Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úžasná párty, referuje kanadský dopisovatel

4 2004
Edmonton, Praha - Pro Kanaďany už není mistrovství světa kardinální nudou jako dřív. Třeba reportér deníku Edmonton Sun doslova uhranutě líčí atmosféru v Praze. „Je to fenomenální párty,“ napsal Terry Jones. „Účastní se jí fanoušci z celé Evropy, kteří se jako oddaní věřící vracejí na turnaj a oslavují sport zrozený v Kanadě."

"Nic té akci neschází. Snad leda Kanaďané,“ pokračoval Jones. V zámoří dlouho považovali šampionát za  docela podružnou záležitost.

Zejména ve Spojených státech mu nevěnují takřka žádnou pozornost. V Kanadě však zvolna mění názor. „Náš národ neví, oč přichází,“ tvrdí se v listu Sun. „Možná se to změní, pokud Quebec a Halifax získají pořadatelství mistrovství v roce 2008.“

Zpravodaj se rozplývá nad předpovídanou sumou 600 000 návštěvníků všech zápasů v Praze a Ostravě. Zároveň však zmiňuje hromadu vstupenek, jež skončily v rukou překupníků.

„Mnozí opravdoví příznivci tak sledují utkání v barech, přesto jsou tady, všude chodí oblečení do barev svých států,“ píše Jones. „Jsou to bláznivé průvody hokejových fanatiků.

Dresy nosí do restaurací, kasin i při prohlídce tohoto překrásného města.“ O víkendu vyrazili kanadští reprezentanti nakupovat a obdivovat památky se svými partnerkami, rodiči či jinými blízkými.

Bavili se však i předtím, bez nich, v pražských nocích. Minulý týden se kolem jednoho oběda v hotelu Corinthia Towers potkal český centr Prospal s kanadským gólmanem Giguerem, spoluhráčem z Anaheimu. „Jak bylo večer?“ ptal se Prospal. Giguere se jen blaženě usmíval.

Prospal vytasil další otázku: „Vám se tady líbí, co kluci?“ A Giguere odpověděl další spokojenou grimasou. Hráči si už v minulosti evropských hokejových slavností notně užívali.

Přibývá na nich žurnalistů z Edmontonu či Toronta. A brzy je možná budou následovat další krajané. Terry Jones, coby jeden z kanadských novinářských vyslanců, porovnává rachot v hledišti při šampionátu a při bojích ve Stanley Cupu.

Oproti sžíravému zámořskému napětí spatřuje v pražském víření spíš uvolněný karneval. Však ona se nálada v Sazka Areně změní, až se zítra spustí play-off. 

Autoři:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze