Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Útočník Hrdina čeká na novou smlouvu

7 2001
Hradec Králové - Kdyby se v NHL vyhlašovala soutěž, ve které by vyhrávali borci schopní nastřádat v jednotlivých sezonách podobný bodový zisk v kanadském bodování, měl by útočník Pittsburghu Penguins Jan Hrdina velkou šanci uspět. Před několika dny mu vyřazením jeho týmu v semifinále Stanley Cupu skončila sezona. Konečný účet je pro Hrdinu hodně podobný jako ve dvou předchozích, které v zámořské soutěži tento hradecký odchovanec absolvoval.

BODŮ MĚLO BÝT VÍC
"Jenomže už jsem zase o rok starší a tak jsem očekával zlepšení," vysvětluje, proč není se ziskem třiačtyřiceti bodů v základní části a dvou v play off příliš spokojen. Hrdinovo letošní skóre v základní části je o tři body horší než loni a o bod lepší než před dvěma lety, kdy v Pittsburghu začínal. Letošní sezona však pro něj byla v mnoha směrech jiná než ty předcházející. "Často se měnila sestava, což se týkalo i mě," uvádí Hrdina.

Zatímco dříve si nejvíce zahrál v první řadě s Jágrem, nyní několikrát putoval sestavou. "Jednou jsem hrál v první, pak zase najednou třeba ve čtvrté," říká. Nestálost místa pak odnesl i tím, že byl málo nasazován na přesilovky. "A tam se ztratí hodně bodů," je přesvědčen. Nemohl se spolehnout ani na to, že ho trenér Ivan Hlinka vždy zařadí na post středního útočníka, kde se cítí nejlépe. "Někdy jsem nastoupil na křídle, ale to pro mě není ono," tvrdí.

HROZILA VÝMĚNA
Jako levý křídelní útočník se Hrdina na ledě objevoval nejvíce ve chvíli, kdy ho Hlinka zařadil do útoku s hvězdami Jágrem a Lemieuxem. Odehrál s nimi řadu zápasů, přestože nechybělo mnoho, aby byl jejich protihráčem. Když se Lemieux, spolumajitel klubu a jeden z nejlepších hokejistů historie, rozhodl uprostřed nepříliš dobře vypadající sezony pro návrat do týmu, Penguins se začali zbavovat některých českých hráčů, kterých bylo v týmu více než dost. "Čistka přišla právě kolem návratu Lemieuxe a tehdy se psalo i o mně, že bych měl odejít," přiznává Hrdina.

Na tuto část právě skončené sezony nevzpomíná rád. Tisk ho už viděl ve Phoenixu, hráč nevěděl, na čem je. "Nebylo to příjemné, v Pittsburghu jsem si už zvykl. Nechtělo se mi někam, kde to neznám," uvádí pětadvacetiletý hráč. Nakonec v týmu Penguins zůstal. Prokousal se s ním do play off a boj o Stanley Cup pro Hrdinu a jeho spoluhráče skončil až před branami samotného finále. Nad síly Pittsburghu bylo New Jersey. "Určitě je úspěchem dostat se tak daleko, na druhé straně jsme měli dost dobré mužstvo na to, abychom šli dál," je přesvědčen. Ví však, že Pittsburgh stejně tak mohl vypadnout mnohem dříve: "Vždyť v sérii s Buffalem jsme byli prakticky minutu od vyřazení, také s Washingtonem jsme prohrávali."

JEDNÁNÍ O SMLOUVĚ
Otázku odchodu Hrdina stále nezažehnal. Smlouva v Pittsburghu mu končí, ale pokud mu Penguins nabídnou novou, podle které mu zajistí alespoň desetiprocentní zvýšení platu, mělo by Hrdinovo angažmá v klubu pokračovat. Pittsburgh tak musí učinit do konce června. Desetiprocentní zvýšení se však Hrdinovi zdá málo: "Budeme jednat o vyšší částce," tvrdí a neváhá uvažovat ani o jiné cestě. "Pokud bychom se nedohodli, zvažuji, zda nepůjdu k arbitráži."

Hrdinova smlouva na letošní sezonu zněla na 700 000 dolarů. Nejen finanční záležitosti však budou při jednáních o novém kontraktu hrát svou roli. V úvahu přicházejí i další okolnosti. "Na Pittsburgh jsem si zvykl, ale pokud bych měl hrát ve čtvrtém útoku, tak snad raději odejdu," říká o jedné z nich.

Když se před dvěma lety rozhodovalo o Hrdinově právě končící smlouvě, samotný hokejista si hodně všímal ekonomické situace klubu. Kvůli dluhům hrozilo i to, že se Penguins budou stěhovat do jiného města. Dnes však podle Hrdinových slov tento problém nehrozí. Příchod Lemieuxe jako spolumajitele a nyní i hráče situaci stabilizoval. "Finančně na tom teď snad není nejhůř," říká hráč a jako příklad dává účast Pittsburghu v letošním ročníku play off. "Odhaduje se, že zápas ve Stanley Cupu klubu přinese čistý zisk kolem milionu dolarů. Penguins v play off odehráli osmnáct utkání."Témata: Ivan Hlinka
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze