Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ve Švédsku chystají rekordní hokejový zápas pod širým nebem

Ullevi stadium v Göteborgu má v příští sezoně hostit hokejové utkání pod širým nebem

24 2008
Móda hokejových zápasů hraných pod širým nebem dorazila i do Švédska. V příští sezoně se na fotbalovém Ullevi stadium v Göteborgu odehraje šlágr švédské ligy mezi Frölundou a Färjestadem. Pořadatelé si od zápasu slibují překonání diváckého rekordu.

Pochopitelně švédského. Světový drží utkání univerzitních týmů v Michiganu v roce 2001 na Spartan Stadium v East Lansingu. Duel zhlédlo 74 554 fanoušků.

Návrat hokejových utkání pod širé nebe v místech s vhodnými klimatickými podmínkami zažívá boom. Kromě návratu ke kořenům této hry jde i o zajímavý marketingový krok, který hokeji i pořádajícím klubům zajistí publicitu.

V NHL se utkání pod širým nebem hrají pravidelně, tuto sezonu se na Nový rok chystá na baseballovém stadionu Wrigley Fields duel Chicago – Detroit – více ZDE.

Minulou sezonu se v NHL pod širým nebem odehrál zápas Buffala s Pittsburghem, který na Ralph Wilson Stadium přilákal rekordních 71 217 diváků – více ZDE.

I v Rusku plánují zápas pod širým nebem. Utkání hvězd se 9. ledna příštího roku možná odehraje na Rudém náměstí v Moskvě. "Hokej je potřeba popularizovat a těžko si představit lepší propagandu, než odehrát zápas na hlavním náměstí země," řekl Vladislav Tretjak, šéf ruské hokejové federace – více ZDE.

I proto nepřekvapí, že s myšlenkou utkání pod širým nebem přišli také Švédi, jimž klimatické podmínky na podobné akce přejí. "Už k tomu máme souhlas od ligy i od Färjestadu," řekl Mats Ahdrain, šéf Frölundy.

"Chceme zápas pojmout jako oslavu hokeje a dosáhnout diváckého rekordu na hokejovém zápase," citují Ahdraina oficiální stránky Mezinárodní hokejové federace.

Ten stávající rekord platí od 8. ledna 1962, kdy utkání mezi Djurgaardenem a Frölundou právě na Ullevi stadium zhlédlo oficiálně 23 192 diváků. Skutečný počet se ale blížil třiceti tisícům. Fanoušci totiž prorazili bránu a řada z nich na stadion vnikla bez placení.

Nyní by chtěla pořádající Frölunda na stadionu s oficiální kapacitou 43 200 míst toto číslo překonat. "Líbí se nám ta myšlenka. Je to unikátní příležitost a chceme být součástí této akce," prohlásil Thomas Rundqvist, sportovní manažer Färjestadu.

Volba soupeře byla jasná. V moderní éře se kluby považují za hlavní rivaly, a to navzdory vzdálenosti 245 kilometrů mezi Göteborgem a Karlstadem, kde Färjestad působí. Proto se čeká velký nájezd fanoušků z Karlstadu. Termín utkání zatím nebyl přesně stanoven.

V Česku uvažovali před lety o konání utkání pod širým nebem v Pardubicích, k jeho realizaci ale nedošlo.

Husarský kousek chystá Německo. Pořadatelská země mistrovství světa v roce 2010 se pokusí uspořádat zápas šampionátu na stadionu Schalke 04 v Gelsenkirchenu, který kromě fotbalu proslavily i populární biatlonové exhibice.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze