Valašské derby nezevšednělo

12 2004
Vsetín - Domácí tým ztratil po klopýtnutí 2:3 novoroční neporazitelnost ve vlastním prostředí, rival vybojoval čtrnácté vzájemné utkání. Ve Vsetíně vzdor porážce nepřestali vybrušovat jednoznačnou bilanci, kterou začal v polovině devadesátých let kupit „neporazitelný tým“ bývalého vůdce Jiřího Dopity. Od neděle má podobu 31 výher, 7 remíz a 14 porážek.

Vsetínští sice už svého soupeře neválcují jako Dopita a spol., kteří stojí za nedostižným rekordem derby - šestnácti výhrami na jeden zátah, doma ale dokáží smazat propastný rozdíl v tabulce. Zlín přijel tentokrát jako čtvrtý v pořadí, domácí se krčili třetí od konce.

Valašské derby se také včera drželo svých dvou pevných zásad. Stále platí, že k výborným výkonům se vzepnou hráči, kteří v desetileté historii vzájemných zápasů zasedli na obou střídačkách.

Derby také dokáže zmírnit nebo zcela vyhojit bolístky z minulých zápasů. Vsetín včera odpíchla branka útočníka Martina Ambruze, bývalého zlínského útočníka. Ambruz je mezi celkem dvaceti (!) zběhlíky výjimkou.

Střelecky se mu daří na obou stranách. Ve zlínském dresu se trefil pětkrát, včera dal svému bývalému klubu už čtvrtý gól.

Utkání tentokrát zocelilo zlínského kapitána Miroslava Okála. „Začínám zvolna, jezdím na kole,“ říkal den před Silvestrem. V neděli už odehrál, jakoby nic, na pravém křídle čtvrtého útoku 46. minut.

Hrdinou večera byl po dlouhé době cizinec. Derby rozhodl dvě brankami slovenský útočník Peter Barinka. Ve 36. minutě vyrovnal zblízka na 2:2, sedm minut před koncem, po chybě vsetínského obránce Frola, proměnil nájezd. „Já a hvězda? Bojovalo celé mužstvo,“ povídal po boji Barinka.