Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V hokejové nominaci je šest slávistů

29 2003
Praha - Jen reprezentací proškolení hokejisté se objevili v nominaci českého týmu na únorové Švédské hry. Všichni hráči, kteří jsou ve výběru trojice Lener, Růžička, Stavjaňa, byli v této sezoně alespoň na jednom turnaji seriálu Euro Hockey Tour. Trenéři poprvé v ročníku nedali šanci žádnému nováčkovi, zřejmě již dolaďují mužstvo na poslední větší akci před mistrovstvím světa. "Kostra mužstva už je prakticky hotová, zbývá jen dořešit pár drobných otazníků," uvedl Lener. V národním týmu se sejde šest hráčů Slavie a to v něm ještě není distancováný útočník Radek Duda. Sup se rozstřílel a je znovu v reprezentaci Kolik hráčů z NHL pojede na mistrovství světa?

O nominaci na poslední turnaj před mistrovstvím světa se Lener rozhodl krátce poté, co se vrátil z inspekční cesty v NHL. A vsadil na osvědčená jména. Žádní nováčci, žádné experimenty. "Všechno už směřuje k mistrovství světa ve Finsku, vzali jsme jen hráče, kteří už prošli sítem několika akcí," prohlásil hlavní trenér.

Ve výběru je mladý centr Jiří Hudler, který tak prožívá hektickou sezonu: byl na Karjala Cupu ve Finsku, hrál na šampionátu dvacetiletých v Kanadě, ze Vsetína přestoupil začátkem ledna na hostování do ruské Kazaně. A teď se ve Švédsku popere o šanci hrát na mistrovství světa.

Kostra mužstva je vytvořena
Slavomír Lener si dal při nástupu do funkce cíl přebudovat kostru reprezentace. Před posledním turnajem Euro Hockey Tour hlásí, že je úkol splněn. "Nominovaní hráči prakticky tvoří jádro týmu pro mistrovství světa - samozřejmě už s výhledem na následující šampionát v Praze."

Ovšem to neznamená, že by jiná jména na seznam adeptů nejcennějšího dresu nepatřila. "Samozřejmě chybějí zranění hráči, kteří by do této kostry týmu patřili. Uvedu například Broše nebo Marhu. Kdyby nebyl zraněný Mikeska, který odehrál velmi dobře Baltiku, byl by v nominaci. Z beků chybí zraněný Richter," upřesnil kouč.

Stejně tak Martin Procházka není bez šance podívat se na mistrovství světa. "Bohužel byl dlouhodobě zraněný. Chtěli jsme, aby hrál na Baltice, Martin to zkusil, ale pak se ukázalo, že měl - stejně jako Tomáš Vlasák - zlomeninu. V Omsku po dlouhodobém zranění teprve začal hrát a je proto potřeba, aby se po dlouhodobém výpadku dostal do formy v klubu."

Jedno jméno ještě přibude
V nominaci je dvaadvacet hráčů, poslední volné místo si nechává Lener volné. "Potřebujeme čtyři kompletní pětky pro zápas. Počkáme, jestli se Broš nebo Marha neuzdraví, abychom jednoho z nich mohli nominovat dodatečně, když se tak nestane, povoláme Michálka z Českých Budějovic," odkryl kouč karty.

V týmu letos poprvé chybí gólman Adam Svoboda, který v čase švédských her zamíří s Pardubicemi na turnaj do Japonska. "To nám nominaci na brankářském postu zjednodušilo," glosoval povolání dvojice Bříza - Málek.

Lener povolal sedm centrů
Mezi útočníky se to doslova hemží centry. Ve dvaadvacetičlenné nominaci je jich sedm, navíc ve středu útoku hrají i potenciální třináctí útočníci Broš, Marha i Michálek. "Dvě pětky budou hrát s levým křídlem dozadu, ostatní s bránícím centrem. Ale v reprezentaci to nedodržujeme ortodoxně," komentoval tuto skutečnost Lener.

A hned naznačil příklad, jak se s přetlakem středních útočníků vyrovná. "Beránek je sice centr, ale osvědčil se ve spolupráci s bránícím centrem Tomášem Kucharčíkem. Původně jsem počítal s kompletním útokem Duda - Kucharčík - Beránek, ale to nakonec padlo. Improvizovali jsme letos několikrát, kdy jsme měli kvůli zraněním narušené plány, ale alespoň dostali šanci další hráči."

Duda není v klatbě
Jen zpovzdálí mohl Slavomír Lener sledovat poslední průšvih hokejového hříšníka Radka Dudy. Byl v té době na inspekční cestě v zámoří. I proto se chtěl nejprve s případem seznámit a nakonec Dudu na Švédské hry nebere. Dvířka do reprezentace však u něj Duda uzavřená nemá. "Nesouhlasím s absolutními tresty," říká.

S Dudou měl v úterý na pražském derby v Edenu pohovor. "Mluvil jsem s ním asi tři čtvrtě hodiny, bavil jsem se i s Vláďou Růžičkou a nakonec jsem se rozhodl Radka na Švédské hry nevzít. Vyřazení z reprezentace na tuto akci ho potrestá a věřím, že se z případu poučí. Pro mě je tím situace uzavřená."

Lener ví, že je Duda problémovým hráčem. "Radek je typem hokejisty, který hraje a jedná na hraně a poutá tím pozornost. Musí na sobě zapracovat, protože by bylo nepříjemné, kdyby ujel ve čtvrtfinále mistrovství světa nebo v sedmém zápase play off. Nebavili jsme se spolu o tom, co se stalo, ale o tom, jak na sobě musí zapracovat. Nominace není jenom o výkonnosti. Hráči si musí uvědomit, že jsou příkladem pro mladé lidi a měli by pro ně být kladným vzorem," prohlásil Lener.

Trénovat bude tým až ve Finsku
Podobně jako před Baltika Cupem nebude český tým trénovat po srazu v Praze, ale až v pondělí ve Finsku, den před prvním zápasem turnaje s Finy. "V sobotu se hraje utkání hvězd a němělo by smysl hráče přetěžovat. Sraz bude v neděli večer v Praze, ale finští krajánci na nás budou čekat v Helsinkách a Jarda Hlinka poletí ze Švýcarska rovnou do Helsinek. Na srazu budou hráči z Ruska a z extraligy, takže bychom stejně nebyli kompletní," dodal Lener.

Česká reprezentace pojede na turnaj do Stockholmu bojovat o celkové prvenství v Evropské hokejové tour. Po výhře na prosincovém turnaji v Moskvě se Lenerův výběr dostal na druhé místo, jen o bod za Finy. "Chceme hrát agresivní, pohledný hokej a určitě se pokusíme turnaj vyhrát," vyhlásil Lener útok na konečný triumf v Euro Hockey Tour.

Český tým zahajuje turnaj 4. února utkáním s Finy v Helsinkách. Pak se přesune do švédské metropole, kde sehraje 6.2. zápas s domácím týmem, o den později se střetne s Kanadou a akci zakončí v neděli 9. února zápasem proti Rusku. 

Nominace na Švédské hry:

Brankáři: Petr Bříza (Sparta), Roman Málek (Slavia).
Obránci: Petr Kadlec, Pavel Kolařík, František Kučera (všichni Slavia), Libor Procházka (Třinec), Michal Sýkora (Pardubice), Robert Kántor (IFK Helsinky - Fin.), Tesařík (Jaroslavl - Rus.), Židlický (IFK Helsinky - Fin.).
Útočníci: Josef Beránek, Michal Sup (oba Slavia), Tomáš Blažek (Pardubice), Richard Král (Třinec), David Moravec (Vítkovice), Jaroslav Balaštík (Zlín/Hämeenlinna - Fin.), Jaroslav Hlinka (Kloten - Švýc.), Jiří Hudler (Kazaň - Rus.), Tomáš Kucharčík (Hämeenlinna - Fin.), Pavel Patera, Tomáš Vlasák (oba Omsk - Rus.),  Petr Tenkrát (Oulu - Fin.).

Průběžná tabulka Euro Hockey Tour před Švédskými hrami: 

poř. tým zápasy výhry

výhry
p. p.

prohry
p. p.

prohry

skóre

body

1.

Finsko 9 5 1 0 3 21:16 17

2.

ČESKO 9 4 1 2 2 30:25 16

3.

Rusko 9 2 3 1 3 18:20 13

4.

Švédsko 9 2 0 2 5 17:25 8

Nominace reprezentací do dvaceti a osmnácti let
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze