Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Praze chci hrát, rameno se lepší, hlásí Lecavalier

Největší tahák pražských duelů NHL Vincent Lecavalier se jako hvězda nechová | foto: Martin KorbášiDNES.cz

30 2008
Bratislava (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Jako byste před sebou neměli jednu z největších hvězd hokejové NHL. Kanadský útočník Vincent Lecavalier, vysoký chlapík s protáhlým obličejem, ani v nejmenším nepůsobil nepřístupně. Při rozhovoru neustále klopil zrak k zemi a pozorně naslouchal dotazům.

"Bratislava je pěkné město, škoda, že tu nemůžeme strávit víc času. Lidé jsou tu k nám milí," vykládal na stadionu, kde ho s Tampou Bay čeká dnes večer exhibiční zápas s místním Slovanem.

Neberete podobné duely jako zbytečnou přítěž před začátkem sezony?
To určitě ne. Je to pro mě naopak velký přínos. Navštěvujeme krásná místa, kam bychom se normálně třeba nikdy nedostali. A moji spoluhráči ze zámoří mají výbornou příležitost zahrát si v Evropě.

. vincent lecavalier

Narodil se 21. dubna 1980 v Montrealu. V roce 2003 si poprvé zahrál v All-Star Game, což se mu pak podařilo ještě dvakrát. Rok před výlukou NHL získal s Tampou svůj jediný Stanley Cup. Během stávky se spekulovalo o jeho příchodu do Sparty, slavný Kanaďan však nakonec zamířil do ruské Kazaně. Nejlepší rok zažil v sezoně 2006/07, kdy získal Maurice Richards Trophy pro nejlepšího střelce základní části (nastřílel 52 gólů, celkem získal 108 bodů). Byl oceněný i King Clancy Memorial Trophy za humanitární činnost (na Floridě sponzoroval nemocnici pro děti). V Tampě letos v létě podepsal novou smlouvu, díky níž si v nadcházející sezoně vydělá 7,16 milionů dolarů a v klubu bude hrát až do čtyřiceti let.

Ani zdlouhavé cestování vás neunavuje? Radim Vrbata si na něj stěžoval.
Musím říct, že vzdálenosti nejsou až tak drastické, takže se to dá zvládnout. A já si opravdu vážím šance zahrát si proti evropským týmům. Myslím, že je tu hodně šikovných hokejistů, takové zkušenosti se budou hodit.

A jak se vám hraje na větším kluzišti, na které nejste z NHL zvyklý?
To je opravdový problém. Je to pro mě něco jiného, všechno je dál. V Americe můžete dát skoro z každé pozice gól, tady je to o dost těžší. Na ledě je všechno pomalejší.

V Praze už bude hřiště menší. Je jisté, že po zranění ramene nastoupíte?
Zatím se cítím velice dobře. Po dlouhé době mám za sebou první zápas. A i když šlo v Berlíně jenom o exhibici, mám z toho příjemný pocit.

Proti Rangers to však bude něco jiného.
To máte pravdu. Ale o to víc se na ty zápasy těším. Doktor sice říkal, že rameno nebude stoprocentní, ale každým dnem se můj stav zlepšuje. Chci být připravený, jak jen to půjde.

Slovan trénuje váš bývalý spoluhráč z Tampy Zdeno Cíger, víte o tom?
Jasně. Rád na něj vzpomínám. Nehráli jsme spolu sice moc dlouho, ale docela nám to šlapalo.

Víte, že jako kouč získal v posledních dvou sezonách dva tituly?
To jsem překvapený. Musím mu pogratulovat, protože vyhrát dvakrát za sebou není jednoduché.Najdete na iDNES.czmobilní verze