Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na čtvrtfinále se vrací Jágr i Klepiš. Hertl začne jako třináctý útočník

14 2015
Do čtvrtfinále proti Finsku půjdou čeští hokejisté v plné síle. Do hry se vrací Jaromír Jágr, jenž odstoupil ze zápasu proti Švýcarsku, a po pětizápasové pauze také Jakub Klepiš. Ze základní sestavy naopak vypadl Radek Smoleňák a jako třináctý útočník začne zápas Tomáš Hertl.

Klepiš nedohrál druhý zápas turnaje proti Lotyšsku, v němž si po nárazu na mantinel pochroumal rameno. Od té chvíle byl útočník Třince na marodce a nemohl pomoci týmu v dalších zápasech. Do čtvrtfinále od 20:15 však konečně naskočí a rovnou v první formaci s Jakubem Voráčkem a Vladimírem Sobotkou.

„Je v pořádku, jinak bychom do sestavy nedávali. Cítí se dobře a je připraven na sto procent. Ale v zápase se může přihodit cokoliv,“ okomentoval stav českého útočníka asistent Ondřej Weissmann.

Útočné formace ve čtvrtfinále

Voráček - Sobotka - Klepiš
Jágr - Novotný - Červenka
Erat - Kovář - Vondrka
Simon - Koukal - Zaťovič
Hertl

Do zápasové sestavy se tentokrát nevešel útočník Radek Smoleňák a pouze jako třináctý útočník začne zápas dosud stabilní člen útočných formací Tomáš Hertl.

„Variant jsme vyzkoušeli spoustu, tahle nám připadala jako nejlepší. Uvidíme, jak to bude vypadat v zápase,“ uvedl kouč Weissmann.

Může se stát, že hlavní trenér Vladimír Růžička začne míchat složení formací v průběhu utkání a že Hertl naskočí třeba po první třetině.

Jak už fyzioterapeut Pavel Kolář oznámil ve středu, v utkání nebude chybět ani Jaromír Jágr, jenž kvůli problémům s tříslem odstoupil z posledního zápasu proti Švýcarsku.

„Doufám, že je to dobrý,“ poznamenal k 43leté opoře českého týmu Weissmann.

Weissmann: Finům máme co vracet, snad je porazíme

Dopolední rozbruslení sledovali také čeští „špióni“ Marek Malík a Jakub Petr, kteří přivezli Růžičkovi poznatky o finské hře z Ostravy.

Úterý proto hráči věnovali taktické přípravě u videa. „Pouštěli jsme si toho strašně moc, ale nechtěli jsme zamotat hráčům hlavu,“ řekl Weissmann.

Důležité především bude znepříjemnit čtvrteční duel finskému brankáři Pekkovi Rinnemu: „Góly dostával většinou ze stran, z dorážky nebo když někdo cloní. Musíme před ním mít pořád hráče a z každé pozice zkoušet střílet.“

Plekanec z Montrealu definitivně nedorazí

Český tým má stále jedno volné místo na soupisce. Zatímco Rusové si jej šetří na případné semifinále pro washingtonského útočníka Alexandera Ovečkina, Češi už se definitivně vzdali možnosti, že by domácí mužstvo posílil v bojích o medaile Tomáš Plekanec z Montrealu. Obránce Michal Kempný s útočníkem Lukášem Radilem, tak stále čekají, zda bude v potřeba využít třeba kvůli zranění beka či forvarda.

Ve čtvrtek se hráči soustředili hlavně na přechod středního pásma.

„Nesmíme ztrácet kotouče, tak aby Finové nechodili do brejkových situací. V protiútocích je podporují i obránci, kolikrát se stává, že jezdí třeba čtyři na dva. Musíme se na to dát pozor. Hrát jednoduchý, důrazný hokej a co nejrychleji se dostat k nim do třetiny,“ radí Weissmann.

„Nálada v týmu je bojovná, doufám, že si kluci věří a utkání zvládneme, i když to bude těžké. Ale čtvrtfinále je vždycky složité. Finům máme co vracet a byl bych rád, kdybychom je porazili,“ připomněl Růžičkův asistent loňskou porážku v semifinále mistrovství světa v Minsku.

Čas odplaty by měl nastat za podpory nadšených fanoušků v Praze od 20.15.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze