Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V zámoří skončila kdysi ambiciozní IHL

5 2001
Praha - Po šestapadesáti letech skončila populární zámořská soutěž International Hockey League (IHL), kde část kariéry odehrála mnohá esa světového hokeje. Kdysi tam začínal Dominik Hašek, na několik zápasů se v IHL objevil třeba Martin Straka a první krůčky v zámořském hokeji tam udělali Petr Sýkora či Roman Hamrlík. Ambiciozní soutěž se kdysi chtěla rovnat s NHL a dokonce ji vyzvala, aby o Stanley Cup hrály nejlepší týmy obou soutěží. Nyní končí, pro nezájem fanoušků a nedostatek financí.

V dobách své největší slávy se snažila konkurovat NHL a budovala nezávislé týmy ve městech jako Detroit, Chicago nebo Los Angeles. Bývala považována za druhou nejkvalitnější soutěž v zámoří. Lákala kvalitní hráče bez smlouvy v NHL, kterým dokázala zaplatit až 100 tisíc dolarů ročně. Když třeba Peter Bondra nebo Byron Dafoe jednali o kontraktu, šli hrát právě do IHL.

NHL si to nenechala líbit a na konci 90. let většinu svých farmářských týmů převedla do AHL. V době, kdy se nejlepší světová soutěž rozšířila na třicet mužstev, zákonitě ubývalo dobrých hráčů, kteří by na zápasy NHL nalákali kanadské a americké fanoušky.

Ještě v roce 1995 měla IHL devatenáct týmů, během pěti let se jich osm přestěhovalo do jiných soutěží. V minulé sezoně bylo sedm týmů úplnou farmou NHL a další dva měly smlouvu o částečné spolupráci. Nyní se šest celků (Utah, Manitoba, Houston, Milwaukee, Chicago a Grand Rapids) přestěhuje do kdysi konkurenční American Hockey League, ostatních pět zřejmě čeká krach. Mezi nimi i Orlando Solar Bears, posledního vítěze Turner Cupu.

AHL nyní bude mít 27 celků a do roka by měly přibýt další tři týmy. Liga, založená v roce 1936, se tak stane výhradním farmářskou soutěží NHL.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze