Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Útočník Stamkos potvrdil kvality. Pro NHL však musí ještě zesílit

Steven Stamkos bude v nadcházejícím ročníku NHL patřit k favoritům v boji o Calderovu trofej. | foto: Reuters

25 2008
Kanadský hokejový talent Steven Stamkos poprvé oblékl dres Tampy Bay v přípravě na ledě a hned si vysloužil vlnu obdivu. V kempu mladíků organizace Lightning jednoznačně vyčnívá, ovšem bude tomu tak i mezi hokejisty se zkušenostmi z NHL?

Vedení Tampy o Stamkosových hokejových kvalitách nepochybuje. Zámořský tisk jej prezentoval již s notným předstihem draftu 2008 jako jednoznačnou jedničku.

Překvapení se nekonalo, a tak si budoucí hvězda NHL odbude svou seniorskou premiéru za Tampu Bay v říjnovém dvojzápase v Praze.

Srovnání s krajanem Sidneym Crosbym, který ve svém premiérovém ročníku v NHL posbíral hned famózních 102 kanadských bodů, se ale osmnáctiletý rodák z provincie Ontario vyhýbá.

Dave MacQueen, trenér juniorského celku Sarnia Sting z OHL, odhaduje, že v možnostech jeho bývalého svěřence je bilance 25 branek a celkových 60 bodů.

Nedávno jmenovaný kouč Tampy Bay Barry Melrose však od Stamkose očekává kromě produktivity také zlepšení fyzických parametrů.

"Klidně by mohl být modelem, kdyby nebyl hokejistou. Má teprve osmnáct let, ještě nedospěl. Musí si uvědomit, že fyzické parametry jsou momentálně jeho slabinou. Čekají jej souboje s dospělými chlapy. Máme pro něj připravený program s kondičními a silovými trenéry, se kterými bude v kontaktu každý týden," uvedl Melrose, jenž se rozhodl motivovat Stamkose vtipnou narážkou na adresu jeho nového spoluhráče Vincenta Lecavaliera.

Kapitán Blesků a jeden z nejsledovanějších hráčů současné NHL vstupoval do nejslavnější ligy světa ve stejném věku jako Stamkos přesně před deseti ročníky. Podle Melrose přitom tehdy vypadal jako vytáhlá tyčka s chrániči na ramena.

Nedostatek svalové hmoty byla ovšem jediná výtka. Dále si klenot v nově se rodící sestavě Blesků vysloužil pouze slova chvály. "Je jedním z nejlepších bruslařů, které jsem dosud viděl. Je pravda, že je na ledě pouze s dalšími mladíky a trenéry, což není zrovna vypovídající hledisko. Skvělý bruslař je ale skvělý bruslař," vyzdvihl jednu z hlavních Stamkosových přeností.

"Hokejista jako on se ještě zlepší, když naskočí po boku zkušených spoluhráčů. Když jej pozorujete mezi mladíky, rozehrává akce a snaží se uvolňovat, ale zpět už všechny puky nedostane. Kdyby hrál s Ryanem Malonem či Radimem Vrbatou, puk by se mu vrátil. S čím lepšími hráči bude nastupovat, tím bude lepší," dodal na závěr Melrose.Najdete na iDNES.czmobilní verze