Vašíček procitl ze střeleckého spánku

9 2004
Raleigh - Osmnáct zápasů čekal Josef Vašíček z Caroliny na gól. V utkání proti New York Rangers vstřelil hned dva a to během 99 vteřin ve druhé třetině. Díky němu se neproduktivním Hurricanes podařilo přesně po měsíci vstřelit alespoň tři branky, nad Rangers nakonec zvítězili 3:2. Ottawa i díky výkonu českých hráčů rozdrtila Toronto.

Vašíček se poprvé prosadil v 31. minutě, kdy v prostoru mezi kruhy zužitkoval přihrávku Roda Brind´Amoura.

O chvíli později se po zblokované střele Rona Francise dostal k puku u zadního mantinelu a zasunul ho pod brankáře Mikea Dunhama (viz připojenou fotografii).

Byl to vítězný gól. Hurricanes se dostali do vedení 3:1, které už jen upravil hostující Alexej Kovaljov.

"Rangers mají spoustu vynikajících útočníků," řekl Vašíček. "Pokud tým hraje dobře v obraně, jeho útok by z toho měl také těžit. My jsme měli hodně přečíslení a to je přesně to, o to usilujete."

Vašíček se naposledy trefil 26. listopadu v utkání proti New York Islanders. Tehdy to ještě vypadalo na velmi slibný průměr- byl to jeho devátý gól ve dvaadvacátém zápase. Jeho následující osmnáctizápasový výpadek však posunul jeho sezonu do jiné perspektivivy a odráží trápení celého týmu. Hurricanes od té doby vstřelili jednou čtyři branky Pittsburghu, jednou tři branky v Edmontonu, ale víckrát se nad dva góly nedostali.

Veterán Francis, jehož nepovedená střela předcházela Vašíčkově druhému gólu, získal do historických tabulkách produktivity 1722. bod a posunul se tak před Marcela Dionna na čtvrté místo.

Favorité neuspěli

Většina favorizovaných týmů dnes neuspěla. Ottawa přehrála momentálně nejlepší tým v NHL Toronto vysoko 7:1 a přilila olej do ohně těm, kteří říkají, že v Severovýchodní divizi dřív či později převezme právě nad Torontem nadvládu.

Ottawa vzala věci do svých rukou už v první třetině, kterou vyhrála 5:0. Mezi střelci se v 7. minutě uplatnil také Radek Bonk, který vstřelil svou desátou branku v sezoně. Rozhodnuté utkání obohatil gólem na 6:1 v 50. minutě Martin Havlát, který si zároveň připsal i jednu asistenci. Obránce Karel Rachůnek zaznamenal dvě asistence.

Vysoký podíl na výhře měl také brankář Martin Prusek, který předvedl 34 úspěšných zákroků. Toronto hrálo bez svých opor: brankáře Eda Belfoura, obránce Tomáše Kaberleho a útočníků Matse Sundina, Alexandra Mogilného a Owena Nolana.

Sundin si odpykával jednozápasový trest za to, že v minulém utkání vhodil zlomenou hůl do hlediště. Lavičku Maple Leafs v průběhu utkání rozezlil ottawský kapitán Daniel Alfredsson, který také zlomil hůl a naznačil, že jí hází přes plexisklo; ve zjevné narážce na Sundina.

"Vedli, takže si to mohl dovolit," krčil rameny útočník Nathan Perrott.

Nashville zdolal Colorado, které po delší době hraje v plné síle, v poměru 4:3. Brankář Tomáš Vokoun dostal volno a na ledě se objeil jeho náhradník Chris Mason. Ten pochytal 31 střel.

"Myslel jsem, že nám vedení nevydrží," řekl po utkání. "Colorado má vynikající tým. Mohli by z něj složit tým pro Utkání hvězd."

Na straně Avalanche si jednu asistenci připsal Milan Hejduk.

Více o utkání Nashville-Colorado naleznete ZDE.

Nováček vešel do historie

Florida zvítězila na ledě Philadelphie také 4:3, ale potřebovala k tomu necelé tři minuty v prodloužení, kdy se trefil Valerij Bure. Dvě branky zaznamenal hráč, kterého si Panthers vytáhli v prvním kole při posledním draftu- osmnáctiletý Nathan Horton. Ten ve 24. minutě proměnil trestný nájezd a ve věku 18 let a 224 dní se stal nejmladším hráčem, kterému se to v historii NHL povedlo.

