Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Uzavřená soutěž ve Finsku funguje

6 2003
Pardubice - Uzavřít hokejovou extraligu. Zatímco v české republice zatím nereálná představa, ve Finsku už takové uspořádání tři roky funguje. Generální manažer Finského hokejového svazu Heikki Hietanen o přínosech uzavřené soutěže referoval na mimořádném zasedání Asociace profesionálních klubů v Pardubicích.

"Vyslechli jsme si, jaké mají Finové poznatky s uzavřením svojí soutěže. Musím říci, že jsou to pro nás zajímavé informace," řekl po zasedání asociace ředitel extraligy Stanislav Šulc.

V zemi tisíce jezer byla tamní SM-Liiga zkušebně uzavřena bez sestupu do nižší soutěže na čtyři roky. Od roku 2005 prý uvažují o jejím rozšíření na čtrnáct účastníků.

"Návštěvnost jim neklesla, spíše naopak. Klub, jemuž hrozil pád do druhé ligy, už nemusí kupovat drahé hráče, kteří by ho zachránili, a může v klidu budovat svůj kádr. A náklady na hráče, které jinde eskalují, klesly ve Finsku o třicet procent," vypočítal Šulc pozitiva spojená s uzavřením soutěže v zemi světových šampionů z roku 1995.

V tuzemsku se již řadu let vedou spory o tom, zda přistoupit k vybudování neměnné elitní společnosti finančně silných klubů. Ekonomické hledisko se však dostalo do rozporu se sportovní stránkou; celky z první ligy argumentují tím, že by jim bylo upřeno právo postupu do nejvyšší soutěže.

"Ztratili bychom motivaci a popřel by se základní atribut našeho snažení," zní z jejich řad.

Vedení extraligy přijalo před začátkem nadcházejícího ročníku několik novinek, striktně bude například vyžadovat pravidlům přesně odpovídající rozměry brankářské výzbroje. Jejich kontrolu provede ve čtvrtek od 17.00 ve Velké Bíteši.

"Přeměříme a označíme betony, lapačku a vyrážečku. Videorozhodčí pak budou v každém utkání kontrolovat, zda gólmani nastoupili výhradně v oprávněné výzbroji," dodal Šulc. Výjimku tvoří brankáři, kteří naskočí do extraligy na střídavý start z nižší soutěže. V nepřeměřené výstroji však mohou odehrát pouze jeden zápas.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze