Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V hokeji zuří zákulisní válka

28 2003
Praha - Spor hokejového svazu se svým marketingovým partnerem, firmou Teleaxis, se vyhrocuje. "Dluží nám miliony," tvrdí šéf českého hokeje Karel Gut. "Porušují smlouvu," říká zase zástupce Teleaxisu. Celý spor možná skončí u soudu, svaz podal na firmu konkurzní návrh. Jeho hospodaření ale údajně není ohroženo.

Klíčoví hráči, kteří zajišťují chod reprezentačních akcí, rozehráli zákulisní válku.

"Teleaxis přestal platit, dluží osmadvacet milionů korun," říká vedení hokejového svazu. "Neustále porušují smlouvu," tvrdí zástupci druhé strany.

Kde je podstata sporu, který vnáší neklid do hospodaření českého hokeje?

Na jaře se svaz rozhodl, že s Teleaxisem neprodlouží smlouvu, marketing má od nového roku zajišťovat prostřednictvím vlastní společnosti Pro Hockey. A inkasovat tak peníze od sponzorů. "Miliony, které zůstávaly v Teleaxisu, nyní půjdou přímo do hokeje," říká jeden ze členů výkonného výboru hokejového svazu.

Teleaxis, který má podle svých slov na smlouvu tříletou opci, pozastavil platby a údajně nezaplatil svazu ani za reprezentační turnaj Česká Pojišťovna Cup v Pardubicích. "Zatím neposlali ani korunu, ta částka jde do milionů," říká reprezentační manažer Zbyněk Kusý. "Jedná se jen asi o dvě stě tisíc," tvrdí však Miloš Broukal z firmy Teleaxis.

"Navýšili jsme částku, kterou platíme svazu, i za cenu, že budeme ztrátoví. A první roky tomu tak bylo. Šli jsme do toho s dlouhodobější vyhlídkou. S tím, že během šampionátu a po něm se nám investované prostředky vrátí," uvedl Broukal. Připustil ale, že firma v souvislosti s činností okolo hokeje ve ztrátě není.

Svaz smlouvu nechce prodloužit a firma podnikatele Petra Kovarčíka tak přešla do útoku. Začala se zabývat jednotlivými porušeními smlouvy za strany svazu: chybějící reklamy, menší počet reprezentačních zápasů na domácím ledě oproti dohodě, porušení marketingových práv na letním vyhlašování Zlaté hokejky, které organizuje firma H Production.

"Svaz stále porušuje smlouvu, čímž nám nahrává. Třeba Zlatá hokejka je jednoznačný případ. Oni nikdy nebyli spolupořadateli akce a my jsme neměli možnost prezentovat tam naše partnery," řekl Broukal.

"Připouštíme pochybení, ale i kdybychom uznali všech pět případů porušení smlouvy, sankce z toho vyplývající dosáhnou maximálně poloviny částky, kterou nám Teleaxis dluží," ujistil Martin Urban, generální sekretář svazu.

"Ze čtrnácti milionů, které chtějí jako penále, bych já uznal tak dva a půl," řekl Gut. "Cítíme se silní v kramflecích," dodal Urban. Kvůli pozastavení splátek vypověděl svaz smlouvu o měsíc dřív, ke 30. listopadu. V krajním případě chce vymáhat peníze i soudní cestou, vedení už podalo návrh na konkurz.

"Přišli jsme i s návrhem na mimosoudní vyrovnání, Teleaxis ho však písemně odmítl," prohlásil předseda svazu. "Tak to se pan Gut spletl," reagoval Broukal. "Nic takového jsme neodmítli, budeme o tom se svazem jednat."

Spor se dotýká i nadcházejícího mistrovství světa. Svaz totiž prohlásil smlouvu o šampionátu, kterou uzavřel s Teleaxisem už v roce 2002, za neplatnou. "Nemůžeme spoluvytvářet zisk z mistrovství světa s někým, s kým jsme v několikamilionovém konfliktu," vysvětlil Urban. Teleaxis ale považuje smlouvu za platnou a na šampionát se připravuje stejně jako firma Pro Hockey, na níž by podle svazu měla jeho činnost přejít.

Přesto, že Teleaxis nyní neplatí, není hospodaření svazu ohroženo. Pomohla k tomu mimořádná událost, mistrovství světa 2004 v Praze a Ostravě. "Většina nákladů se bude platit až po šampionátu, ale příjmy přijdou už nyní, třeba z prodeje lístků, který začne v prosinci," vysvětlil Urban. "A později už svaz bude inkasovat peníze za marketingová práva."

Svaz versus Teleaxis - malý průvodce zákulisní válkou:
Teleaxis tvrdí:
- svaz porušuje smlouvu, naši partneři tak nemají dostatek prostoru pro svoji prezentaci
- smlouva se svazem končí 30. prosince, navíc máme tříletou opci na prodloužení
- pro Teleaxis byla smlouva nevýhodná, prodělávali jsme s vidinou budoucího zisku 
- smlouva z roku 2002 o mistrovství světa 2004 nadále platí
- za zářijový turnaj ČP Cup dlužíme jen 200 tisíc korun
- závazky uhradíme, ale svaz musí zaplatit penále za neplnění smlouvy
Svaz tvrdí:
- Teleaxis přestal platit svazu, nyní dluží 28 milionů korun
- kvůli neplnění podmínek končí námi vypovězená smlouva už 30. listopadu
- smlouva z roku 2002 týkající se MS 2004 je neplatná
- Teleaxis vydělává na smlouvě spoustu peněz, ty nyní půjdou přímo do hokeje
- za turnaj ČP Cup nezaplatil Teleaxis ani korunu, částka jde do milionů

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze