Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V NHL se to hemží strýčky, zeti a bratranci

12 2001
P r a h a - Statistici v zámoří mají NHL rozebranou do nejmenších detailů a k tomu, aby přinesli nové informace o nejslavnější soutěží, už jim nestačí pouze výsledky dosažené na ledě. Řada zajímavých skutečností vyjde najevo, když se prozkoumají třeba rodné listy hokejistů. Příběhy otce Bobby Hulla a syna Bretta, nebo šesti bratů Sutterových, kteří všichni hráli v NHL, jsou už dostatečně známé. A přitom existuje řada příbuzenských vztahů, o nichž se dosud příliš nevědělo. Víte, které hvězdy NHL jsou si navzájem bratranci, švagry, strýci a synovci či tchány a zeti? Při tomto zkoumání narazíte i na jména známých českých hráčů.

Průměrně informovaný hokejový fanoušek ví, že edmontonský obránce František Musil je švagrem útočníka Roberta Holíka z New Jersey, jehož sestru Andreu si vzal za ženu. Už méně je známý příbuzenský svazek bývalého vynikajícího beka Miloslava Hořavy s nadějným talentem Pavlem Skrbkem z Nashville, jde totiž o strýce a synovce. Švagrovské pouto pojí i někdějšího hráče čtyř klubů NHL Vladimíra Vůjtka se slovenským reprezentantem Róbertem Petrovickým. Česká invaze do zámoří poskytla nejslavnější soutěži i tři bratrské dvojice: Tomáše a Františka Kaberle, Jana a Romana Vopatovy a Michala a Petra Sýkorovy (v posledním případě nejde o útočníka New Jersey, ale hráče Nashville, jenž nyní působí v Pardubicích).

A jak je to mezi kanadskými a americkými hokejisty?
Veterán Ron Francis, který okupuje přední příčky historických tabulek kanadského bodování, je bratrancem slavného brankáře Mike Liuta, jenž v roce 1981 skončil v hodnocení Hart Trophy druhý za Waynem Gretzkým. Současná hvězda Joe Nieuwendyk je ve stejném vztahu s Jeffem Beukeboomem, jejich strýc Ed Kea je navíc dosud jediným hráčem NHL, který se narodil v Holandsku. Často se na ledě potkával i silový útočník Keith Tkachuk se svým bratrancem Tomem Fitzgeraldem, svého času kapitánem Floridy, stejně jako bratranci Dino Ciccareli a Al Iafrate či Matthew Barnaby a Ray Sheppard.

K paradoxní situaci dochází nyní v celku Minnesoty, kterou koučuje Jacques Lemaire, držitel osmi Stanley Cupů jako hráč Montrealu a jednoho jako trenér New Jersey. Do branky nejčastěji posílá Manny Fernandeze, svého synovce. Jeho nejbližší nařízený, generální manažer Doug Riseborough, je zase švagrem uznávaného rozhodčího Rona Koharskiho. Jednoduché to asi nemá ani Bobby Clark v Philadelphii, když musí z pozice šéfa klubu vysvětlovat, proč a jak hraje jeho zeť Peter White. Stejně tak Phil Esposito v září 1994 netušil, že když pro Tampu Bay získal z Philadelphie ruského útočníka Alexandera Selivanova, našel tím zároveň manžela své dceři.

Brodeurův otec vyfotil Hendersonův slavný gól
Hokejisté mají rovněž řadu zajímavých příbuzních, kteří se sice věnovali sportu, ale s NHL neměli mnoho společného. Otec brankářské hvězdy Martina Brodeura získal v roce 1956 pro Kanadu bornzovou medaili na olympiádě a nyní je oficiálním fotografem Montrealu Canadiens. Mezi jeho nejslavnější snímky patří legendární gól Paula Hendersona při rozhodujícím utkání historické série mezi Kanadou a SSSR v roce 1972. Otec trenéra Marca Crawforda dokonce v roce 1959 získal titul mistra světa. A nemluvě už vůbec o Patriku a Josefu Augustových, Robertu a Jaroslavu Holíkových nebo o Jiřím Šlégrovi a Jiřím Bublovi, také slavných dětech a rodičích.

Carolinský útočník Sami Kapanen je synem Hannu Kapanena, účastníka olympiády, MS i Canada Cupu. Otec Petera Forsberga zase jako trenér vedl švédskou reprezentaci na zlatém MS 1998 a bratr anaheimského Steve Rucchina jménem Larry reprezentoval Itálii v Naganu.

Kariya byl judista, Orr fotbalista a Bure plavec
Hráči z NHL mají i příbuzenské vztahy se sportovci, kteří se neproslavili v ledním hokeji. Například dědeček proslulého obránce Bobby Orra hrál profesionálně fotbal v Irsku, otec Mike Ricciho ze San Jose zase v Itálii. Otec Toni Tantiho, který v roce 1987 vstřelil na MS ve Vídni Dominiku Haškovi gól z poloviny kluziště, reprezentoval ve fotbale Maltu, strýček Adriena Plavsice zase Jugoslávii.

Vladimír Bure, otec kanonýra Pavla Bureho, se jako plavec zúčastnil OH v letech 1968, 1972 a 1976 a ve sbírce má jednu stříbrnou medaili a tři bronzové. Otec Paula Kariyi hrál ragby za Kanadu, otec brankáře Kevina Weekese zase kriket za Barbados. Obránce Kewin Lowe si vzal za ženu známou sjezdařku Karen Percyovou, Bret Hedican zase krasobruslařku Kristi Yamagučiovou. Manželkou útočníka Alexeje Žamnova je zase dcera proslulého obránce Valerije Vasiljeva, osminásobného mistra světa a dvojnásobného olympijského vítěze.

Z této řadu poněkud vybočuje jen obránce Bob Sweeney z Bostonu. Jeho strýc generálmajor Charles Sweeney vešel ve známost tím, že pilotoval letadlo, které 9. srpna 1945 svrhlo atomovou bombu na Nagasaki.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze