Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úvodní zápasy provázely problémy

25 2004
Praha - Moderní pražská víceúčelová Sazka Arena v pražské Libni se sice honosí přívlastkem nejmodernější ve střední Evropě, ale během úvodního dne světového šampionátu zdaleka ne všechno klapalo podle představ pořadatelů i návštěvníků. Sobotní zápasy narušila porucha časomíry, na chyby a nedostatky ve statistikách si stěžovali novináři a nespokojenost netajili ani diváci.

Již v prvním duelu základní skupiny D mezi Rakušany a Francouzi se rozešla oficiální časomíra s televizním časovým údajem.

Zatímco výhrou 6:0 nadšení rakouští fanoušci odpočítali přímo v hale poslední vteřiny zápasu, televizní diváci mohli ve světě přenos ještě čtyři sekundy sledovat.

Při odpoledním utkání českých hokejistů s Lotyšskem se zase na obří kostce zablokoval odečet při vyloučení, takže hlasatel dost necitlivě přímo při hře musel oznamovat, jaká doba chybí hříšníkovi do návratu na led.

Stejný problém provázel i večerní souboj Německa s Kazachstánem.  "Výpadek časomíry zapříčinila závada na zařízení firmy Barco a vzhledem k rozsahu opravy ji zatím nebylo možné uspokojivě vyřešit. Lze ji však eliminovat tím, že po dobu zápasu Německo - Kazachstán budou odpojena branková světla, která brankoví rozhodčí nahradí praporky," doporučovalo oficiální komuniké s tím, že na odstranění závad se ihned po závěrečném sobotním utkání začne pracovat.

Diváci byli nezvyklým řešením poněkud zaskočeni a stejné rozpoložení cítili i rodinní příslušníci, přítelkyně či manželky hráčů, které sledovaly úvodní zápas českého týmu s Lotyšskem až ze čtvrtého patra. "Všude jinde jsme měli možnost mít kluky jako na dlani, až tak, že naše povzbuzování slyšeli. Ale tady odtud je snad ani neuvidíme," postěžovala si jedna z manželek nejmenovaného českého útočníka.

Bývalí reprezentanti zase měli potíže se vstupem do haly. Po slavnostním obědě s předsedou Českého svazu ledního hokeje Karlem Gutem se vypravili do haly, ale užili si problémů obyčejných diváků.

"Po příjezdu k hale jsme našli vchod zavřený a nemohli jsme najít nikoho, kdo by nám dokázal poradit. Nakonec jsme uvnitř zahlídli pracovníky svazu a jen díky protekci jsme se dostali dovnitř přes služební vchod," řekl pro hokej.cz František Kaberle starší, otec jednoho z členů českého národního týmu na šampionátu.

Někteří fanoušci si stěžují, že se na zápas nedostanou včas. Problémy nastávají především v duelech, které jsou v hracím dnu v pořadí druhé či třetí. Stadion totiž musí před následujícím zápasem vyklidit všichni fanoušci, tedy i ti, kteří si koupili balíček vstupenek.

"Je to nutné, protože jak by se jinak poznalo, jestli v hale nezůstali diváci, kteří nemají na další utkání vstupenku. A nikdo nemohl dopředu očekávat, že budou taková bezpečnostní opatření," prohlásil Gut s tím, že se čtyřhodinovou pauzou mezi začátky jednotlivých duelů se už nedá hýbat a bezpečnostní opatření jsou
nezbytná. "Nemůžeme na sebe vzít to riziko, že se něco stane."

Mnohem horší pocity však prožívali někteří příznivci lotyšského týmu, které do haly nevpustila ochranka. Podle informací televize Nova počítač nepřijal kód jejich vstupenek.

Cestovní kancelář přitom nakoupila vstupenky za skoro 30 000 dolarů, tedy asi 800.000 korun, uvedla televize.

"Je vyloučené, aby tyto lístky dostali ze Sazky. Nebyl to oficiální prodej, takže je jasné, že tam může být riziko. Díky systému distribuce se dá poznat, kde byla každá vstupenka prodaná," komentoval to Gut.

Žurnalisté žehrali na chybějící oficiální údaje o počtu diváků i řadu faktických chyb ve statistikách či soupiskách zúčastněných mužstev. Členové organizačního výboru mistrovství přislíbili urychlenou nápravu.

Diváci se snaží dostat do Sazka Areny před zápasem Česko - Lotyšsko.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze