Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V úterý večer přistane v Česku slavný Stanley Cup

Švédský kapitán Detroitu Nicklas Lidström už si den se Stanley Cupem užil, Haška s Hudlerem oslavy ještě čekají. | foto: Reuters

4 2008
Bohatý program čeká Stanley Cup a jeho strážce během několikadenní návštěvy Česka. Nejprestižnější hokejovou trofej získali v dresu Detroitu brankář Dominik Hašek a útočník Jiří Hudler. Získali tak právo strávit den se Stanley Cupem, a pohár tak již poosmé uvidí fanoušci v Česku.

Pro hokejové příznivce je nachystaný hlavní program na čtvrtek, kdy bude mít Stanley Cup Jiří Hudler. Čtyřiadvacetiletý centr ho ukáže ve Vsetíně, v Olomouci a v Prostějově.

Co Stanley Cup v Česku čeká?

Slavná hokejová trofej dorazí se svými bodyguardy z Helsinek, protože ve Finsku si dnes užívá se Stanley Cupem útočník Valtteri Filppula.

Postupně si hokejový grál půjčí skaut Red Wings Vladimír Havlůj a obránce Jakub Kindl, který působil jen na farmě Detroitu v Grand Rapids a držitelem Stanleyova poháru není. Oficiální oslava pro fanoušky je naplánována do Vsetína, Olomouce a Prostějova ve čtvrtek, kde spolu s Hudlerem budou i Hašek a slovenský útočník Tomáš Kopecký. V pátek má v plánu soukromou oslavu Hašek a pak trofej zamíří na Slovensko s Kopeckým.

"Stanley Cup má přiletět ve 20:15 z Helsinek a budu ho mít do půlnoci na zimním stadionu v Kladně. Pak jej vezu zpět do hotelu v Praze a ve středu ráno si jej převezme Jakub Kindl," řekl ČTK Havlůj.

Jednadvacetiletý Kindl na svou příležitost v NHL teprve čeká, ale přítomnost Stanleyova poháru v tuzemsku si nenechá ujít. "Budu ho mít půl dne, pak si ho vezme Jirka Hudler. Nic se Stanley Cupem neplánuju, protože jsem nehrál a nezískal jsem jej," prohlásil Kindl, který se zastaví s trofejí na zimním stadionu v Pardubicích, odkud do zámoří odešel, a vezme ji také domů do Šumperku.

Hudler, který se na radovánky se Stanley Cupem vrátí z Los Angeles, kde momentálně pobývá, ve středu večer pořádá soukromou oslavu. Na čtvrtek je naplánovaný bohatý program i pro fanoušky. Od 10:00 do 14:00 představí Hudler, Hašek a Kopecký Stanley Cup před vsetínskou radnicí, kde proběhne i autogramiáda a vystoupí skupina Maxim Turbulenc.

V 15:30 se bude pokračovat v Olomouci na Horním náměstí, kde také zazpívá Těžkej Pokondr. O hodinu a půl později se se Stanley Cupem vyfotí mládežnické týmy na zimním stadionu v Olomouci, kde Hudler začínal s hokejem před odchodem do Vsetína.

"Na šestou večer je naplánován přesun na velodrom v Prostějově a od 19:00 zajistil Jirka Hudler fanouškům vystoupení skupiny No Name," nastínil program Petr Fridrich z agentury TK Plus, která se stará o průběh Hudlerových oslav. Původně měla vystoupit Hudlerova oblíbená skupina Chinaski, ale ta po tragické nehodě a smrti bubeníka Pavla Grohmana zrušila všechen svůj program.

Hašek, který při svém premiérovém triumfu ve Stanley Cupu před šesti lety představil trofej fanouškům v rodných Pardubicích, má na pátek naplánovanou jen soukromou oslavu.

Na českou půdu přiletěl Stanleyův pohár poprvé v roce 1999, kdy jej získal v Dallasu brankář Roman Turek. Od té doby stříbrný pohár po zavedení tradice cestování po světě za vítězi nebyl v tuzemsku pouze v roce 2005 a loni.

Po Turkovi jej získali Patrik Eliáš s Petrem Sýkorou v barvách New Jersey, Milan Hejduk s Martinem Škoulou v Coloradu, Hašek, Jiří Fischer a Jiří Šlégr v Detroitu, znovu Eliáš a Richard Šmehlík v New Jersey a Pavel Kubina se Stanislavem Neckářem v Tampě.

Předloni zavítala trofej za Františkem Kaberlem a Josefem Vašíčkem, kteří ji vyhráli v dresu Caroliny.

Před Finskem putoval Stanleyův pohár po Švédsku, těšili se s ním kapitán Red Wings Nicklas Lidström, Henrik Zetterberg, Johan Franzén, Niklas Kronwall, Mikael Samuelsson, Tomas Holmström a Andreas Lilja. Ze Slovenska zamíří trofej před návratem do zámoří ještě do ruského Jekatěrinburgu za Pavlem Dacjukem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze