Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V aréně Globen hokej netáhne

7 2003
Stockholm - Švédský hokej hledá diváky. Je to už dávno, co bývala hala Globen, pýcha Švédů, plná hokejových fanoušků. Včera se na zápase domácích s českým týmem, jenž skončil 4:1 pro Švédy, ztrácelo v hledišti šest tisíc diváků, necelá polovina kapacity. „To je ještě slušná návštěva. Na ligu chodí tři tisíce,“ řekl Daniel Boo, redaktor místního rádia.

„Lidé chodí jinam. Kdyby se tady hrálo mistrovství světa ve florbale nebo v házené, přijde určitě víc diváků. Ve Stockholmu žije spousta přistěhovalců z Chorvatska a Afriky, ti mají zase radši fotbal. Třeba na AIK Stockholm chodí deset tisíc fandů.“

Na málo diváků si stěžovali už pořadatelé loňského hokejového šampionátu. Ve Švédsku se prodalo o sto tisíc lístků míň než o rok předtím v Německu.

Divácky strádají i Švédské hry. Na zápasy bez švédské účasti pořadatelé nahánějí školní výpravy, které mají hokejistům vytvořit aspoň dojem sportovní kulisy. Naposledy vyprodal Arenu americký rockový zpěvák Bruce Springsteen. Je to příznačné.

Hokej už lidi neláká. Popularita, která ho provázela po vítězství Švédska na olympiádě 1994, je pryč. Hráčům „Tří korunek“ chybí úspěchy. Švédové zklamali diváky na poslední olympiádě i mistrovství světa.

Nejvyšší domácí soutěž elitserien, kterou vysílá jen soukromá televize, zase ochudily odchody hvězd. Nejznámější jméno současnosti? „Stefan Liv,“ dlouho váhá novinář Boo. Gólman týmu HV71 asi stěží nahradí Sundina nebo Forsberga...

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze