Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náboženství, nebo hokej? Rakušané neviděli mezistátní duel kvůli svátku

Rakouští hokejisté. Ilustrační snímek. | foto: Reuters

7 2012
Kdo toužil vidět páteční reprezentační zápas mezi hokejisty Rakouska a Běloruska, musel si na lístek připravit v přepočtu 118 tisíc korun. A dostal by ho z rukou policie...

Tolik totiž činila pokuta za sledování zápasu ve Villachu. 

Přípravný duel se musel hrát před prázdnými tribunami kvůli rakouskému zákonu, který v zemi zakazuje na Velký pátek pořádat veřejné akce. Mimo jiné třeba sportovní utkání.

Hokejový svaz o existenci takového nařízení nevěděl a v den významného křesťanského svátku naplánoval v Korutanech zápas série Euro Hockey Challenge.

"Už jsme však nemohli program změnit. Smlouvy jsme museli dodržet i pod hrozbou pokuty," prohlásil pak pro rakouská média prezident hokejové asociace Dieter Kalt.

Duel, který skončil vítězstvím Běloruska 3:2, se tak odehrál bez diváků, nebyl považován za oficiální událost, a organizátoři se vyhnuli finančnímu postihu ve výši deset tisíc eur, tedy zhruba čtvrt milionu korun.

Fanoušci takové rozhodnutí nechápali. "To je opravdová kuriozita. Myslím si, že jsme dost staří a dostatečně zralí, abychom se mohli sami rozhodovat," citovaly jednoho z nich stránky veřejnoprávní televize ORF.

Pokud by některý příznivec ledního hokeje na stadion přes zákaz vnikl a duel sledoval, byl by podle právníku označen za spoluviníka. A neminula by ho pokuta 7260 eur. 

Zákon proto v minulém týdnu zavalila ostrá kritika. "Myslím, že kdybych se zeptal korutanského biskupa, nic by proti hokejovému zápasu neměl," uvedl Kalt.

Možná se ale mýlil. Vážený kardinál Christoph Schönborn, jemuž odborníci přisuzovali nemalé šance při volbě papeže, v rozhovoru pro ORF na otázku ke spornému zákonu odpověděl: "Osmdesát procent občanů si přeje, aby Rakousko zůstalo křesťanskou zemí. A jestliže nebudeme dodržovat určitá pravidla, pak křesťanské Rakousko je pouhou iluzí."

Souboj církev versus hokej tak má zatím alespoň v Rakousku jasného vítěze...Najdete na iDNES.czmobilní verze