Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Otřesy mozku v NHL mizí, říká šéf zámořské hokejové soutěže Bettman

NHL ubývá těžkých zranění, a to je dobrá zpráva. Takhle dopadl loni Lars Eller z Montrealu po srážce s Erikem Grybou z Ottawy. | foto: Profimedia.cz

14 2014
Někdy není nejdůležitější to, o čem se vedou vášnivé a hlasité sváry. Naopak – při setkání bossů NHL bylo klíčové, že se o jedné věci nemluvilo. Na rozdíl od minulých let, kdy se kupily zprávy o otřesech mozku u hokejistů a generální manažeři hledali řešení, byl nyní v Boca Raton na Floridě klid.

V přímořské lokalitě, kde je v březnu průměrně 22 stupňů, proto mohl první muž zámořské ligy Gary Bettman ohlásit kladnou novinu. "Došlo k významnému poklesu počtu otřesů mozku. Jsme na dobré cestě," řekl. Konkrétní čísla neprozradil, ale vychválil šéfa disciplinárky Brendana Shanahana: "Jeho práce má velký vliv. A hráči začínají chápat, co se po nich chce."

Prohlášení bez přesných údajů může jen pár dní poté, co zkolaboval Rich Peverley, působit navenek jako snaha o zlepšení image NHL. Ale nemusíme být hned příkří. Bettmanova slova totiž nejsou ojedinělá. "Zažíváme změnu chování. Rozhodně ano," pronesl generální manažer Tampy Bay a bývalý slavný útočník Steve Yzerman. "Není to jednoduché, hokej je rychlý. Ale nikdo z hráčů nechce být suspendován. Proto se mění."

Shanahanova mise míří k úspěchu

Když Sidney Crosby v Ledovém paláci Bolšoj v Soči fantasticky zrychlil a proměnil svůj únik, de facto rozhodl finále olympiády. Kanada zase brala zlato, Švédové smutnili. A Crosbyho um jako by symbolicky podtrhl Bettmanova a Yzermanova slova – právě hvězda Pittsburghu patřila nedávno k hráčům deptaným "epidemií" otřesů mozku.

Philadelphia měla v lednu 2012 už šestý případ tehdejší sezony. Loni na podzim čelila NHL žalobě deseti bývalých hráčů – právě kvůli nedostatečně ochraně hokejistů před otřesy mozku. Řešilo se, zda toto zranění může stát i za předčasnými úmrtími bitkařů Boogaarda, Rypiena či Belaka... A najednou je lépe?

"Protože se hokejisté učí, jak být stejně konkurenceschopní, ale zároveň hrát bezpečněji," soudí Stan Bowman, generální manažer Chicaga. Podle zámořských médií musel Shanahan za útoky na hlavu suspendovat v sezoně osm hráčů; v ročníku 2011–2012 jich však touto dobou bylo 13.

"Je zřejmé, že nastavené procesy mají pozitivní dopad," chválí Bettman. S tím korespondují i dřívější slova beka Radka Martínka, rovněž oběti otřesu mozku: "Najdou se blázni, co vám jdou po hlavě, ale myslím, že se hráči k sobě chovají s čím dál větší úctou."

Pokud trend vydrží, znamenalo by to velké Shanahanovo vítězství. "Připrav si hroší kůži," varoval jej slavný Scotty Bowman, když se Shanahan stal "šerifem" NHL. Ale útočník, jenž sám střety vyhledával, těžkou roli zatím zvládá.

"Každý ví, že miluju fyzický, tvrdý hokej," řekl Shanahan, když do funkce nastupoval. Teď se zdá, že tvrdý přístup bývalého tvrdého muže mění NHL k lepšímu.Najdete na iDNES.czmobilní verze