Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Finsku se tradičně nedařilo, mistři světa až třetí

15 1999
H e l s i n k y - Národní mužstvo se na hokejovém turnaji Karjala předvedlo všelijak. Výborné okamžiky střídalo s průměrnými a po dvou porážkách a jediném vítězství skončilo až třetí. Po hvězdném poháru v září ve Zlíně, kde suverénně vyhrálo bez ztráty bodu, je to krok zpátky. Tentokrát triumfovali Finové, kteří se díky tomu posunuli před Čechy na první místo hodnocení Euro Hockey Tour. Šťastné dny nemají Švédové, v poslední době toho moc nevyhráli a také ve Finsku skončili poslední. Množí se hlasy, které kritizují jejich systém pravidelného střídání trenérů.
Za třetí místo si hokejisté vydělali 25 000 dolarů na mužstvo (asi 875 000 korun).
Z jednotlivců se prosadili František Kučera a Jiří Dopita, oba se ocitli v All Star týmu.
"Turnaj slouží jako příprava, takže hlavním účelem bylo vyzkoušet nové hráče," vysvětlil průměrné umístění trenér Ivan Hlinka.
Ve včerejším posledním duelu proti Rusku stačila týmu remíza ke druhé příčce. Za stavu 1:2 při power play měli hokejisté k remíze blízko, ale nakonec dostali třetí gól do prázdné brány. "Asi se čekalo lepší umístění, ale všechny týmy jsou nesmírně vyrovnané a nám trochu chybělo štěstí," hodnotil kapitán Robert Reichel.
Turnaj ve Finsku reprezentaci nesedí. Na posledních pěti ročnících mužstvo dvakrát skončilo poslední a dvakrát třetí a těžko uvěřit, že z patnácti utkání vyhrálo jen dvě. Kuriózní přitom je, že Finsko je sladkou zemí pro české krajánky. V lize jich působí šestnáct a téměř všichni patří v klubech ke špičce. Čaloun je nejlepší v bodování celé ligy i mezi střelci, nahrávač Vlasák je třetí a obránce Štěpánek osmý v hodnocení plus/minus.
Vysvětlením zřejmě je, že na Karjale trenéři nejčastěji zkoušejí nové tváře. Také tentokrát byli v mužstvu tři zelenáči a sedm staronových hokejistů. Taková porce je hodně i pro mistry světa. "Navíc jsme neměli žádný čas pro sehrání," řekl kapitán Reichel. "Ten ovšem získáme až před mistrovstvím světa." Z nově zkoušených reprezentantů obstáli nejlépe obránce Michal Sýkora a útočníci Martin Špaňhel a Luděk Krayzel, trenér Hlinka chválil po prvním střetnutí i Václava Pletku. Neprosadili se některé ligové opory, centr Petr Kořínek nezískal ani bod, stejně dopadl celý jeho útok. Turnaj nevyšel ani obránci Martinu Hamrlíkovi, například včera proti Rusku byl čtyřikrát vyloučen. Nová brankářská dvojice Dušan Salfický, Zdeněk Orct nevyhořela ani nezazářila.
Orct vychytal jedinou výhru, Salfickému vyšel víc druhý zápas. "Měl jsem lepší pocit než proti Finsku, ale je mi to na nic, když se prohrálo," povzdychl si po porážce od Ruska. "Takže jsem zase trochu zklamaný." Trenér Hlinka tradičně nechtěl jmenovat, kdo z nováčků ho přesvědčil. "Na mistrovství se může dostat každý, kdo tady byl. Je to jen otázka formy a štěstí."
Pořadí turnaje Karjala: 1. Finsko, 2. Rusko, 3. Česko, 4. Švédsko
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze