plekanec (MTL) 70z. - 25b.(8+17)

Kanadský celek do arény TD Garden zavítal s bilancí tří proher v řadě a v případě dalšího neúspěchu by dovolil Bruins dotáhnout se na rozdíl pouhých dvou bodů. Po výsledku 2:3 se však tomu nestalo a naopak Senators (88 bodů) si na druhé pozici Atlantické divize pojistili svůj náskok, od třetích Bruins (82 bodů) je nově dělí šest bodů.

Hosty poslal poprvé do vedení v 5. minutě Tom Pyatt. V 9. minutě však kontroval David Krejčí (17:53, +/-: 0, 2 střely, 1+0), když v přesilové hře z pozice obránce propálil vše co mu stálo v cestě. V prostředním dějství početní výhodu využili rovněž hosté, svou první trefou večera se prezentoval Kyle Turris. Už po sedmnácti vteřinách hry třetí třetiny se perfektní individuální akcí prosadil obránce Torey Krug a za stavu 2:2 se začínalo od znova.

Rozhodující akce se tak zrodila až v 45. minutě, kdy střelu obránce Diona Phaneufa umně tečoval muž zápasu Turris. Střelecky aktivnější Boston (36:22) už na další vyrovnání nedosáhl. Český lídr NHL v gólech i bodech David Pastrňák (18:57, +/-: 0, 3 střely) tak vyšel po nedávné jedenáctizápasové bodové šňůře už podruhé za sebou naprázdno.

Další zklamání ve snaze pozvednout své nízké postupové šance zažili hokejisté Floridy. V úterý na domácím ledě padli s konkurenty z Caroliny těsně 3:4. Panthers tak s 73 body figurují až na páté příčce pod čarou postupu, Hurricanes (75 bodů) si naopak polepšili na třetí pozici za poslední divokou kartou v držení Toronta (81 bodů).

Podobně jako Bostonu s Ottawou nepomohla domácí Floridě ani střelecká převaha 36:25. V úvodu duelu přitom Panthers třikrát odskočili do vedení. Carolina ovšem vždy dokázala vyrovnat. U dvou akcí domácích se asistencí připomněl Jaromír Jágr (18:19, +2, 1 střela, 0+2), jenž ve 2. minutě přispěl k otevírací trefě Aleksandera Barkova a na startu druhé dvacetiminutovky se podílel na gólu obránce Keitha Yandla.

Za Hurricanes však jen o pár vteřin hry později kontroval srovnáním na 3:3 Jeff Skinner a stejný hráč pak utkání i rozhodl. Své druhé trefy večera dosáhl v 57. minutě. Za svůj výkon byl americký reprezentant vyhlášen první hvězdou zápasu před domácí dvojicí Jason Demers - Jágr (oba 0+2). Obránce Jakub Kindl zůstal jen mezi nehrajícími náhradníky Floridy.

Ve hře o divokou kartu v držení Toronta (81 bodů) ve Východní konferenci jsou také hokejisté Tampy Bay (77 bodů). Po úterním startu na domácím ledě proti na Západě předposlední Arizoně však své šance nenavýšili. O překvapivé výhře hostí 3:5 rozhodl ve třetí třetině český útočník Radim Vrbata, jenž byl zámořskými novináři zvolen první hvězdou duelu.

I díky jedné asistenci Ondřeje Paláta vstupovali Lightning do třetího dějství za nadějného vedení 3:2. V 45. minutě však srovnal na 3:3 obránce Oliver Ekman-Larsson a v 47. minutě dokonal obrat Radim Vrbata (14:11, -1, 5 střel, 1+0), jenž své 18. trefy sezony dosáhl bombou příklepem z prostoru mezi kruhy. V 59. minutě pak ještě Connor Murphy do prázdné brány výsledek pojistil.

Kromě zmiňovaného Paláta (19:31, -2, 1 střela, 0+1) v sestavě Tampy nechyběl ani obránce Andrej Šustr (16:37, +/-: 0, 3 střely). Hostující zadák Zbyněk Michálek, jenž byl nedávno povolán z farmy a odbyl si svou letošní premiéru v NHL, naopak po jednom odehraném duelu zůstal jen mezi náhradníky.

Mezi tři hvězdy utkání se v úterý protlačil i Martin Hanzal (15:45, +/-: 0, 2 střely, 1+0). Posila Minnesoty pro play-off se ve druhé třetině domácího souboje se San Jose svou 17. trefou sezony přičinila na konečném výsledku 3:2. V dresu Sharks se naopak ani napodesáté nedokázal prosadit Tomáš Hertl (16:39, -1, 1 střela), jehož trenéři vrátili na křídlo elitní formace k Joe Thorntonovi. Wild se zlepšili na 94 bodů a upevnili si druhou příčku v Centrální divizi za Chicagem, které kraluje celé Západní konferenci. Sharks stále vévodí Pacifické divizi s 91 body, přestože padli už počtvrté v řadě.

Sidney Crosby se u výhry Pittsburghu 3:1 v Buffalu prezentoval jedním gólem a s celkovými 41 zásahy si upevnil vedení v tabulce střelců. Před druhým Bradem Marchandem z Bostonu (37 branek) má náskok čtyř gólů. Kapitán Penguins navíc s 81 zápisy zmenšil náskok edmontonského Connora McDavida (82 bodů) v tabulce produktivity na nejtěsnější rozdíl.

