Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V NHL zkrachovala další jednání

18 2004
New York - Pravděpodobnost, že NHL nezačne v plánovaném říjnovém termínu, se stále více blíží jistotě. Naposled totiž zkrachovala i další jednání mezi zástupci majitelů hokejových klubů a hráčskou asociací. "Nezbývá, než jednat znovu," řekl Ted Saskin, jeden ze šéfů odborové organizace NHLPA.

Pokrok v jednání mezi představiteli soutěže a hráčských odborů NHLPA ohledně podoby nové kolektivní smlouvy nepřinesla podle informací agentury AP ani pět hodin trvající úterní schůzka v New Jersey poblíž letiště v Newarku.

Nejslavnější hokejové lize světa hrozí výluka v případě, že se obě znesvářené strany do 15. září, kdy vyprší stávající kolektivní smlouva, nedohodnou na novém kontraktu.

Na již třetím mítinku za uplynulých šest týdnů však zástupci hráčů znovu odmítli přijmout kterýkoliv ze šesti konceptů návrhů ze strany NHL, o kterých se hovořilo již na předchozích dvou setkáních v průběhu letošního léta. Proběhla pouze obecná debata o ekonomických aspektech.

Ted Saskin, jeden ze šéfů NHLPA, se přesto po schůzce tvářil optimisticky. "Přestože jsme nedosáhli zásadního pokroku ani v jednom směru, dnešek naznačil, že bychom se mohli vydat správným směrem. Nezbývá než znovu jednat, najít společná stanoviska a odrazit se od nich," pravil.

Obě strany se znovu sejdou příští týden v Ottawě a následně na přelomu srpna a září v Montrealu, dějišti zápasů Světového poháru. Právě tento turnaj by mohl být na dlouhou dobu poslední společnou akcí NHL a NHLPA. Finále je na programu 14. září v Torontu.

"Vyjádřili jsme představitelům hráčské asociace připravenost jednat třeba ze dne na den, jen abychom se pokusili dosáhnout dohody. Nová kolektivní smlouva je pro nás v tuto chvíli prioritní," zdůraznil vedoucí právník NHL Bill Daly.

Spor se stále točí kolem hlavního tématu - platových stropů. Ty si přejí zavést majitelé klubů, hráči jsou proti. Omezení astronomických platů hokejistů je však hlavní podmínkou vedení NHL, která není zrovna v ideální finanční situaci. Podle nezávislé studie kluby v sezoně 2002/03 zaznamenaly úhrnnou ztrátu 273 milionů dolarů (více než sedm miliard korun) a jen jedenáct z třicítky týmů hospodařilo se ziskem.

Pro případ, že stadiony NHL zůstanou zavřeny, už ale existují alternativní řešení. Některé hvězdy zámořské hokejové NHL se chystají čas případné výluky v soutěži vyplnit v nové soutěži nazvané Original Stars Hockey League. Mezi 78 hokejisty, kteří
přislíbili účast, je podle zámořských médií například i český brankář Dominik Hašek, nová akvizice Ottawy.

Nová soutěž by měla začít 18. září a zúčastnit by se jí měl půltucet týmů pojmenovaných podle šestice slavných původních klubů NHL, kterými jsou Toronto, Montreal, Boston, Detroit, New York a Chicago.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze