Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V olympijském týmu je zatím 17 hokejistů

13 2001
Velká Bíteš - Sedmnáct hokejistů je v základu týmu pro olympijské hry v Salt Lake City, mezi nimi zatím zůstávají i dva předem nominovaní Petr Svoboda a Martin Straka. Zbytek nominace, v níž bude třiadvacet hráčů, oznámí trenéři 21. prosince přímo v Moskvě při turnaji Baltika. "A pokud to všechno vyjde podle našich představ, měli bychom Straku se Svobodou v ten termín škrtnout," přiznal generální manažer olympijského týmu Ivan Hlinka. Ve hře o olympiádu by tak zůstalo osm hráčů.
V pátek od 14 hodin diskutujte s trenérem Vladimírem Martincem

Konečné slovo padne 21. prosince
V dosavadním výběru, o němž rozhodlo trio trenérů Josef Augusta, Vladimír Martinec a Vladimír Růžička s generálním manažerem Ivanem Hlinkou, je dvanáct olympijských šampionů z Nagana. Mezi sedmnácti hráči je pět obránců, devět útočníků a tři brankáři. Zůstávají v něm i obránce Petr Svoboda, střelec vítězného gólu z Nagana, a zraněný útočník Martin Straka. "Ale asi definitivně je škrtneme 21. prosince," řekl Hlinka.

V zákulisí se spekulovalo i o tom, že vedení reprezentace oba hráče nechá v nominaci až do poslední chvíle před únorovými olympijskými hrami, aby trenéři měli ještě manévrovací prostor. "Ale to jsme nechtěli. Jedenadvacátého prosince řekneme už všechna jména, která budou reprezentovat. Aby nevzikl prostor pro nějaké spekulace," dodal asistent trenéra Vladimír Martinec.

Beránek měl jet na Baltiku, pak se omluvil
Původně měl být dodatečně nominován na prosincový turnaj Baltika v Moskvě  slávistický útočník Josef Beránek, aby se tak udržel v boji o konečnou nominaci pro Salt Lake City. Informaci o jeho zařazení oznámil kouč Josef Augusta v poledne, v pět hodin odpoledne ho ale musel ze zdravotních důvodů omluvit. "Mluvili jsme spolu a on mi říkal, že ho ruka stále bolí, po posledním zápase si ani nemohl zavázat tkaničku," řekl slávistický kouč Vladimír Růžička, jenž je zároveň jedním z trenérů olympijského týmu. 

Zkušený útočník, vyhlášený bojovník použitelný na všech postech v útoku, se mohl stejně jako ostatní hráči mimo NHL poprat o nominaci do Salt Lake City i na turnaji v Moskvě. "Ale Pepa je tak zkušený hráč, že se nemusí prověřovat," nevyloučil Růžička možnost, že se dvaatřicetiletý matador nakonec do závěrečné nominace probojuje.

A kolik hráčů z Evropy se má ještě šanci na olympiádu dostat? "To necháme otevřené. Zatím platí, že to bude tak čtyři až pět," řekl Augusta. A kdo konkrétě má šanci? "Nechci spekulovat," rázně zamítl Augusta. 

Kučera se omluvil z rodinných důvodů
Jasní už jsou tři gólmani - Dominik Hašek, Roman Turek a Roman Čechmánek.  "Jedničkou bude Dominik Hašek, o tom není sporu. A kdo mu bude krýt záda, to se teprve rozhodneme na turnaji, " řekl Augusta. V zámořských médiích probleskla zpráva, že Čechmánek nechce jet v roli trojky. Právě tato pozice by mu mohla kvůli současné skvělé formě Turka být určena.

"Každý hráč má právo se omluvit a nereprezentovat," přiznal hlavní kouč. Přesto ale v současné době nemá od Čechmánka žádné signály, že by gólman chtěl podobný krok udělat. Z rodinných důvodů se trenérům omluvil zkušený obránce František Kučera, jenž tak přijde o možnost obhájit zlaté medaile z Nagana. Ten se už dříve v médiích vyjádřil, že by nerad jel na turnaj jako sedmý obránce.    

Bude ta šachová partie, ví Augusta
Olympijský turnaj začíná pro český tým 15. února, kdy se utká s vítězem kvalifikační skupiny. 17. února bude reprezentace hrát se Švédskem, o den později s Kanadou. Do dějiště dalšího "turnaje století" se hokejisté sjedou až 14. února, na sehrání se před prvním zápasem tedy budou mít jediný trénink. NHL se totiž kvůli olympiádě přeruší až od 14. února, ještě 13. února má na programu šest zápasů (v akci budou například jistí účastníci Hašek, Hejduk a Ručinský).

"Bude to blesková šachová partie, na přípravu budeme mít jeden trénink a jedno rozbruslení," uvědomuje si trenér Augusta. "Ale pro všechny je to stejné a to je důležité," říká Růžička. 

Další jména? To už tak jednoduché nebude
O prvních nominavých jménech se trio trenérů spolu s generálním manažerem Hlinkou bez větších problémů shodlo. "Žádná komplikace nebyla. I když je jasné, že každý máme trochu jiný názor, shodli jsme se," řekl manažer Hlinka. "Ale teď už to bude horší," naznačil asistent Martinec, že výběr zbylých osmi míst už nebude tak jednoduchý.    

ZÁKLAD HOKEJOVÉ NOMINACE PRO OLYMPIJSKÉ HRY V SALT LAKE CITY:
Brankáři:
Dominik Hašek (Detroit), Roman Turek (Calgary), Roman Čechmánek (Philadelphia)
Obránci: 
Pavel Kubina (Tampa Bay), Roman Hamrlík (New York Islanders), Richard Šmehlík (Buffalo), Tomáš Kaberle (Toronto), Petr Svoboda (Tampa Bay)
Útočníci:
Jaromír Jágr (Washington), Jiří Dopita (Philadelphia), Petr Sýkora (New Jersey), Robert Lang (Pittsburgh), Patrik Eliáš (New Jersey), Milan Hejduk (Colorado), Martin Ručinský (Dallas), Robert Reichel (Toronto), Martin Straka (Pittsburgh)


A kdo by mohl být ještě ve hře?
Obránci (musí vybrat ještě tři):
Filip Kuba, Radek Martínek, František Kaberle, Martin Škoula, Jiří Šlégr, Michal Sýkora, Jaroslav Špaček
Útočníci (musí vybrat pět): Radek Dvořák, Radek Bonk, Martin Havlát, Jan Hlaváč, Josef Beránek, Pavel Patera, Martin Procházka, Petr Čajánek, Vladimír Vůjtek

O nominaci si můžete zítra od 14 hodin podiskutovat s trenérem Vladimírem Martincem na hokej.idnes.cz

Profily nominovaných hráčů

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze