Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V hale Zetra už zase duní mantinely

6 2003
Sarajevo - Bosenská metropole Sarajevo patří mezi místa, kde se píší důležité kapitoly historie. Právě tady bylo v minulých stoletích nárazníkové pásmo mezi šiřícím se islámem a křesťanstvím, zde ukončil 28. června 1914 srbský nacionalista Gavrilo Princip život následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d'Este a jeho ženy Sofie, čímž vlastně odstartoval I. světovou válku. A bylo to právě Sarajevo, kde zuřily v devadesátých letech jedny z nejtěžších bojů jugoslávské občanské války. Podobně pohnutou historii jako město má i tamní zimní stadion Zetra, v níž před devatenácti lety kráčeli čeští hokejisté za stříbrnou olympijskou medailí.

Když v roce 1984 probíhaly v Sarajevu zimní olympijské hry, málokdo si uměl představit, že o pouhých osm let později budou z valné částí moderních sportovišť trosky. V červnu 1992 ostřelovaly město z okolních kopců srbské jednotky a minometná palba se nevyhnula ani hokejovým halám  Skenderija a Zetra.

Podstatnou část Zetry zachvátil požár, který dokonale zdevastoval její plášť a část interiéru. Chladící zařízení však zůstalo nepoškozeno a tak se ledové plocha v obou halách změnila v obří márnice, kde spočinuly stovky obětí bratrovraždedných bojů. Surová ironie, ale taková je válka.

Sport bylo to poslední, na co v těch těžkých dobách Sarajevané pomýšleli, málokdo věřil, že by Zetra, symbol úspěšné olympiády, ještě někdy sloužila původnímu účelu. Ozývaly se i hlasy volající po jejím zbourání.

V roce 1997 se však do dění vložil Mezinárodní olympijský výbor, jemuž se podařilo získat z různých zdrojů 32 milionů německých marek na rekonstrukci haly, další finance pak putovaly do Sarajeva od nejrůznějších organizací z celého světa.

Dobrá věc se podařila a 30. března 1999 byla Zetra skutečně znovu slavnostně znovuotevřena za přítomnosti tehdejšího prezidenta MOV Juana Antonia Samaranche.

Během posledních čtyř let proběhlo v této sarajevské hale několik mezinárodních závodů krasobruslařů, hrály se zde i zápasy basketbalistů a házenkářů. Nyní přicházejí na řadu hokejisté. Od čtvrtka do neděle zde pořádají turnaj III. divize mistrovství světa hráčů do 18 let, kde se představí celky Islandu, Izraele, Turecka a vůbec poprvé v soutěži IIHF reprezentace Bosny a Hercegoviny.

"Je to pro nás velký den, začíná nová kapitola bosenského hokeje. Kapitola, která by mohla být zúročena za sedm let na olympijských hrách," říká odhodlaně trenér bosenských juniorů Nikola Dujmovič.

Ví o čem mluví. Sarajevo kandiduje na pořádání zimních olympijských her v roce 2010 a protože pánové z MOV mají symboliku docela rádi, není rozhodně bez šance... 

Sarajevská hala Zetra

Ani hala Zetra nebyla během občanské války ušetřena.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze