Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ve středu začíná první hokejová liga

7 2004
Vrátí se České Budějovice do hokejové extraligy? K tomu, aby se kvalifikovaly do baráže, potřebují vyhrát první ligu, jejíž nový ročník začíná ve středu. Ke spolufavoritům soutěže patří loni stříbrný Beroun, ambiciózní celky z Mladé Boleslavi či z Ústí nad Labem. Prvoligovým nováčkem je Sareza Ostrava.

52 kol základní části, play-off podle shodného schématu jako v uplynulých letech. Tak bude vypadat nová sezona druhé nejvyšší soutěže. Kandidát na postup se musí probít vyřazovacími boji přes tři série na tři vítězné zápasy.

Do play-off postupuje nejlepších osm týmů po základní části, pro týmy na 9. – 12. místě končí po základní části sezona. Poslední dva celky budou hájit prvoligovou příslušnost v baráži s nejlepšími týmy druhé ligy. Odpadá tedy skupina o udržení, kterou dosud hrály týmy na 11. – 14. místě.

Pro nejúspěšnější prvoligový celek může být letošní ročník poslední možností, jak si bez omezení vybojovat postup v baráži s nejhorším týmem extraligy.

Existovaly totiž i návrhy na uzavření nejvyšší soutěže, nakonec v lednu Asociace profesionálních klubů ledního hokeje schválila návrh pracovní skupiny, který předpokládá přesné stanovení podmínek, za nichž bude moci prvoligový tým k baráži nastoupit.

Návrh musí být ještě dopracován a bude se pravděpodobně schvalovat v průběhu sezony. Klub, jenž se bude chtít o start v nejvyšší soutěži pokusit, podle něj musí vyhrát první ligu, dále například působit na odpovídajícím zimním stadionu, mít dostatečné ekonomické zajištění či splňovat podmínky o množství vlastních hráčů v kádru.

Prvoligové celky se rozhodly, že si dlouhodobou část ještě rozšíří o dvanáct kol. Dosud se hrálo systémem dvoukolově každý s každým s následnou dvoukolovou nadstavbou sudých týmů s lichými, což dávalo dohromady 40 kol. Před baráží, která se hraje na čtyři vítězné zápasy, tak bude mít prvoligový šampion na kontě minimálně 61 soutěžních utkání. Herními dny soutěže jsou středy, soboty a vložené pondělky.

S jasnými ambicemi na návrat do nejvyšší soutěže vstupují do soutěže České Budějovice. Jihočeši budou mezi elitou chybět po třinácti sezonách a s novým koučem Josefem Jandačem, obměněným vedením klubu i kádrem budou chtít do nově zrekonstruovaného moderního stadionu pro 6500 diváků vrátit extraligu. Testem jejich formy bude hned první kolo, kdy se představí na ledě Berouna, finalisty uplynulého ročníku.

Berounský kádr zůstal téměř nezměněný, jádro kolem kapitána Václava Eiselta doplnili dva zkušení beci. Po dlouholetém působení v Německu se v dresu Medvědů objeví Bedřich Ščerban; vítěz Zlaté hokejky z roku 1991 naposledy působil ve Freiburgu. Z krátkého působení v Litvínově se vrátil mistr světa z Vídně z roku 1996 Jiří Veber.

Japonské posily Hirojuki Čiba a Tecuja Saitó naopak sestavu neoživí, oba po několikatýdenní stáži odcestovali domů. "Je možné, že by jeden z nich do klubu přišel. Je to ale otázkou
jednání," řekl ČTK berounský trenér Otakar Vejvoda.

Vysoké ambice mají také v Ústí nad Labem s novým koučem Pavlem Hynkem, bývalým asistentem Sparty, Litvínova a reprezentační dvacítky. Na přední pozice pomýšlejí i v Mladé
Boleslavi, kde převzal taktovku Miloslav Hořava, někdejší kouč Kladna, Znojma a Karlových Varů.

Naopak s rolí nováčka se bude vyrovnávat Sareza Ostrava pod vedením třiatřicetiletého Miloše Holaně. Pro bývalého hráče Philadelphie a Anaheimu, který v polovině 90. let překonal leukémii, je to start trenérské dráhy na seniorské úrovni.

Na lepší časy chce zavzpomínat kdysi slavná Kometa Brno. Klub vlastnící jedenáct titulů ještě ve federální lize po loňském ročníku, v němž vybojoval záchranu v baráži, opět zcela obměnil kádr. Mezi 21 novými hráči je i Roman Meluzín, mistr světa z let 1996 a 1999, který se v poslední době potýkal se zdravotními potížemi.

Program 1. kola - středa 8. září:
Chomutov – Havířov
Olomouc – Kadaň
Beroun - České Budějovice
Opava - Ústí nad Labem
Hradec Králové - Třebíč
Sareza Ostrava - Kometa Brno
Písek - Mladá Boleslav

Kompletní rozlosování 1. hokejové ligy

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze