Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V kabině? Co bylo po ruce, to lítalo

6 2001
M o s k v a - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Je třicet vteřin do konce. Bek Ustrnul vyhodil puk z obranné třetiny, na střídačce se všichni zakleskli kolem ramen. A za chvilku to přišlo. Hokejky létají vzduchem, po ledě se válí rukavice. Junioři se navalili na gólmana Dubu, vypuklo ohromné nadšení. Čeští mladíci obhájili titul mistrů světa. "To se prostě nedá popsat. Něco neuvěřitelného," vypráví Michal Sivek. Správný poprask nastal v kabině. "Co bylo po ruce jsme vysypali, vylili nebo rozbili," popisoval kapitán. Šampaňské a doutníky nahradily čepice s nápisem World Champions. V opojení se každý hrnul před objektivy, krásné okamžiky chtěl mít nafocené. Více o finálovém zápase Rozhovor s trenérem HolíkemPodívejte se na fotogalerii

"A můžeme si potom vzít tu fotku?" ptá se nadšený centr Tomica. Ze všech spadnul velký stres, turnaj to byl velmi náročný. Zámořský kanonýr Pavel Brendl ani nemohl chodit, tolik ho bolely nohy. "Jsem utahaný, ale za tyto okamžiky to stálo." Právě on strávil spolu s první pětkou na ledě poslední okamžiky finále. "Zahráli jsme to chytře. Vyhazovali jsme puky přes mantinel a přitom nedělali moc zakázaných uvolnění," vyprávěl zámořský kanonýr. Vyhrál nejenom kanadské bodování turnaje, ale stal se i nejlepším útočníkem. "O to mi ale vůbec nešlo, bojoval jsem pro tým. Jako všichni ostatní."

Hororový okamžik přišel minutu a půl před sirénou. Gólman Tomáš Duba si sklepl puk bruslí, ten se dostal k volnému Koivovi. Finský centr se napřáhl, před ním prázdná branka. Těsně nad. "Hrozně jsem si oddychnul. Jinak by to byl můj gól," přiznal Duba. "Byla by to hrozná škoda. Když už jsme se dostali až sem," doplnil ho bek Jakub Čutta. Ten byl zrovna v málem osudový okamžik na ledě. "Trochu jsme si s Tomem nerozuměli. To uznávám."

Trenér Jaroslav Holík si pěstmi zakryl obličej a zakroutil hlavou. "Stálo při nás prostě štěstí," mihlo se mu hlavou. "Ale dopředu jsem věděl, že to tak bude. Vždyť Finové ho měli při bojích s Kanadou a Slováky strašně. To jim nemohlo vydržet."

Nejlépe prožil kritický moment Brendl. "Cože se stalo?" krčil rameny. "O ničem nevím, asi jsem zrovna střídal..."

Hokejisté se znovu dostali do vedení, od modré se trefil Klesla. "To asi rozhodlo," řekl asistent Pavel Hynek. "Jinak jsme je asi ničím nepřekvapili, oni nás však také ne. Vždyť se všichni znají." Znovu rozhodl výtečný brankář Duba, i když ta minela těsně před koncem... No to by se nemělo stávat," špitl hlavní kouč Holík.

Ve 23. minutě se mohutně rozbíhá Václav Nedorost.  U červené čáry skáče na led a po břiše dojíždí ke gólmanovi Dubovi. Připluje až k němu, brankář ho plácá lapačkou po hlavě. Centr prvního útoku právě po nenápadné akci vstřelil druhý gól. Čeští junioři se dostali do dvougólového vedení, Finové potom hodně znervózněli.

"Libor Ustrnul mi to postrčil ze strany a já vypálil. Naštěstí to tam prošlo," radoval se mladík. "Jo a ten skok? Nevěděl jsem, co budu dělat. Tak mi to prostě napadlo." On je spolu s gólmanem Dubou a útočníkem Sivkem, jediným, který zažil podobný úspěch v uplynulé sezoně. "To se nedá srovnávat, pokaždé jsou to super okamžiky."

"Hele hlavně jim řekni, ať všichni lidi na nás zítra čekají na letišti," křičí na něj Radim Vrabata. Pak si nasadí kšiltovku a znovu zapluje do řádění v kabině. Oslava bude pokračovat večer na hotelu, v sobotu v 17,55 přistanou šampioni na letišti Ruzyně v Praze.

Přečtěte si profil zlatého týmu

Hokejoví junioři se v kabině radují z titulu světových šampionů.

V čele slavících mladíků ukazuje zlatou medaili obránce Libor Ustrnul.

Junioři - Tomica, Sivek, Pojkar a Čutta se radují ze zlatých medailí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze