Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Už i Keenan jmenoval evropského kapitána

8 2003
Sunrise - I nejzatvrzelejší příznivci kanadského hokejového stylu se musí sklonit před nezastavitelnou evropskou vlnou, která zaplavila slavnou NHL. Proslulý kanadský trenér Míke Keenan učinil šéfem kádru Floridy finského centra Oli Jokinena. Ten bude v nadcházející sezoně sedmým evropským kapitánem v NHL.

Jen Jaromír Jágr se mezi českými hráči mohl pyšnit kapitánským céčkem na dresu týmu NHL. To nosíval v Pittsburghu, nyní hraje ve Washingtonu pod "vedením" kapitána Konowalchuka.

Zato Švédové vypadají jako rození vůdci. V NHL mají menší zastoupení než Češi, zato čtyři kapitány. Zejména kanadská mužstva se zhlédla v severských lídrech: Sundin "šéfuje" Torontu, Alfredsson vede Ottawu, Näslund je kapitánem Vancouveru a finský centr Koivu montrealských Canadiens.

"Časy se mění," píší novináři na Floridě v reakci na krok Mikea Keenana, který jmenoval kapitánem týmu Panthers finského útočníka Oli Jokinena. Aneb hokejový fanatik, který vždy prosazoval jednoduchý kanadský styl, povýšil do funkce lídra mužstva typického představitele evropského kombinačního a technického hokeje.

Na Floridě už je sice Jokinen druhým Evropanem, který bude nosit na hrudi vedle útočícího pantera "céčko". Před ním ho chvíli měl Pavel Bure, jenže Keenan mu po příchodu na Floridu v prosinci roku 2001 funkci odebral.

"Pro Finsko to je velká zpráva," řekl Jokinen deníku Sun-Sentinel. "Dnes je tu hokej jiný než v osmdesátých letech. V našem týmu je spousta Evropanů a v NHL spousta evropských osobností."

Otázkce novinářů, zda by si někdy pomyslel, že jmenuje kapitánem hráče ze starého kontinentu, se Keenan jen smál. "Ne," připustil ale potom.

Tvrdého trenéra, který občas hráče děsí svými autoritativními metodami, prý přesvědčila i velká Jokinenova odolnost, kterou prokázal už v prosinci 2001. Tehdy ho na ranním rozbruslení jeden z asistentů trefil holí do obličeje a finský útočník pak strávil pět hodin na zubařském křesle. Přesto se večer hlásil Keenanovi, že je připraven hrát.

"Tenkrát se pořádně seznámil s brčkem, kterým se pak týden krmil. A přesto hrál. Moc lidí by tohle neudělalo, to mě ujistilo o tom, že je to tvrďák," vypráví obávaný kouč.

Přesto, že je mu teprve čtyřiadvacet let, se Jokinen stal přirozeným vůdcem Floridy. V kabině hecuje maldíky, občas má proslov k celému mužstvu a vystupuje za něj i věřejně. Díky kombinaci vůdčích schopností, odolnosti i hokejového umění se teď zařadí do slavné společnosti evropských "céček".

Evropští kapitáni v současné NHL
Švédové: Daniel Alfredsson (Ottawa), Markus Näslund (Vancouver), Mats Sundin (Toronto), Mattias Norström (Los Angeles)
Finové: Saku Koivu (Montreal), Oli Jokinen (Florida).
Rus: Alexej Žamnov (Chicago).

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost




Najdete na iDNES.cz



mobilní verze