Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Praze má vyrůst hala zámořského typu

31 2001
Praha - Projekt na bázi arény v Miami na Floridě či hokejového chrámu Air Canada Center v Torontu upravený na lokální poměry, tak vypadá návrh na výstavbu nové víceúčelové haly v Praze, jež by měla sloužit také světovému hokejovému šampionátu v roce 2004. Uvedl to Peter Kovarčík, předseda představenstva akciové společnosti Teleaxis, marketingového zástupce Českého svazu ledního hokeje, a člen výkonné rady pro konání MS v roce 2004 v České republice.

S tímto a s dalšími dokumenty ohledně příprav výstavby haly v české metropoli, která je podmínkou pro pořádání světového šampionátu, hodlají předseda svazu Karel Gut, zástupce investora, generální ředitel Sazky Aleš Hušák, a vládní zmocněnec Ladislav Malý seznámit předsedu Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Reného Fasela. Zástupci zainteresovaných stran se mají setkat v pátek ve Vídni.

"Zatímco v květnu na kongresu v Německu jsme vlastně nevěděli, kde budeme stavět a kdo to zaplatí, dnes už je jasné, že hokejové mistrovství světa u nás za tři roky bude," pravil Kovarčík.

"V projektu vycházíme z toho, co už v zámoří funguje, a také od Sazky mám jednoznačné garance. Pochopitelně, projekt s investicemi kolem dvou až tří miliard korun se asi nikdy nemůže vyhnout určitým problémům, ale lobbistické snahy některých skupin, snažících se zabránit výstavbě haly, ničemu neprospívají," zdůraznil šéf Teleaxisu.

Situace ohledně výstavby nového stadionu v Praze vstupuje do rozhodující fáze. Nedávný kongres IIHF ve švédském Malmö se nespokojil s garancemi, které Gut předložil, a vyžádal si do 15. listopadu další dokumenty - projekt stavby a doklad o tom, že investor je vlastníkem pozemků, na nichž bude hala postavena.

V případě, že česká strana požadavkům nevyhoví, jsou s hostitelstvím připraveni zaskočit Kanaďané, Švýcaři a Němci. Předsednictvo IIHF se tímto tématem bude zabývat 5. prosince na zasedání v Curychu. "Pan předseda pochopitelně nemá v tuto dobu k dispozici nakreslený projekt se všemi detaily, ale pro hrubou představu budoucí podoby haly by to mělo stačit," věří generální ředitel Teleaxisu Miloš Broukal.

"Sazka má navíc i smlouvu o koupi pozemků s jejich stávajícím vlastníkem, společností Quonex Real. Vše je vázáno na asanaci půdy, na níž Fond národního majetku uvolnil více než sedm set milionů korun." Podle informací Teleaxisu by si měly výdaje na výstavbu nové haly vyžádat přes dvě miliardy korun, celý komplex včetně parkovišť a dalších prvků obslužné sféry kolem šesti miliard.

Do hlediště by se dle Kovarčíka mělo vejít minimálně 20 000 diváků a Teleaxis plánuje být v kooperaci s některým ze světových marketingových gigantů jejím provozovatelem. "Musíme být součástí řetězce akcí. Stavba haly v Miami sice stála 175 milionů dolarů, ale nikde není řečeno, že u nás to nezvládneme za polovinu," pravil Kovarčík. "Prvního června příštího roku chceme začít stavět a do konce roku 2003 musí hala stát."

Mezinárodní hokejová federace nemíní připustit, aby se opakovaly problémy, které provázely výstavbu nové haly před mistrovstvím světa v roce 2000 v Rusku. Po vleklých sporech byla plánovaná část šampionátu v Jaroslavli nakonec zrušena a celé mistrovství se konalo v Petrohradu, kde se práce na objektech dokončovaly ještě v průběhu MS.

"Chceme předsedu a celou IIHF především uklidnit, že i přes některé dílčí problémy postupuje vše podle plánu. Investorem je Sazka, lokalitou, kde by měla hala vyrůst, zůstávají Vysočany a určité nejasnosti se nám i za přispění pražského magistrátu jistě podaří vyřešit," zdůraznil Gut minulý týden po zasedání výkonné rady pro MS v roce 2004 v Praze.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze