Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V závodech burlaků se eso Omsku šetří

15 2004
Omsk - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Po ledě vozí obtěžkanou pneumatiku, na níž klečí spoluhráč Bednář. Pak bruslí v černé vestě s desetikilovým závažím. Dopoledne v tělocvičně hodinu skáče jako pominutý. Hokejista Jaromír Jágr poznává, jak v ruském klubu Avangard Omsk dvoufázově pilují kondici.

Má, co chtěl, vždyť prohlašoval, že ho kromě peněz na Sibiř lákala touha zkusit nové metody.

"Největší makačka je v posilovně, na ledě se to dá zvládnout," tvrdí po třídenním zápřahu.

V tréninku jsou lepší Rusové

Když s opratí kolem pasu tahá po rovinkách kluziště za sebou Bednáře, domácí konkurenti ho většinou porážejí. Hráči připomínají burlaky, tedy muže, kteří kdysi v Rusku na lanech vlekli lodě proti proudu velkých řek. V závodech novodobých „burlaků“ zůstává Jágr leckdy poslední.

Hlavně proto, že se šetří. "Nešlapu naplno, spíš jenom v klídečku. Bojím se, abych si neurval třísla!"

Konec týdne věnovali v Avangardu tvrdé fyzické přípravě. V neděli vyrazilo mužstvo na společnou večeři do balkánské restaurace. "U nas úžin!" předvedl rozpustilý Jágr pokrok v ruštině, když českým reportérům popsal večerní program.

V Rusku panuje zvyk, podle něhož nováčci zvou ostatní na hostinu. Jágr má štěstí, že společně s ním do klubu přivedli další čtyři posily. "Vyjde ho to levně, klikaře!" láteřil naoko krajan Jaroslav Bednář.

Jágrův nejbližší program
Pondělí:
Den volna, hledání bytu

Úterý: Přípravný zápas proti „béčku“ Avangardu

Pátek: Ligové utkání ve Voskresensku, Jágrův první soutěžní start za Omsk

Slavnost se mohla hodně protáhnout, neboť na pondělí dostali hráči volno. "To je svátek!" vydechl si Jágr.

Co nejdřív by se rád přestěhoval z „bazy“ do pronajatého bytu, který si dnes vybere někde v centru.

Ostrý start bude v pátek

V úterý by měl nastoupit do prvního utkání za Omsk proti rezervnímu týmu, v pátek nastoupí Avangard v premiérovém soutěžním zápase ve Voskresensku. Kouč Bělousov ho pravděpodobně postaví do formace s centrem Kalužným, nalevo bude Bednář.

"Kalužnyj je podobný typ jako David Výborný," tvrdí Bednář. "Šikula, není žádný sobec, umí nahrát."

Od Jágra se čekají góly, ovšem on dovede stejně dobře také vytvořit šanci. Potřebuje k sobě kanonýra.

"Bedýnka prohlašoval, že je střelec," dobíral si Jágr kamaráda Bednáře, vášnivého lovce. "Ale nevím, jestli spíš nemyslel ty srnce, co trefil v lese."

Systém a la 1970

Jágr též podstoupil pohovor s hlavním trenérem Bělousovem. Potřebovali si vyjasnit otázky vytížení českého esa. "Oni tu rovnoměrně točí čtyři lajny," řekl. "Žádná speciální pětka na přesilovky, všichni chodí i na oslabení. Systém jako z roku 1970."

Třeba v Pittsburghu nebo v Kladně nechávali Jágra při početní výhodě na ledě celé dvě minuty. Sázeli na něj v klíčových okamžicích. K výjimečnému hokejistovi se chovali výjimečně, což Jágrovi svědčí.

"Pokud mi nedají šanci, je to jejich věc. Oni mě platí, nic s tím nenadělám," pravil. "Ale co, aspoň budu zářit na tréninku při skákání!"

Jaromír Jágr na prvním tréninku v Omsku

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze