Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Manažer hradeckých Lvů: Harakiri páchat nebudu, ale hvězdy můžou sedět

Milan Karlíček (vlevo) byl vyřazen z kádru hokejistů Hradce Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

22 2013
Generálního manažera prvoligových hokejistů Hradce Aleše Kmoníčka řádně nahněvala už řada předchozích nečekaných porážek, ale nejvíc se ho dotkla ta z Mostu. Proto vyhodil prvního hráče, obránce Karlíčka. Zloba hokejových fanoušků kypí. Jestliže nedávno ještě měli s hráči Hradce Králové trpělivost, po prohraném zápase v Mostu už to neplatí. A v některých případech dokonce žádají nejen radikální řez takřka rezignujícím kádrem, ale také hlavu generálního manažera Aleše Kmoníčka.

"Hlásím se k tomu, jsem také součást klubu a nikdy jsem neřekl, že všechno dělám dobře. I já mám zodpovědnost. Ale aby to mohl fanoušek posoudit, musel by znát věci, které manažer dělá krom A týmu. Přestože se sezona prvního mužstva nevyvíjí dobře, nemíním s někým řešit mou budoucnost. Představenstvo moji práci dobře zná a neustále ji hodnotí," říká rázně Aleš Kmoníček.

Ten částečně vyslyšel nářky fandů a po inkriminovaném sobotním zápase (2:6) slíbil první vyhazovy. "Zuřil jsem už mockrát, ale tenhle výsledek z Mostu mě totálně zklamal," přiznal Kmoníček. V pondělí hrozbu poprvé splnil, když propustil obránce Milana Karlíčka. "Nerad bych se k tomu zatím vyjadřoval. Nicméně mě vyhazov z týmu nepřekvapil," konstatoval Karlíček.

Zkušený zadák odchází z výkonnostních důvodů. V této sezoně byl s -12 body v klíčové statistice plus/minus bodů nejhorší z celého týmu. Navíc by mu tuto sezonu končila smlouva. "Poměr ceny k výkonu nebyl dobrý. Jeho výkonnost nebyla na výši, neměli jsme zájem na pokračování spolupráce a také jsme zohlednili koncepci na příští rok. Proto jsme se rozhodli ukončit s Milanem spolupráci," zdůvodnil manažer Karlíčkův konec u mužstva Lvů.

"Po návratu z Německa už nenavázal na dobré výkony z minulého působení v Hradci," uvedl Kmoníček. Avšak Karlíček je jen prvním terčem výstřelu do královské smečky. Odchod se brzy může týkat ještě dalších dvou hráčů základní sestavy. A fanoušci jdou ve svých úvahách ještě dál a chtějí rozsáhlé změny.

"Harakiri ale páchat nebudu. Nechci propustit větší počet hráčů a ligu jen dohrát. Pořád bojuju o play-off. To je první důvod, proč to neudělám. Ale u hráčů, jejichž výkony volají po změně, budu konat. Pokud si někdo neuvědomí svou pozici v týmu, může Milana následovat," vzkazuje Kmoníček a ujišťuje: "Hráče si pochopitelně zvu a říkám i jim své negativní názory. Ale nekřičím, tím se nic nevyřeší."

Zdá se, že manažer už zkusil všechno: motivační proslov v šatně, velice otevřené individuální pohovory, v nichž kritizoval hráčské výkony, pokuty i příchod nových borců. Nic však nezabralo. "Zase však nemůžeme pořád hráče strašit postihy. Vědí, že musí odevzdat sto procent. Bohužel tyto nástroje letos musím užívat až moc a není mi to příjemné," přiznal.

Zbývá mu už poslední možnost, jak vytrestat a zároveň namotivovat tým k lepší podívané, a tou je posadit klíčové hráče. "Trenér i já jsme přesvědčeni o tom, že jakmile někdo nesplní pokyny, nebude prostě hrát. Týká se to úplně všech hráčů. Ale těch musíte mít hodně," pokračoval.

Hradečtí příznivci týmu vyčítají nejvíc, že nemá ducha a jasné lídry, které v minulých sezonách vždy našel. Přitom starších hráčů, na které se letos mělo spoléhat, bylo víc. "Bohužel nikdo není patrně takovou osobností, aby se toho ujal," nebere si servítky Kmoníček.

Připustil, že v kabině není všechno v pořádku. Na obratu atmosféry usilovně pracují s koučem Kučerou. "Že by tu nastaly velké rozbroje, to si nemyslím. Ale že nejsou hráči v pohodě, to je jednoznačné," uzavřel manažer. Síla kolektivu a odvaha se mohou naplno ukázat právě zítra ve "lvím" derby se silným Ústím.

Najdete na iDNES.czmobilní verze