Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V kabině je s hráči Štístko i Jameson Helsinky

3 2003
(Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - V šatně hokejové reprezentace v Helsinkách je vzorně uklizeno. Brusle, ručníky i tatranky jsou srovnané bez chyby. Do začátku rozbruslení zbývá ještě hodina a půl, když se ve dveřích objeví kapitán Robert Reichel. „No jo, Dědek je tady vždycky první,“ říká s pousmáním masér Pavel Křížek. „Nasává atmosféru a pak nadává, že je tady moc teplo.“ Co se týče kabiny, nemá si mužstvo nač stěžovat. Až na to horko. Výprava požadovala snížit teplotu o pět stupňů, také při jediném utkání v Turku hráči láteřili na vedro.Jak to vypadá v šatně českých hokejistů

V místnosti bez oken, asi dvanáct metrů dlouhé a šest metrů široké, se srovná celý tým včetně náhradníků Trvaje, Kolaříka a Michálka. Každý má přihrádku se jmenovkou a číslem, s rozvěšenou výstrojí, která se od potu suší obřím větrákem.

Zasedací pořádek si hráči určili sami. Sousedí třeba Straka se Špačkem, známí z Plzně. Nebo bývalí sparťané Výborný, Hlinka a Hlaváč. A taky „rošťáci“ Duda s Hudlerem.

Přednostní právo výběru šatny v Hartwall Areně patřilo obhájcům titulu ze Slovenska. Ti mají k dispozici i saunu. „Vůbec nejlepší kabinu mají domácí Finové, ostatní už jsou skoro stejné,“ tvrdí masér Petr Bílek. „Jen Japonci a Slovinci bydlí někde pod zemí v jeskyni.“ Ledová jeskyně je tréninková hala, zaklíněná hluboko ve skále vedle Hartwall Areny. Největší outsideři tam jsou ve vyhnanství.

Udělá-li hokejista krok ze svého místa, snadno dosáhne na podlouhlý stůl

Jak to chodí v šatně

Co se nejvíc pouští za hudbu: Michal David, Team
Kdo přichází první: Jako na všech mistrovstvích kapitán Reichel
Kdo chodí poslední: „Rošťáci“ Hudler a Duda
Co se tu najde k jídlu: Tatranky, čerstvé ovoce nosí pořadatelé
Kdo si dává před zápasem na kuráž lok rumu: David Výborný
Kdo nejvíc pije kafe: Pavel Trnka
Kdo nejčastěji chodí na masáž: Modrý s Vašíčkem, mají dlouhodobé problémy se zády. Reichel si před každým zápasem nechává masírovat nohy.
Broušení bruslí: Největší žlábek žádá Straka, skoro rovné nože naopak Hejduk.
uprostřed. Z mohutné nádoby s iontovým nápojem shlíží maskot, sádrový trpaslík v reprezentačním dresu a nápisem Štístko. Opodál je termoska s kávou, krabice s tatrankami, zdroje rychlé energie.

„Kafe si nejvíc dává Pavel Trnka,“ tvrdí Pavel Vlašic. „Už ho museli mírnit, aby při dopingové kontrole neměl pozitivní nález na kofein.“ Bednička s nářadím skrývá šroubováky, kladívko, kleště. Často je potřeba například dotáhnout přilbu. Vedle stojí rozprašovače s tekutinou pro leštění krytu na oči. Po ruce jsou rovněž stohy bílých bavlněných ručníků.

Chladicí box v koutě skrývá základní výběr nápojů. Minerálky, pivo, kolu. Nad ledničkou visí národní dres se jmenovkou JAMESON, podle značky whisky. „Toho plejera nasadíme na play-off,“ žertují týmoví hospodáři.
S kabinou sousedí malý sklad a předsíňka, kde jsou narovnané hokejky. Trenéři sídlí v kamrlíku na chodbě. Hokejové potřeby zaberou spoustu místa, proto se jím musí šetřit. Brankářské betony jsou uloženy pod stolem vedle fotbalového míče. Schovává se také jedno ze tří masérských lehátek.

Mistrem v broušení bruslí je Vlašic, masírují všichni tři. Denně zvládnou aspoň čtyři zákazníky.

„Kdo se rychle svlékne, jde první,“ řekl mladý útočník Radim Vrbata. „Ale když vidím, že se chystá někdo ze starších, Straka nebo Modrý, tak počkám. Mají přednost.“ Servisní trojice zároveň působí jako komediální soubor. Hraje si na rodinu. Starší Křížek je „taťkou“ dvou „synáčků“ Vlašice a Bílka.

Služba u hokejové reprezentace však není jen legrace. Tři muži opouštějí šatnu dvě hodiny po hráčích a přicházejí do ní brzy po ránu. „Někdy i v sedm,“ tvrdí Bílek. „Jako do Kolbenky...“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze