Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V NHL začíná boj o volné hráče

1 2003
Praha, New York - Počínaje dnešní nocí se pozornost generálních manažerů v NHL přesouvá směrem ke skupině hráčů, známých jako volní agenti. Jedná se o hokejisty, kterým 30. června vypršela smlouva a nyní čekají na novou nabídku. Letošní várka jmen je vskutku impozantní: na milionové částky čekají hráči jako Sergej Fjodorov, Brian Leetch, Teemu Selänne nebo Paul Kariya. Ve hře je také kvintet českých hráčů Ručinský, Prospal, Grošek, Hlaváč a Šmehlík.
Největší vzruch způsobil účastník letošního finále Anaheim Mighty Ducks.

Ten nedokázal předložit novou smlouvu pro své dvě největší hvězdy Paula Kariyu a Adama Oatese a nyní riskuje, že o ně na trhu volných hráčů přijde.

Generální manažer Bryan Murray si stěžuje na nelítostná pravidla. Kariyovi, věrnému kapitánovi a jednomu z nejlepších hráčů v soutěži,  musel klub nabídnout smlouvu s navýšením minimálně o deset procent. Při hráčových kvalitách by to znamenalo tučnou sumu 10 milionů dolarů.

"Nechci o Paula přijít," řekl Murray v deníku Los Angeles Times. "Náš tým však má danný rozpočet."

Najde Kariya bohatšího mecenáše ?

Určité zprávy naznačují, že ne. Více než dvě třetiny mužstev v NHL hlásí finanční ztráty. Nikdo si navíc nedokáže představit, jak bude soutěž vypadat na podzim roku 2004, kdy vyprší kolektivní smlouva mezi jednotlivými kluby a hráčskou asociací.

Bez tohoto základního dokumentu nemůže soutěž existovat. Pokud se obě strany nedohodnou, vypukne stávka. Stadiony se uzavřou, hráči se houfně přesunou do Evropy nebo nižších amerických lig. NHL přijde o obrovské částky. Celková atmosféra tak bezuzdému utrácení příliš nenapovídá.

"Týmy začínají šetřit," řekl pro deník Dallas Morning News trenér Toronta Pat Quinn. "Dokonce i ty, o kterých se dříve myslelo, že mají peněz dost."

Strach z podzimu 2004 se projevil právě v případu Kariya. Kanadský křídelník musel dostat nabídku, která převyšovala jeho loňský plat. Nedostal jí. Nad tímto sprostým gestem se sice fanoušci bouří, ale manažer Murray doufá, že desetimilionový šek Kariyovi nenabídne ani jiný tým.

"Jste lepší tým, když máte tři hráče s platem 3 miliony, anebo jednoho, jenž bere deset ?" ptá se reporér listu Dallas Morning News Mike Heika.

Ostražité zůstávají dokonce i velkokluby jako New York Rangers, Philadelpia nebo Toronto. Rangers sice usilují o jedenáctimilionového Jaromíra Jágra z Washingtonu, ale nabízí za něj Erica Lindrose, jenž minulou sezonu pobíral 8 milionů. Colorado sice podepsalo jednoletý kontrakt za 11 milionů dolarů s Peterem Forsbergem, ovšem jen proto, že ušetřili peníze na brankáři Patricku Royovi. Ten ohlásil konec kariéry.

Budou tedy volné hvězdy k mání ještě na podzim ? To určitě ne. Letní burza i nadále zůstává třeba oproti draftu tou nejrychlejší cestou, jak okamžitě vylepšit sestavu. Chyběl vám loni útočník, který by rychle přenesl hru do útočného pásma ? Žádný problém, na nové angažmá čekají Sergej Fjodorov nebo Teemu Selänne.  Potřebujete šikovného obránce ? Už příští rok za vás může hrát Brian Leetch ! Vyztužit prostor před vlastní brankou ? Na smlouvu čeká Derian Hatcher.

Nejlepší jména budou tak budou zřejmě rozebrána během července. Otázkou zůstává, jaká bude jejich cena.

Hvězdy na trhu

Počínaje 1. červencem se volným hráčem stalo 88 hokejistů. Zde jsou nejznámější jména:

útočníci:

Sergej Fjodorov ( v minulé sezoně Detroit)
Luc Robittaille (Detroit)
Igor Larionov (Detroit)
Steve Yzerman (Detroit)*
Mario Lemieux (Pittsburgh)*
Adam Oates (Anaheim)
Paul Kariya (Anaheim)
Teemu Selänne (San Jose)
Joe Nieuwendyk (New Jersey)
Doug Gilmour (Montreal/Toronto)
Sláva Kozlov (Atlanta)
Cliff Ronning (Minnesota)
Ray Whitney (Columbus)
Václav Prospal (Tampa Bay)
Martin Ručinský (St.Louis)
Michal Grošek (Boston)
Jan Hlaváč (Carolina)

obránci:
Brian Leetch (New York Rangers)
Derian Hatcher (Dallas)
Phil Housley (Chicago/Toronto)
Calle Johansson (Washington)
Greg de Vries (Colorado)
Richard Šmehlík (Atlanta/New Jersey)

brankáři:
Felix Potvin (Los Angeles)

*pozn. Očekává se, že Yzerman podepíše smlouvu ve svém dosavadním klubu Detroitu. Stejně tak, že Lemieux podepíše v Pittsburghu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze