Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Věčný náhradník? Tak to neberu, říká Hlavačka

4 2004
Karlovy Vary - Potřetí pojede na turnaj Euro Hockey Tour, potřetí jako náhradník. Karlovarský hokejový obránce Martin Hlavačka nahradil v nominaci na Karjala Cup zraněného Martina Škoulu. „Že jsem věčný náhradník? Nad tím jsem nepřemýšlel. Spíš jsem počítal s tím, že si na mě zase nikdo nevzpomene,“ řekl druhý nejproduktivnější obránce extraligy.

V reprezentaci zatím devětadvacetiletý ofenzivní zadák nasbíral deset startů. Debutoval předminulou sezonu na Švédských hokejových hrách, kde v nominaci nahradil Marka Židlického.

Naposledy byl v reprezentaci loni na prosincovém Baltika Cupu. Opět jako náhradník. Trenéři jej povolali místo Jana Nováka.

Nejinak tomu bylo tentokrát. „Zavolal mi Radim Rulík a oznámil mi, že ze sestavy vypadl nějaký obránce a že mě trenér Weissmann bere do týmu. Tak jsem mu poděkoval a řekl, že je to dobrá zpráva,“ pronesl nevzrušeně.

Přestože je po Tomáši Kaberlem druhým nejproduktivnějším obráncem extraligy, v hledáčku trenérů se neobjevil. „To mě nepřekvapilo. Před dvěma roky jsem byl taky v produktivitě nahoře a bylo to stejné. Taky mě brali jen jako náhradníka,“ mávl rukou.

Tenkrát dokonce prohlásil, že bude hrát radši za Slovensko. „Ale to jsem nemyslel docela vážně. Mám manželku ze Slovenska, takže by to šlo a možná bych dostával víc šancí. Nikdy jsem se tím ale vážně nezabýval,“ odmítl, že by napodobil Miroslava Hlinku, který také vyměnil český dres za slovenský a má díky tomu ve sbírce kompletní sbírku medailí z mistrovství světa.

Místo toho se Hlavačka těší na další seznámení s mezinárodním hokejem. „Bude to super zkušenost, už proto, že jsou v každém týmu hráči z NHL. Mám radost, že budu u toho. I na minulých akcích byli skvělí hokejisté, teď to ale bude určitě ještě lepší,“ řekl.

V reprezentačním dresu omezí asi i ofenzivní choutky. „Hokej je na těchto akcích rychlejší, každá chyba je trestána. Budu muset hrát jinak, ale když se mi otevře prostor k průniku nebo ke střele, využiju ho,“ tvrdí.

Plány mu turnaj významně nenarušil. „A i kdyby, hokej je moje práce,“ poznamenal. „Ale nic naplánovaného jsem neměl. Snad jenom jet za synem do Hodonína a být s manželkou,“ řekl. S tou se moc nevídá, jeho žena žije na Slovensku. „Pracuje v rodinné firmě, navíc stavíme v Púchově dům a až skončím s hokejem, přesídlím na Slovensko,“ plánuje.

Zatím ale hraje v dalekých Karlových Varech. „Když je čas, tak se navštěvujeme, buď jedu já na Slovensko, nebo ona za mnou. Teď jsem právě byl docela dlouho slaměný vdovec,“ usmál se. Ve Varech je spokojený, přestože měl původně hrát v CSKA Moskva. „Nevyšlo to, ale to už mě dávno přebolelo. V extralize je teď hodně hráčů z NHL, soutěž je kvalitní a určitě jsem si nepohoršil,“ dodal zkušený obránce.Najdete na iDNES.czmobilní verze