Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Rusku dominovali naftaři nad oceláři

13 2004
Moskva - Jako triumf sibiřských petrolejářů nad uralským metalurgickým trustem líčí ruská média finálové vítězství hokejistů Avangardu Omsku v tamní superlize nad Magnitogorskem. Nejvlivnějším sponzorem soutěže se majitel společnosti Sibněfť a údajně nejbohatší Rus Roman Abramovič, který je známý i svými investicemi mimo Rusko.

Navzdory blížícímu se šampionátu ruský hokej do poslední chvíle žil především superligou. Ruská sborná už dávno nepředvedla žádný oslnivý úspěch a důraz je kladen zejména na domácí soutěž.

Rusové holdují hokeji velmi vášnivě a podle známého sportovního komentátora Vasilije Utkina "co do popularity u ruských mužů má před hokejem přednost snad jenom vodka".

Za poslední rok investice do hokeje stouply asi o čtvrtinu. Pro sponzory v Rusku není hokej zdrojem příjmů, ale prostorem pro budování pověsti bohatého člověka. Ze strany regionálních šéfů je to pak spolehlivá cesta k srdci voličů.

Jednoznačně v tomto směru vedou provinční oblasti. Jediným moskevským klubem v superlize, který se jim může rovnat, je CSKA. 

Avangard staví v současné době nový stadion, důvodem pro zvýšení jeho kapacity na 12 000 diváků ale není touha po zvýšení zisků. Ruské kluby na vstupenkách vydělávat nemusí, neboť peníze dostávají buď přímo od oblastní správy, nebo od firem, které mají podporu regionálních úředníků.

Prakticky všechny kluby jsou akciovými společnostmi, které mají balík akcií, jež se prodávají.

Průměrná cena vstupenek na sobotní finále byla kolem 250 rublů (asi stejně v korunách). Jen výdaje na honoráře hokejovým hvězdám by vyžadovaly zisk ze sta zápasů ročně.

Například na zaplacení Olega Tverdovského, jenž prý v Avangardu bere 2,5 milionu dolarů, by se muselo prodat kolem 300 000 vstupenek. Klub by musel vyprodat sto zápasů ročně, aby tuto částku na lístcích vydělal.

Bývalý obránce Anaheimu, Phoenixu a New Jersey přitom není jediným štědře placeným hráčem v Omsku. 

Lokomotiv Jaroslavl podporují ruské železnice, zatímco klub v Magnitogorsku hutnický závod, v Omsku je známým fandou místní gubernátor Leonid Poležajev a sponzorem je hlavně Abramovičova Sibněfť.

Oficiální údaje o rozpočtu hokejových klubů jsou tajeny. Podle neoficiálních informací činí například rozpočet Avangardu 38 milionů dolarů. Další kluby na tom také nejsou špatně. Kazaň, kde trénuje dvojnásobný mistr Ruska Vladimír Vůjtek, pracuje s částkou kolem patnácti milionů dolarů, jež proudí především z republikového rozpočtu.

Ruská superliga je dnes nejbohatší v Evropě. Ale zatímco v ní mezi sebou soutěží ambiciózní gubernátoři a korporace, v přípravě národního mužstva na mistrovství světa panuje podle ruských médií absolutní chaos.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze