Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V USA byl dopaden falešný Keith Tkachuk

11 2003
Pineville, USA - V americkém státě Louisianna byl tento týden dopaden muž, který je obviněn z toho, že se několik měsíců vydával za hokejového útočníka Keitha Tkachuka. U pětatřicetiletého Elandera Marka Lachneye policie nalezla falešné bankovní karty a řidičské průkazy, z nichž většina byla vystavena na jméno hráče týmu NHL St.Louis Blues. Některé ale také nesly jména dalších velkých hvězd NHL Briana Leetche z New Yorku Rangers a Jeremyho Roenicka z Philaelphie.

Lachney se stal pro americkou policii těžkým oříškem.

Stopy, které sledovala několik měsíců, svedly federální FBI do městečka Pinneville, ležícího ve státě Lousianna. Dvakrát se pokusila Lachneyho zatknout, dvakrát jí unikl.

“Volal dokonce sem k nám,“ řekl mluvčí pinevillské policie. „Říkal: ´Mě nedostanete. Jsem lepší než vy !´ A dobrý opravdu byl.“

Dopaden byl až toto úterý po krušné automobilové honičce. Při sobě měl řidičské průkazy pod Tkachukovým, Roenickovým a Leetchovým jménem, na kterých však byly jeho fotografie. 

Zároveň byly nalezeny kreditní karty, nesoucí Tkachukovo jméno. Policie zatím pátrá, jak se Lachney dostal k hráčovým osobním údajům, které je při žádosti o vystavení karty nutné uvést. V obou případech se dopustil trestného činu Zásahu do cizí osobnosti.

Falešnými kreditními kartami Lachney vybral několik desítek tisíc dolarů. K tomu, aby však mohl zažádat o vystavení karty, musel znát číslo Tkachukova sociálního pojištění a jméno jeho matky za svobodna. Číslo sociálního pojištění (Social Security Number) je jedním ze základních údajů, který každý Američan dostává již při narození, a je nezbytný při mnoha peněžních úkonech. Například při placení daní.

Manželce slavného levého křídla Chantal podle vyšetřovatelů v únoru volal někdo, kdo se představil jako inspektor z FBI, a žádal přesně o tento typ informace. Policie se domnívá, že volajícím byl Lachney. Ten se měl zároveň několikrát ve jménu hráčových příbuzných či banky snažit získat tajné osobní údaje na vedení klubu St.Louis Blues.
 
Lachney se podobného činu dopustil poprvé v roce 1995, kdy se také vydával za Tkachuka, který tehdy hrál v kanadském klubu Winnipeg Jets. Proč si zvolil právě tohoto světově uznávaného hokejistu, se neví. Louisianská policie ho tenkrát odsoudila ke čtyřem letům podmínečně.

Novou sérii podvodů započal letos v zimě. Tkachuk byl tehdy spraven od své banky, že někdo na jeho jméno žádá o značně vysokou půjčku.

Hráč kontaktoval klub, jenž se okamžitě spojil s vedením NHL. Za přispění několika detektivních kanceláří vypátrali nové pravděpodobné místo bydliště hledaného. Po dvou neúspěšných zátazích ale nakonec pomohla náhoda.

Lachneyho dopadl detektiv z protidrogového oddělení, který si ho pamatoval z doby, kdy před osmi lety dostal podmíněný trest. Zatčení předcházela asi desetiminutová honička v autech.

NHL o potenciálním nebezpečí zásahu do cizí osobnosti informovala hráče už před touto sezonou. V oběžníku, který byl rozeslán všem klubům, se hráčům doporučuje, aby nesvěřovali své osobní údaje po telefonu, nenechávali při delší nepřítomnosti v provozu své emailové schránky a aby při sobě nikdy nenosili číslo sociálního pojištění. 
 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze