Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V St. Louis pějí ódy na Čajánka

3 2003
St. Louis - Že se v NHL spíš prosadí dvoumetroví hromotluci, zatímco drobní hokejisté nemají šanci? Podívejte se na obra Dopitu, který balí v Edmontonu kufry a objednává letenku do Evropy. A na druhé straně je tu Petr Čajánek, o hlavu menší a skoro o dvacet kilo lehčí. Tomu parádně vyšel začátek v St. Louis a nepřestalo se mu dařit ani v "kritickém období" po několika měsících. Novináři v St. Louis už přestali překvapeně valit oči a začínají hovořit o nové hvězdě. "Čajánek je nejuniverzálnější útočník týmu," ozývá se. Forvard ze Zlína přesvědčil i trenéry, kteří ho teď posílají na led i přes dvacet minut za zápas.

Zdá se, že Petr Čajánek je přesně tím nástrojem, který potřeboval "dirigent" St. Louis Joel Quenneville přibrat do orchestru, aby jeho Blues mělo správný zvuk.

Díky univerzálnosti zlínského útočníka teď může kouč St. Louis Blues po dlouhé době postavit na křídlo slovenského ostrostřelce Pavla Demitru a přeskupení útoků v případě náhlé potřeby pro něj není problém. Čajánek totiž pasuje místo Demitry na svůj post centra do kterékoliv formace, ale stejně dobře dovede zahrát na křídle, rozehrává přesilovky a je ústřední postavou oslabení.

To všechno po necelých čtyřiceti odehraných zápasech v NHL, kam přišel jako nováček před pár měsíci. Začínal mezi obranáři Drakem a Mayersem, hrál ve druhém útoku s Bogunieckim a Stillmanem a v prosinci v pohodě zapadl i do elitní řady mezi Tkachuka a Mellanbyho.

"Čajánek je nejuniverzálnější a nejstabilnější forvard Blues," píše místní deník Post Dispatch. A to má nyní St. Louis druhý nejlepší útok v NHL, podle vstřelených gólů je lepší jen Ottawa.

"Ať nastoupí v kterékoliv lajně, vyzařuje z něj jistota a podává velmi dobré výkony," řekl po Vánocích Quenneville americkým novinářům. "Pozorovali jsme to už v kempu a v prvních utkáních sezony, kdy jsme jej nasazovali proti nejlepším hráčům soupeře. Dokázal třeba uhlídat Modana a ještě přidat body. Rychle se adaptoval, má skvělý hokejový instinkt," rozplývá se kouč.

Sám Čajánek ale zůstává skromný, tak jak ho znají i hokejoví fanoušci z Česka. "Pořád se ještě učím," říká novinářům v zámoří. "Spoluhráčům musím úplně porozumět. Ještě neznám všechny dobře, na ledě chci vědět co ten který hráč udělá," říká. A aby si s nimi rozuměl i v "civilu", piluje angličtinu.

"Dívám se hodně na televizi, čtu noviny. Nepochopím úplně všechno, ale zlepšuje se to. Když něčemu nerozumím, zeptám se Pavola Demitry nebo Martina Ručinského."

Právě Ručinského příchod mu pomohl ve chvíli, kdy se čekalo, zda potvrdí, že jeho úspěšný začátek v NHL neby náhodný. "Když jsem měl v lajně Stillmana a Bogunieckiho, bylo to v pohodě, protože jsem si byl jistý, že mi vůbec nerozumí," smál se Čajánek. Teď si může zakřičet s krajanem přímo na ledě česky, nebo se přes něj poradit na střídačce.

"Určitě mu pomohlo, že odešel do NHL jako vyspělý hráč, " myslí si Ručinský. "Má za sebou spoustu důležitých zápasů v národním týmu, není to žádné štěně."

NHL se už naučila drobného centra respektovat, stejně jako vyslovovat jeho jméno. Spoluhráči i novináři si na papír napsali pomůcku "Chi-yan-eck".

POD DOZOREM. Soupeři se brzy začali zaměřovat na Petra Čajánka. Není obvyklé, aby někdo z pozice třetího centra nasbíral v 51 zápasech 38 bodů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze