Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V hokejovém zákulisí se žhaví boj agentů

2 2001
Praha - Vášně zlověstně bublají mezi hokejovými agenty, kde víří miliony dolarů. Nespokojení klienti, tedy hráči, různě přeskakují od svých zástupců. Dva nadějné "koně", Eliáše a Sýkoru z New Jersey, ztratil Rich Winter, jehož kancelář TSC pečuje o největší počet Čechů v NHL. Bratři Crhové se ve zlém odtrhli od agentury IMG, která se prostřednictvím své hvězdy Mikea Barnetta stará třeba o Jaromíra Jágra. Crhům možná hrozí soud o muže, jež do IMG přivedli.

Reprezentační i osobní triumfy přitahují do českých krajů spoustu "lovců". Rostoucí konkurence dramatizuje rvačku o hokejisty. Svou pobočku hodlá v Praze otevřít i legendární obránce Bobby Orr. Jak sám řekl, tenhle trh se nedá opomenout.

Agenti zařizují hráčům a jejich příbuzným víza, bydlení a daně, vyjednávají smlouvy s kluby, shánějí soukromé sponzory a reklamní partnery. Účtují si čtyři až patnáct procent ze zisku, podle druhu služby.

"Právě v reklamě se Winter vůbec Patrikovi nevěnoval," tvrdí Martin Stloukal, Eliášův přítel a pomocník. Útočníci Sýkora s Eliášem bývají označováni jako nejlevnější hvězdy na světě.
"Nebyl jsem spokojený. Podíval jsem se zpátky, co jsem odvedl a jak jsem byl odměněn. Musím se obklopit lidmi, kterým věřím," řekl Patrik Eliáš.

Za třetí místo v bodování základní části a druhé v play off vydělal 675 tisíc dolarů, což je sotva půlka průměrné roční mzdy v NHL. Wintera vyměnil za Marka Gandlera, muže pocházejícího z Ruska. "Mark bydlí pět minut ode mne, každý den spolu komunikujeme, moc věcí už mi vysvětlil," vyjmenoval Eliáš.

Přestup dokonce uskutečnil v průběhu Stanley Cupu, za což byl za mořem kritizován. "Zajímají ho víc peníze než pohár," psalo se. S Winterem se rozešli i Slováci Chára, Demitra a Handzuš. Smlouvu hodlá vypovědět Sýkora. O Winterovi se povídá, že na klienty nemá čas, neboť se pustil do mnoha projektů najednou.

"To je nesmysl," odmítá Jaromír Henyš, Winterova pravá ruka v Česku. "Ve společnosti TSC má Rich ještě tři jiné agenty. Shánět v Americe reklamní příležitosti není vůbec legrace, pokud jste Evropan a nejmenujete se Hašek nebo Jágr. Co se týče smlouvy v New Jersey, s tamním manažerem Lamoriellem se dohaduje nejhůř v celé lize a agent neudělá nic, co hráč nechce. Ztráta Eliáše a Sýkory jistě Wintera mrzí, ale pořád má pod sebou osmdesát hráčů."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze