Už za rok může NHL zavřít své brány

Toronto - Přesně za 365 dní vyprší kolektivní smlouva, která zaručuje běh zámořské NHL. Vlastníci klubů a hráči se dosud nedohodli na nových podmínkách. Uzavření soutěže a návrat hvězd typu Jágr či Eliáš do extraligy je přitom stále reálnější, neshod při uzavírání totiž bude zřejmě víc, než se na první pohled zdá.

Co se přesně o půlnoci z 15. na 16. září 2004 stane ?

Stávající smlouvě, která byla uzavřena v roce 1995 , vyprší platnost.

Pokud nebude sestavena nová, nemůže NHL pokračovat. Ve smlouvě jsou totiž obsažena klíčová pravidla, podle kterých se řídí ekonomika soutěže.

Proti sobě stojí dvě strany. Majitelé 30 klubů, které v NHL hrají, a sami hráči. Zájmy majitelů hájí komisař NHL Gerry Bettman, hráči si sestavili silné odbory NHLPA, kterým vládne neústupný taktik Bob Goodenow. Tihle dva pánové se musejí setkat u jednoho stolu, jestli má být nová smlouva podepsána. Komunikace mezi nimi je však téměř nulová.

Milionové šílenství

V posledních pěti, šesti letech v NHL eskalovalo platové šílenství. Týmy, které chtěly vyhrávat, se předháněly v tom, kolik zaplatí za kvalitní hráče. Jejich cena se tak neustále zvyšovala. Jaromír Jágr z Washingtonu a Peter Forsberg z Colorada inkasují v příští sezoně ohromných 11 milionů dolarů.

Hráči pochopitelně posuzují svoji hodnotu podle druhých. Ten a ten hráč nasbíral stejně bodů jako já a bere 6 milionů ? To já si přece zasloužím taky !  A majitelé klubů většinou zaplatí. 

Aktivní hráči, kteří berou v NHL méně než milion dolarů ročně, jsou tak už pomalu výjimkou. Není divu, že průměrný plat byl v loňské sezoně 1.7 milionů dolarů, tedy o více než 100 procent více než v roce 1995.

Hvězdy v extralize

Na rozdíl od basketbalové NBA, NFL amerického fotbalu a baseballových soutěží nemá NHL žádné prostředky, které by hlídaly její finanční politiku. Například NBA zavedla platové stropy, tedy maximální výši rozpočtu, které může klub dosáhnout. Zároveň má tzv. luxusní daň, podle které kluby s vysokým příjmem odvádějí část peněz do společné pokladny.

"Každý ví, že potřebujeme nový ekonomický systém," řekl Bettman o víkendu na setkání s kanadskými novináři. "A slibuji, že toho dosáhneme."

Nikdo ale neví kdy. Už nyní se proslýchá, že NHL bude muset obětovat celou sezonu 2004/05, aby toho dosáhla. V roce 1994 se stávkovalo "jen" půl roku, než si všichni s hrůzou uvědomili, jaké nenahraditelné ztráty může přinést stávka na celý rok.

Smlouva, které byla tehdy podepsána vypadala jako kompromis, ale nakonec se majitelům vymstila. Více než dvě třetiny týmů za minulou prodělává. St.Louis Blues například za minulou sezonu vykázali ztrátu 40 milionů dolarů, přestože postoupili do druhého kola play-off. Platová horečka, kterou sami majitelé započali, se jim vymkla z rukou.

Na podzim 2004 se rozjede konkurenční liga WHA, která stanovila platové stropy pro každého ze svých členů na 10 milionů dolarů. Věří ve svojí stabilitu a problémy NHL se jí náramně hodí.

Česká extraliga a ostatní evropské soutěže v případě stávky přivítají zástupy hvězd. Z našeho pohledu je to možná radostná zpráva. NHL však díky pauze může přijít o obrovské peníze. Prodělávat bude za prázdné stadiony i za získávání přízně fanoušků a sponzorů, kteří se mezitím odvrátí jinam. A prodělá nakonec i na penězích, které sama do sebe investovala v posledních letech.

Třecí plochy - na čem se obě strany musí dohodnout ?  

Platové stropy. Hlavní bod střetu. Majitelé klubů chtějí pevné rozpočty, hráči se tomu brání. Cítí, že peníze, které dostávají, si zaslouží. Stadiony nejsou nafukovací a majitelé hořekují nad velkými ztrátami.
 
Volní hráči. Hokejisté po dosažení hranice 31 let získávají statut volného hráče a mohou podepsat smlouvu, s kým chtějí. Právě jejich platy odstartovaly předražování. Hráčská asociace by ráda věkovou hranici ještě snížila. Kluby jsou proti.

Nováčkovské platy - Nováčci mají během prvních tří let fixně daný plat. Jejich agenti však začali toto pravidlo obcházet tím, že ke smlouvě připisují různé bonusy za dosažené výkony. Úspěšní mladíci jako Ilja Kovalčuk nebo Dany Heatley tak berou až o 200 procent víc, než by měli.

Arbitráže - Arbitrážní soudy mají nezávisle rozhodnout, kolik si hráč zaslouží, když se nemůže dohodnout s klubem sám. Spravedlivě však znamená, že většinou dostane hodně - Pavol Demitra ze St.Louis letos díky svým výkonům v minulých letech vysoudil 6.5 milionů dolarů. Situaci by mohlo pomoci zrušení arbitrážních soudů.



Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.