Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V čem je Jágr lepší? Umí se usmívat

13 2004
Bratislava - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Při pohledu na malého podsaditého chlapíka v tmavých brýlích by málokdo hádal, že byl v 80. letech 20. století možná nejlepším hokejistou světa. Sergej Makarov, kdysi nezastavitelný mistr kliček, teď pracuje na ruském ministerstvu sportu. Za poslední roky výrazně přibral.

„S pohybem je to horší. Nemám čas a operovali mi achilovku,“ říká šestačtyřicetiletý Makarov.

Před týdnem přijel do Bratislavy na oslavu historického titulu Slovanu. Po gólu se objímal se spoluhráčem Krutovem a usmíval se. Vypadal, že si hokej užívá víc než v době své slávy.

„Hokejem jsem se bavil vždycky,“ řekl stroze a trochu se zamračil. Odpovídal ochotně, ale rychle. Jako by byl stále na odchodu.

Myslíte si, že NHL letos začne?
Nevím. Problémy mezi hráči a manažery byly v NHL už v době, kdy jsem tam hrál já, ale nebylo to tak vážné.  Co chtějí manažeři, na to není možné přistoupit. Platové stropy by znamenaly, že takoví New York Rangers by museli o dvě třetiny zmenšit rozpočet.

Takže domluví se? Váš tip?
Hráči by museli hodně ustoupit.

Co by se stalo, kdyby NHL nezačala?
Nevím. Pro ruskou ligu by to byla dobrá zpráva. Vždyť tam teď hrají nejlepší Češi a Slováci. A lidi začal hokej bavit. Vždyť na Jágra bylo plné hlediště i při tréninku.

Rusové Jágra uznávají jako největší hvězdu ligy. Je lepší hráč než vy?
Těžko poměřovat. Hráli jsme v jinou dobu, je to úplně jiný hokej.

A je vám v něčem Jágr podobný?
My se dobře známe z Ameriky. Říkal, že se chtěl podobat mně, ale já si myslím, že každý hráč je jiný. Jágr je Jágr. To není Makarov. Ale je možná něčím podobný. Je to výborný hokejista (drobný úsměv).

Je v něčem lepší než vy?
Každá generace je jiná, teď je hra rychlejší, je lepší výstroj, kvalitnější hokejky. Ale jestli je v něčem lepší? Umí se smát. Je milý na fanoušky, má smysl pro humor, i proto je tak oblíbený.

Když čeští hráči odjíždějí do ruské ligy, tak mají obavy z bázy, pověstného tréninkového tábora. Vy jste ji asi taky nemilovali, že?
To, čemu se teď říká báza, to není báza. Za naší doby tam nebyly televize, kulečníky... Každopádně je dobré být před zápasem s týmem pohromadě. To vždycky fungovalo. A jak jsem mohl mluvit s vašimi krajany, tak už to taky poznali. Pochopili, že báza je docela dobrá věc.

Občas to na ledě vypadalo, že máte s Krutovem a Larionovem všechny akce naučené. Díky báze jste byli nejlepším útokem světa?
Byla v tom dobrá příprava, to byl základ, ale nehráli jsme podle předem připravených schémat. V podstatě 99 procent byla improvizace.

Opravdu?
Jeden švédský profesor nás několik roků pozoroval z tribuny, snažil se přečíst naši hru, ale nic nezjistil, protože ani my sami jsme nevěděli, co uděláme. Bylo důležité, že tři velcí mistři si porozuměli. To se ve sportu jen tak nestane. A taky jsme měli dva skvělé obránce, kteří nás doplňovali.

Rozuměli jste si spolu dobře i mimo led?
Ano. Když jsme spolu hráli, tak jsme většinu času trávili společně. I Nový rok jsme slavili spolu, pokaždé jsme byli někde na zájezdě s týmem, bez manželek. Když jsme hráli v NHL, tak jsme se s rodinami sjeli tam, kde jsme to měli nejblíž.

A teď?
Viděli jsme se na rozlučce Fetisova, s Krutovem se potkávám často, oba pracujeme na ministerstvu.

Jak moc bylo pro vás obtížné prosadit se v zámoří? Odešli jste tam jako první zástupci sovětského hokeje.
Zkoušeli naši odolnost, víc nás mlátili. Ti po nás to měli lehčí. Ale není to naše zásluha: byli jsme prostě první. Byl tam odlišný styl. Když jsem přišel do Calgary, prostě jsem hrál svoji hru, nikdo mě nezměnil.

Vídáte se i s vaším bývalým koučem Tichonovem? Jaký k němu máte vztah?
Pořád stejný (úsečně).

Byl to dobrý trenér?
Měl výsledky, víc se o tom nechci bavit.

A Putin? Je to dobrý prezident?
Mluvíme o sportu. Tyhle otázky dávejte politikům (nazlobeně).

Jste přece politik, ne?
Dobrá. Mně se líbí náš prezident.

Proč Rusko už 11 let čeká na titul z mistrovství světa?
Hlavní problém je v hokejové federaci, nedělají tam schopní lidé.

Fetisov, Krutov i vy pracujete na ministerstvu. Proč ty lidi nevyházíte?
Zákon to nedovolí, protože svaz je společenská organizace, která není podřízená státu. My to můžeme pouze doporučit. Ale připravili jsme nový zákon, který to změní.

Pracoval jste i jako hráčský agent. Proč jste toho nechal?
Za rok jsem pochopil, že to je špinavá práce, a to není pro mě.

Fetisov řekl, že by jednou rád vedl sbornou. Bral byste místo asistenta?
Uvidíme. Myslím, že na to ještě nejsem připraven. Musím si dát pauzu, abych měl odstup. Teď bych po hráčích chtěl to, co jsem dělal já. Ale hokej se změnil.Najdete na iDNES.czmobilní verze