Další dvě porážky favoritů se zrodily v Západní konferenci. Nejslabší tamní tým Columbus Blue Jackets zvítězil nad vedoucím týmem Pacifické divize San José 3:2 v prodloužení. Dvě asistence si připsal David Výborný. Ta druhá přišla tři vteřiny před naplněním 65. minuty. Blue Jackets hráli přesilovou hru, kterou svým 24. gólem v sezoně využil mladíček Rick Nash. Zároveň se tak dostal do čela tabulky střelců.

Bezstarostné Calgary trenéra Darryla Suttera nestačilo na Chicago, které vede jeho bratr Brian, a prohrálo 1:3. 28 úspěšných zákroků předvedl brankář Michael Leighton, který dostal šanci hrát, přestože předchozí den pustil sedm branek Minnesotě.

Na celý zápas se do branky Los Angeles postavil v utkání proti Vancouveru Roman Čechmánek. Nakonec pochytal 25 střel, ale jeho tým prohrál 1:3. Kings nevyhráli už deset zápasů a velmi zlé zprávy dostali ke stavu své největší hvězdy Žigmunda Pálffyho. Ten kvůli zranění ramene, které utrpěl v minulém zápase na ledě Anaheimu, bude muset podstoupit operaci a je možné, že se do konce sezony už neobjeví na ledě.

"Najdeme hráče, kteří jeho místo zaplní," hlásal trenér Andy Murray na tiskové konferenci. "Máme na to dobrý tým."

Výsledky:

Boston - Pittsburgh 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky: 9. O'Donnell, 58. Bergeron, 60. Knuble - 27. Štrbák. Střely na branku: 27:32. Diváci: 12.914.

New York Islanders - Edmonton 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Branky: 44. a 59. Papineau, 35. Martínek (Hamrlík) - 9. York (Dvořák), 58. Cross. Střely na branku: 29:23. Diváci: 11.087.

Philadelphia - Florida 3:4 v prodl. (2:1, 0:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 3. Somík, 16. Roenick, 44. Leclair - 11. a 24. Horton, 39. Biron, 63. V. Bure. Střely na branku: 49:19. Diváci: 19.221.

Carolina - New York Rangers 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)
Branky: 31. a 32. Vašíček, 23. Adams - 16. Lindros, 42. Kovaljov. Střely na branku: 23:23. Diváci: 12.739.

Montreal - Tampa Bay 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)
Branky: 22. Dagenais (Bulis) - 25. a 44. St. Louis, 21. Modin, 34. Fedotěnko. Střely na branku: 15:27. Diváci: 20.706.

Toronto - Ottawa 1:7 (0:5, 0:0, 1:2)
Branky: 46. Klee - 5. a 51. Redden (na obě Rachůnek), 3. Neil, 7. Bonk, 7. Smolinski (Havlát), 13. Spezza, 50. Havlát. Střely na branku: 35:30. Diváci: 19.395. Za Ottawu odchytal celý zápas Martin Prusek, připsal si 34 zákroků.

Nashville - Colorado 4:3 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 32. Gamache, 36. G. Johnson, 51. Hutchinson, 62. York - 3. Forsberg, 17. Sakic (Hejduk), 60. Kariya. Střely na branku: 23:34. Diváci: 11.123.

Chicago - Calgary 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky: 17. Calder, 43. Sullivan, 60. Berard - 5. Saprykin. Střely na branku: 24:29. Diváci: 10.865.

Dallas - Atlanta 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky: 2. Ott, 47. Young - 58. Ronald Petrovický. Střely na branku: 26:16. Diváci: 18.019.

Los Angeles - Vancouver 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
Branky: 48. Holland - 8. a 27. Arvedson, 38. D. Sedin. Střely na branku: 17:28. Diváci: 16.938. Za Los Angeles odchytal celý zápas Roman Čechmánek, připsal si 25 zákroků.

San Jose - Columbus 2:3 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 1. a 60. Thornton - 23. Wright, 35. Hartigan (Výborný), 65. Nash (Výborný). Střely na branku: 35:25. Diváci: 14.549.

Český útočník Caroliny Josef Vašíček (63) dává svůj druhý gól brankáři New York Rangers Miku Dunhamovi.