Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V zámoří se šetří, Rusko je štědré

18 2003
Bojovaly spolu o nadvládu nad vesmírem, soupeřily v jaderném zbrojení... Amerika a Rusko si možná budou znovu konkurovat. Tentokrát v hokeji. Tverdovskij, Storr, Skudra. Ta jména můžete znát ze zámořské NHL. Teď je hledejte na druhé straně planety. Také je zlákala bohatá ruská liga. Zbytek světa se topí v ekonomické recesi, ale ruský ligový hokej zažívá rozmach. A majitelé a sponzoři klubů mají velkolepé plány.

„Když jsem tam byl, v tisku se psalo o tom, že by chtěli udělat obdobu NHL. Stáhnout nejlepší hráče, kteří nebudou působit za mořem,“ říká karlovarský trenér Radim Rulík, jenž společně s Ivanem Hlinkou působil v Omsku.

Právě tým Avangard Omsk financuje mecenáš Roman Abramovič, zároveň vlastník londýnského fotbalového klubu Chelsea. Avangard přitahuje ruské, české i kanadské posily.

Naposledy získal gólmana Jamieho Storra. Sedmadvacetiletý Kanaďan má za sebou devět sezon v NHL, v té minulé odchytal 39 utkání. „Nahrává tomu situace v NHL, kde hrozí přerušení soutěže a kluby neinvestují,“ říká Rulík.

To poznal i obránce Oleg Tverdovskij. V červnu získal s New Jersey Stanleyův pohár, ale s klubem se nedohodl na nové smlouvě. A tak zamířil do Omsku. Rozhodně na tom netratí. Podle ruského tisku si může ročně vydělat skoro tři miliony dolarů, tedy kolem 90 milionů korun i po zdanění.

V New Jersey měl plat 3,6 milionu, jenže nejméně třetinu příjmu musel odvést státu. Lotyšského gólmana Petera Skudru, jenž naposledy působil ve Vancouveru, získala Kazaň. Klub, který trénuje Vladimír Vůjtek, má nejvyšší rozpočet v superlize. Z necelé miliardy korun by nejbohatší český klub Sparta vyžil skoro sedm sezon.

„Přijde mi, že Rusko je teď taková druhá Amerika. A co si budeme povídat, ty podmínky jsou úplně úžasné,“ tvrdí Martin Procházka, útočník Voskresensku. Pro vysoké výdělky odcházejí čeští hokejisté a často obětují soužití s rodinami. Ty obvykle na východ neberou a nechávají je doma.

Horentními částkami a solidním zázemím ruská liga drtí konkurenci. Žádná evropská soutěž teď neláká Čechy víc. Do probíhající sezony jich odstartovalo devatenáct. Spoustu dalších, včetně olympijského vítěze Šlégra či gólmana Hniličky, vábily kluby marně. Zatím...

Kouče Vůjtka, dvojnásobného mistra s Jaroslavlí, následoval Marek Sýkora. Vede Magnitogorsk. Oživení superligy však nemají přinést jen známá jména. Počet klubů klesl o dva na šestnáct, naopak se zvýšil počet utkání.

Mizí tradiční ruská drezúra s dlouhými pobyty na baze, které třeba Vůjtek v Jaroslavli zlehka odbourával. „Dril vládne tak v pěti šesti klubech,“ říká trenér Rulík.

Hokej je u bohatých Rusů v módě. Cpou do něj obří sumy. Týmy si díky štědrým finančním zdrojům mohou dovolit platit třeba třicet hráčů. „To nadšení pořád roste,“ tvrdí Rulík. „Jak dlouho to potrvá? Dokud lidé jako Abramovič budou mít chuť, hokej v Rusku půjde nahoru.“Najdete na iDNES.czmobilní verze