Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Litvínově vzpomínali na zesnulého Hlinku

18 2004
Litvínov - Plachta je strhnuta a dres s číslem 14 spuštěn několik metrů pod střechu zimního stadionu. Do potlesku zaplněného stadionu hrají dojemné tóny rockové skladby od skupiny Queen. Netradičně v pátek zahájili extraligovou sezonu v Litvínově - vzpomínali na legendu českého hokeje Ivana Hlinku, který před měsícem zahynul po dopravní nehodě.

Náhlá smrt trojnásobného mistra světa a trenéra, který dovedl reprezentaci ke zlatu na olympiádě v Naganu, byla šokem nejen pro český hokej.

Píseň We are the Champions (Jsme mistři) měl Hlinka nejraději. Zazněla i na pohřbu. "Je to smutné. Zavřu oči a pořád Ivana před sebou vidím," říkal dojatý Karel Gut, bývalý šéf hokejového svazu. Včera vhodil slavnostní buly před exhibičním zápasem.

Extraligový výběr klubu nastoupil proti Hlinka Teamu, za nějž bojovaly současné hvězdy, jako Reichel, Šlégr, Ručinský, ale třeba i Ivan Hlinka mladší.

Kdysi působil ve 2. lize, ale hokeji už se nevěnuje, na stadionu by chtěl otevřít prodejnu. "Snad to zvládnu a neudělám při vzpomínce ostudu," strachoval se před utkáním, jež skončilo 11:11 včetně nájezdů.

Dal branku a brzy ho potěší i jiná zpráva. "S manželkou čekáme dítě, je ve čtvrtém měsíci. Byl bych potěšený, kdyby to byl syn Ivan, ale když to bude holčička, nic se nestane," prohlásil Hlinka mladší.

Ještě naposledy oblékl otcův dres, pak bude trikot s číslem 14 navždy vyřazen. S Hlinkou se na ledě rozloučil i jeho největší kamarád Jiří Bubla. Byli stejně staří, začínali spolu v Litvínově, hráli spolu i v reprezentaci. S Hlinkou byli v kontaktu, i když se obránce natrvalo usadil v Kanadě.

"Do Litvínova jsem se chystal několik let. Škoda, že jsem musel přijet při takové příležitosti," prohlásil bývalý obránce.

Ke vchodu do stadionu, kde byl vystaven Hlinkův dres a jeho fotografie, fanoušci ještě nedávno nosili květiny. Pietní místo už na stadionu chybí. Od v pátečního večera se jmenuje Zimní stadion Ivana Hlinky.

Zimní stadion Ivana Hlinky v Litvínově.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze