Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jeden den budějovickým trenérem. Kluci makali dobře, chválí si Prospal

Václav Prospal (vpravo) uděloval na pondělním tréninku cenné rady hráčům Motoru. | foto: Martin BurešMAFRA

25 2014
I když má jen teplákovku, kšiltovku a píšťalku v puse, dokáže se stejně naplno radovat z gólu svého svěřence, jako to dělával on sám. Stejně emotivně dokáže také pokárat za chybu. Václav Prospal spolu s dalším slavným jihočeským hokejistou Jaroslavem Modrým pomáhali hráčům Motoru při pondělním tréninku na ledě Hokejového centra Pouzar.

Jak jsem tak na vás koukal, tak musím říci, že vás trénování hodně baví.
Samozřejmě. Trénování je vlastně to nejbližší, když člověk skončí s hokejem. Díky tomu, že mám doma čtrnáctiletého syna, tak alespoň u hokeje trochu zůstávám, když se Vašík snaží hokej hrát taky. Trénování je krásná věc.

Jak se to celé seběhlo, že jste s Jaroslavem Modrým vedli jeden trénink Motoru?
Minulý týden měli kluci golfový turnaj v Českém Krumlově a tam se nás zeptali, jestli bychom nebyli ochotní pomoci. I pro kluky by to mohla být zase trochu změna, ukázali jsme jim třeba nové prvky. I když to pro ně bylo asi náročné, makali velice dobře a snad je náš trénink i bavil.

Na čem by měli hráči Motoru ještě zapracovat? Co mají zlepšovat?
Hlavně na tlaku do brány. To je obecně problém českého hokeje, který je schopný si krásně nahrávat v rohu a dávat to do prázdné brány. Ale dnešní hokej se posunul tak, že na nic není čas a krásné góly padají, až když je rozdíl ve skóre veliký. Zapněte si NHL, tak devadesát procent gólů padne ze skrumáže okolo brány, po dorážkách. Hokej je opravdu strašně rychlý, každý se už vrací zpátky bránit, takže pak máte třeba i pět lidí okolo brány.

Vaše hráčská kariéra je už definitivně uzavřená?
Přestal jsem hrát v únoru a už není cesta zpátky. I když pořád chodím trénovat, už by to nešlo. Ale rozhodně nejsem smutný, že naplno nehraju hokej. Já jsem naopak šťastný, protože kdyby mi někdo v mládí řekl, že budu hrát hokej na profesionální úrovni až do devětatřiceti let, tak bych mu nevěřil. I když je mi teď trochu líto, že jsem první rok v NHL nevyhrál Stanley Cup, nic bych na své kariéře neměnil.

A co děláte teď?
Pracuju jako agent pro New York Rangers, ale nejsem si jistý, že je to práce pro mě. Už nechci trávit tolik času mimo domov bez mé rodiny.

U gólmana musíte pořád stát! Takhle trénují legendy

JE DOMA. Jaroslav Modrý přiletěl s rodinou ze Spojených států. Návštěva se...

ZKUŠENÝ OBRÁNCE. I Jaroslav Modrý trénoval budějovické hokejisty.

Jak to dáváš tu přihrávku? Dělej, makej, pořád je to pomalý! Hoši, vy ale vůbec netrefíte bránu, co to je? Musíš si na beka taky trochu houknout, vázne vám komunikace hoši.

Pokyny, rady i kritické poznatky poslouchali hokejisté českobudějovického klubu ČEZ Motor při pondělní přípravě na ledě Hokejového centra Pouzar. Trénink mimořádně vedly dvě jihočeské hokejové legendy. Devětatřicetiletý bývalý útočník Václav Prospal a třiačtyřicetiletý bývalý obránce Jaroslav Modrý. Oba jsou odchovanci českobudějovického hokeje, dohromady mají v NHL, nejslavnější soutěži světa, odehráno úctyhodných 1 833 zápasů. Jejich rady jsou tak k nezaplacení.

„Kdo mě ještě viděl na ledě, tak ví, že já jsem si vždycky nahlas říkal o nahrávku. Je možný, že se vám za to někdo bude třeba i smát, ale to on bude blbec, ne vy. Musíte na sebe mluvit, jasný?“ vysvětloval Prospal mladým hráčům Motoru, co a jak mají na ledě dělat při jednom z cvičení zaměřených na nahrávky. V hale Jaroslava Pouzara se trénovalo ve vysokém tempu. Hodně času věnovali Prospal s Modrým střílení gólů z předbrankového prostoru a cvičení na clonění brankářům.

„Hoši, na tohle prostě musíte mít koule. Ano, bolí to, ale holt se vždycky někdo obětuje, takový je už hokej. Před gólmanem musí furt někdo být, oni jsou na to zvyklí. Když mu nikdo necloní a vy vystřelíte od modrý, tak se vám jen vysměje a puk v pohodě čapne. Co, Hynku?“ burcoval Prospal své dočasné svěřence a usmíval se na brankáře Motoru Hynka Kůdelu.

Speciální trénink si pochvaloval i obránce Motoru Ján Mucha. „Oba jsou osobnosti jihočeského hokeje. Vencu si pamatuju jako hráče tady v první lize, on dělal všechno naplno i teď na tréninku. Nám obráncům dával pak Jarda zajímavé rady, jak se máme otočit, vystřelit a podobně,“ dodala nová posila Motoru.

Autor:
MIKUPEX TRADE s.r.o.
Přípravář výroby / produkční - Praha, 35-40 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze