Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V reprezentaci chyběli hokejisté z Evropy, kritizuje Josef Augusta

Josef Augusta - Josef Augusta. | foto: Profimedia.cz

15 2008
Bývalý trenér hokejové reprezentace Josef Augusta ostře zkritizoval složení Hadamczikova výběru, který neuspěl na mistrovství světa. "Mladíci ze zámoří mě zklamali nejvíc," říká bývalý kouč.

"Letos jsme po dlouhé době udělali dobrý výsledek na Euro Hockey Tour. Mnoha hráčům se tam dařilo, ale v nominaci na mistrovství světa se to nijak neodrazilo," litoval Augusta v rozhovoru pro iDNES.cz.

A jak by vypadalo mužstvo pro šampionát podle představ bývalého kouče?

"Myslím si, že by bylo lepší vytvořit základ týmu z hráčů z Evropy, kteří zahráli dobře na Euro Hockey Tour, a k nim přidat z NHL už jen pár třešniček navrch. Tím myslím nejlepší hráče, jako je Kaberle, Eliáš, Erat, Kotalík nebo Plekanec. Místo toho ale šanci dostali neprověření mladíci z NHL," povzdechl si Augusta.

Josef Augusta na ŽofíněDržitele stříbrné olympijské medaile z roku 1976  výkony mladých hráčů ze zámoří nepřesvědčily. 

"Mě osobně tito hráči zklamali nejvíce z celého týmu. Mluvím o Fleischmannovi, Novotném, Krejčím nebo Hanzalovi. Předčil je výrazně Rolinek i Irgl, a to v bojovnosti i v nasazení," pochválil Augusta hráče Pardubic a Jaroslavle.

"A to jsou právě vlastnosti, kvůli kterým zřejmě byli tito mladíci ze zámoří nominováni," pokračoval internacionál.

Mladíci ze zámoří neumí český hokej

"Od těchto hokejistů se nedalo čekat, že budou hrát český hokej, protože ho neumějí. Prostě jsme hokejisty, kteří měli výsledky, nahradili neznámými hráči jenom proto, že hrají NHL," kritizuje legenda jihlavského hokeje.

Augusta také zavzpomínal na léta, kdy trénoval národní tým.

"Když za mě přijeli hráči z NHL, tak mužstvu dali všechno. A to je přesně to, co od kluků z NHL očekávám," uvedl kouč, pod jehož vedením v letech 1999 až 2001 získal český tým "zlatý hattrick".

Vyrovnané složení mužstva přinášelo ovoce

Šindel se vrátilS Augustovou kritikou složení týmu souhlasí i Jaromír Šindel.

"Je třeba si vzpomenout na to, že nároďák slavil úspěchy vždy, když měl základ z hráčů, kteří spolu hráli delší dobu. Hráči z NHL byl tým pak jen doplňován," řekl bývalý reprezentační brankář.

"Třeba v Naganu byl poměr hráčů ze zámoří a Evropy tak půl na půl. To je dobré i pro týmový duch. Hráči z Evropy a naší extraligy letos však šanci příliš nedostali. Možná, že kdyby mužstvo mělo pevnější základ, tak by lépe zvládlo ten jeden klíčový zápas," myslí si Šindel.

Nová generace potřebuje čas

Jaroslav HolíkSe složením týmu byl naopak spokojený Jaroslav Holík, další hokejová legenda.

"Ze zámoří přijeli nejlepší hráči. Je dobře, že se mužstvo omlazuje. Už tým nestojí na hráčích z Nagana. Ukázalo se, že máme kvalitní mladé hráče," myslí si mistr světa z roku 1972.

"Tato nová generace potřebuje čas a dostatek příležitostí. Dávám jim ještě rok dva, pak budou podle mě skvělí," soudí Holík.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze