Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V New Jersey končily oslavy

18 2003
East Rutherford - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Když se hokejista Patrik Eliáš vrátil ve středu odpoledne z golfu, našel na zápraží svého domu koš s květinami a vzkazem: „Děkujeme za krásný zážitek!“ O den dřív mu totiž manažer klubu New Jersey Devils povolil ještě dvě hodiny se Stanley Cupem. Eliáš s přítelkyní sezvali do restaurace ve West Orange přátele na poslední party s pohárem.

Ve čtvrtek už veškeré dovádění se stříbrnou trofejí skončilo. Devils oslavy uzavřeli před úvodním domácím utkáním sezony proti Torontu ceremoniálem, který dal název celému večeru: Banner Night.

Banner je obrovský prapor s letopočtem, kdy mužstvo dosáhlo úspěchu v NHL. Bývá vystaven pod střechou arény. Hráči i fanoušci se na obřad vyvěšení vždy těší.

Však se okolo osmnácté hodiny na manhattanském nádraží Port Authority táhly fronty na autobusy do East Rutherfordu stovky metrů. „To tady nebylo snad ani při play-off...“ divil se mladík s vlasy až na ramena.

Devils zdaleka nejsou nejoblíbenějším sportovním týmem v oblasti. Ve stejnou dobu se v Bronxu konal sedmý, rozhodující zápas o postup do finále baseballové MLB mezi New York Yankees a Boston Red Sox. Na Manhattanu načínali střetnutím s Atlantou svůj domácí program New York Rangers, úhlavní hokejoví rivalové Devils.

Když v davu čekajícím na odjezd k hale Devils muž s dlouhými vlasy poznamenal, že tak trochu přeje i Rangers, okolo stojící příznivci Devils se na něj podívali jako na vyvrhele.

Jako by v Praze prohlásil, že fandí Spartě i Slavii...

Přes termínovou kolizi se hlediště arény pro devatenáct tisíc lidí zaplnilo. Při zahajovacím představení nebylo volné snad ani jedno místo. Později, při zápase, mnohem víc diváků korzovalo po chodbách. Laserová show a záběry připomínající jarní postup jednotlivými koly play-off je bavily dokonale.

Z tribun sršely stovky blesků od fotoaparátů. Na led byly promítány světelné obrazce, například hokejky s „ďábelským“ trojzubcem místo rukojeti nebo tři siluety Stanley Cupu. Právě tolikrát Devils trofej ukořistili.

Jakmile pak na led vkročilo mužstvo hrdinů, publikum povstalo a zahřmělo: „Let's go, Devils! Z reproduktorů se linula hudba z filmu Dobytí ráje a bodyguardi v bílých rukavičkách vynesli ze zákulisí uctívanou stříbrnou mísu na masivním podstavci.

Trocha kouřové clony navodila tajemnou a dramatickou náladu. Pak vystoupal ke stropu bílý prapor, velký jako lodní plachta. Kromě loga klubu na něm září nápis: New Jersey Devils, Stanley Cup Champions 2002-2003.

Zavěšený tu zůstane coby památka triumfu, dokud tým stadion neopustí. Ve čtvrtek Devils zabojovali jako šampioni a dvě vteřiny před koncem vyrovnali bitvu s Torontem na 2:2. Nepokazili si výjimečný večer.

Slavný Stanley Cup se v rukou útočníka Patrika Eliáše poprvé zablýskal nad Znojmem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze