Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Uzavřít extraligu? První liga: Ne!

10 2003
Severní Čechy - Jak funguje uzavřená finská nejvyšší soutěž, to se doslechli zástupci hokejové extraligy na zasedání Asociace profesionálních klubů. Co tomu říkají funkcionáři severočeských oddílů? Před APK předstoupil Heikki Hietanen, generální manažer Finského hokejového svazu.

"Vyslechli jsme si, jak se věci mají a jak to u nich funguje. O uzavření české extraligy však nepadlo ani slovo," upozornil Vladimír Macholda, generální manažer Litvínova.

Finové svou SM-Liigu před třemi lety zkušebně uzavřeli bez sestupu do nižší soutěže na čtyři sezony, od roku 2005 v ní bude čtrnáct účastníků místo dosavadních třinácti.

"Návštěvnost jim neklesla, spíše naopak. Klub, jemuž hrozil pád do druhé ligy, už nemusí kupovat drahé hokejisty, kteří by ho zachránili, a může v klidu budovat kádr. A náklady na hráče, které jinde eskalují, klesly ve Finsku o třicet procent," vypočítal pozitiva pro ČTK Stanislav Šulc, ředitel extraligy.

Podle Macholdy se ekonomická situace klubů musí řešit. Předpokládá, že otázku uzavření české extraligy kluby v budoucnu otevřou. !Dnes vidíte, jak se pereme s různými hráči, vše je o penězích," připomněl Macholda spory s odchovanci Reichelem, Šlégrem a Ručinským.

"Je čím dál složitější sehnat peníze, nikdo si to nedovede představit. Ve Finsku se kluby ozdravily, liga se zlevnila."

Oddíly první ligy, které by přišly možnost postupu, se bouří. Nabízejí dost argumentů proti. "Ztratí se punc soutěživosti, odláká to diváky a pak i sponzory," míní Jiří Ráža, jednatel Kadaně. "Uzavřít extraligu není rozumné. Diváky táhnou zápasy, ve kterých o něco jde."

Když zmizí sponzoři v nižších soutěžích, pocítí to podle chomutovského ředitele Pavla Vosyky nakonec i extraligové kluby. "Nebudeme mít peníze ani na výchovu mládeže.
Jednoho krásného dne pak ta slavná extraliga nebude mít odkud brát hráče," vykreslil Vosyka.

Ráža si ani nedovede představit, jak šéfové extraligy vysvětlí ambiciózním klubům, že je soutěž jen pro vybrané. "Viz momentálně Ústí, které do budoucna ohlásilo s podporou města postupové plány," pravil.

Vosyka v kuloárech zaslechl i tento návrh: extraliga by uzavřená nebyla, ale každý postupující z první ligy by musel prokázat finanční jistinu a složit kauci. "A kdo bude mít pětadvacet milionů, navíc hned po soutěži?" ptá se a odpověď zná.

Ústecký generální manažer David Šaffer soudí, že by uzavření extraligy nesrazilo platy hvězd. "Absolutní omyl. Pokud jim nenabídnou podmínky, které chtějí, odejdou do zahraničí," tvrdí.

A rozhořčeně dodává: "Dopadne to jak s fotbalem, na zápasy bude chodit čtyři sta lidí. Můj názor je jasný: přímý postup z první ligy pro prvního a sestup pro posledního, to by bylo fér."

"Pan Šulc vysvětloval, že Finsko je slavná hokejová země. Ale vždyť hokej jsme je učili my!" namítl Vosyka z Chomutova. "Doufám, že se najde i země, kde taková ptákovina nikoho nenapadne," modlí se, aby Česko extraligu neuzavřelo.

Autoři:


Témata: Jistina, Kauce, Litvínov

Najdete na iDNES.czmobilní verze