Nováček Pavel Zacha (16:35, +/-: 0, 0+1) prodloužil svou bodovou sérii už na pět navazujících zápasů New Jersey. V každém z nich si vždy připsal po jedné asistenci. Naposledy to bylo u domácí výhry 3:2 po prodloužení nad Rangers. V 35. minutě asistoval u otevírací trefy duelu při přesilové hře v podání Johna Quennevilla.

Alex Ovečkin s jedenácti střeleckými pokusy a bilancí (1+2) řádil u výhry Washingtonu 4:2 nad Calgary. V dresu Flames byl nejčastějším střelcem s šesti pokusy Michael Frolík (19:22, +/-: 0, 6 střel) do statistik se však český reprezentant nezapsal.

Ke druhému letošnímu zápasu NHL v dresu Detroitu nastoupil z farmy povolaný útočník Tomáš Nosek (11:17, +/-: 0, 2 střely). Do bodových statistik se sice nezapsal, mohl ale slavit výhru 2:1 po prodloužení z ledu Montrealu. Rozhodl o ní v 65. minutě Anthony Mantha. Red Wings v bráně s Jimmy Howardem a Petrem Mrázkem jen na střídačce byli blíže úspěchu už v řádné hrací době, kdy je poslal do vedení už po 53 vteřinách Justin Abdelkader. Domácí Canadiens, v sestavě s Tomášem Plekancem (16:04, +/-: 0, 1 střela), však v 58. minutě vrátil do hry Artturi Lehkonen.

Zklamaní odcházeli hokejisté Philadelphie, když nestačili na domácí Winnipeg. Kanadský celek rozhodl o své výhře 3:2 dvěma góly ze třetí třetiny v podání Blaka Wheelera a Marka Scheifeleho. Oba překonali Steva Masona, jenž dostal přednost před Michalem Neuvirthem. Bez bodu zůstali Jakub Voráček (17:33, -1, 2 střely) i Radko Gudas (20:42, +/-: 0, 1 střela).

Výsledky NHL

Boston - Ottawa 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
9. Krejčí, 41. Krug - 22. a 45. Turris, 5. Pyatt. Střely na branku: 36:22. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Anderson, 2. Turris (oba Ottawa), 3. Krug (Boston).

Buffalo - Pittsburgh 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
43. Reinhart - 20. Crosby, 55. Bonino, 57. Sheary. Střely na branku: 30:34. Diváci: 18.313. Hvězdy zápasu: 1. Sheary, 2. Crosby, 3. Bonino (všichni Pittsburgh).

New Jersey - NY Rangers 3:2 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)
36. Quenneville (Zacha), 39. Hall, 65. Blandisi - 37. Lindberg, 42. Nash. Střely na branku: 29:40. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Blandisi, 2. Schneider, 3. Quenneville (všichni New Jersey).

Washington - Calgary 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
7. Kuzněcov, 36. Oshie, 40. Shattenkirk, 58. Ovečkin - 11. Monahan, 56. Brouwer. Střely na branku: 40:31. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Bäckström, 3. Oshie (všichni Washington).

Montreal - Detroit 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
58. Lehkonen - 1. Abdelkader, 65. Mantha. Střely na branku: 36:36. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Howard (Detroit), 2. Montoya (Montreal), 3. Mantha (Detroit).

Tampa Bay - Arizona 3:5 (1:1, 2:1, 0:3)
10. Hedman, 32. Kučerov (Palát), 39. Naměstnikov - 5. Fischer, 31. Dvorak, 45. Ekman-Larsson, 47. Vrbata, 59. Murphy. Střely na branku: 39:35. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Vrbata, 2. Ekman-Larsson (oba Arizona), 3. Kučerov (Tampa Bay).

Florida - Carolina 3:4 (2:2, 1:1, 0:1)
2. Barkov (Jágr), 12. Smith, 22. Yandle (Jágr) - 22. a 57. Skinner, 6. Teräväinen, 15. Aho. Střely na branku: 36:25. Diváci: 10.793. Hvězdy zápasu: 1. Skinner (Carolina), 2. Demers, 3. Jágr (oba Florida).

Winnipeg - Philadelphia 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
28. Perreault, 48. Wheeler, 54. Scheifele - 25. Weal, 60. Read. Střely na branku: 33:26. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Wheeler, 2. Scheifele, 3. Hutchinson (všichni Winnipeg).

Minnesota - San Jose 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)
11. Dumba, 39. Hanzal, 39. Coyle - 38. Schlemko, 39. Marleau. Střely na branku: 27:23. Diváci: 19.104. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Coyle, 3. Hanzal (všichni Minnesota).

Chicago - Vancouver 4:5 v prodl. (0:1, 1:2, 3:1 - 0:1)
24. a 59. Hartman, 46. Hossa, 49. Pánik - 22. a 43. Sutter, 19. H. Sedin, 28. Boucher, 63. D. Sedin. Střely na branku: 44:15. Diváci: 21.607. Hvězdy zápasu: 1. Sutter, 2. D. Sedin (oba Vancouver), 3. Hartman (Chicago).

Colorado - St. Louis 2:4 (1:0, 0:1, 1:3)
6. Mitchell, 55. Barberio - 37. a 60. Berglund, 46. Pääjärvi, 49. Schwartz. Střely na branku: 28:29. Diváci: 11.687. Hvězdy zápasu: 1. Schwartz (St. Louis), 2. Mitchell (Colorado), 3. Sanford (St. Louis).