Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Útočník Fleury se po léčení těší na led

31 2001
Calgary - Před pěti měsíci už to prostě nevydržel. I když nemá rád cizí pomoc a chce se spoléhat jenom na sebe, sám dál nemohl. Hokejový útočník Theo Fleury, kanonýr New York Rangers, se rozhodl léčit. Byl závislý, říká se na drogách a alkoholu. V pondělí se poprvé od té doby objevil na veřejnosti. "Jsem hrozně rád, že jsem terapii podstoupil. Není to jednoduché, ale vydržím to," svěřil se třiatřicetiletý Fleury zámořským novinářům. Nepochybuje o tom, že se k hokeji vrátí. "No jasně!" hlásí odhodlaně.

V únoru uplynulé sezony byl nejlepším střelcem Rangers, nastřádal 74 bodů a mocně doháněl Joea Sakika v čele kanadského bodování NHL. Byl ve skvělé formě, na ledě válel. Jenže mimo něj se soužil, problémy s návykovostí ho trápily. Nejdříve je chtěl řešit sám, pak podhlehl. Bylo to přesně v noci 27. února, kdy se rozplakal a boj vzdal.

"Myslel jsem, že to zvládnu...," povzdychl si. Nerad se na někoho obrací, své trable řeší uvnitř. "Jenže dál to nešlo, musel jsem. Rozhodl jsem se pro správnou věc." Na čem je závislý? To nechce on ani lékaři prozradit, přesto se mluví o alkoholu a drogách. Před žurnalisty se drobný, ale nesmírně šikovný útočník raději rozpovídal o dětství a začátcích v New Yorku.

Vyrůstal totiž v malém městečku s necelými dvěma tisíci obyvatel. Před dvěma lety se najednou ocitl na Manhattanu, uprostřed bláznivého New Yorku. "Asi jsem nebyl dobře připravený na život v tak obrovském městě. Vrhli mě přímo centra toho hemžení...," vzpomíná Fleury.

Ale problémy se závislostí už měl prý dlouho předtím, pouze New York tedy vinu nenese. "Ne, ne, ten s tím nemá nic společného," zdůrazňuje hokejista. Také oba rodiče se potýkali se závislostí, otec byl dokonce obviněn ze sexuálního obtěžování dětí. "Konec přehrabování v minulosti... Myslím na dnešek a na hokej," řekl pevným hlasem.

Posledních pět měsíců strávil na léčebném programu, jenž připravuje samotná NHL ve spolupráci s hráčskou asociací NHLPA. "Dostávám tam výbornou podporu, mám z dosavadního léčení dobrý pocit." Teď má před sebou hodně rozptýlení, kromě rodiny se může těšit i na přípravný kemp širšího výběru kanadské reprezentace pro olympijské hry v Salt Lake City. Tam ho pozval kamarád Wayne Gretzky.

"Jsem na něj pyšný, jaký pokrok udělal," chválil Fleuryho Glen Sather, generální manažer New York Rangers. "Ale má před sebou ještě hodně práce. Během pěti měsíců se život nezmění, to chce více času."

Fleury patří i přes svou drobnou postavu k nejlepším útočníkům NHL, sedmkrát se dostal do sestavy pro All Star Game, ve čtyřech sezonách nasázel více než čtyřicet gólů. "Na stadionu je mně dobře. Tam se cítím nejlépe a už se na něj nemůžu dočkat!"

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze