Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vedeme, ale chci další posily, říká trenér Komety

Vladimír Kýhos

9 2008
Míří letos Kometa za vytouženým postupem do extraligy? Odpověď najdete při pohledu na prvoligovou tabulku, v níž se brněnští hokejisté po třiceti kolech základní části vyhřívají na prvním místě.

A dobrý pocit hřeje i jejich trenéra Vladimíra Kýhose. "Nemám důvod být nespokojený," pochvaluje si před zítřejším začátkem nadstavbové části dvaapadesátiletý kouč.

Co vás těší nejvíc?
Já bych nejvíc vyzdvihl morálku mužstva: týmového ducha a bojovnost. Protože hlavně to nám umožnilo prohrát jen jediný zápas v normální hrací době. Jinak jsme vždycky zápasy, i když se pro nás vyvíjely nepříznivě, bojovností a vůlí dokázali aspoň zremizovat. To si myslím, že je největší devíza tohoto mužstva.

Taková bojovnost přitom u týmů, které platí za favority, nebývá vždy samozřejmostí, že?
Já si myslím, že ne. Když se sejde tolik dobrých hokejistů, tak to nebývá pravidlem. My jsme v zápasech doma pod tlakem, že za každou cenu musíme vyhrát, což je pro kluky trochu svazující. Když nedáme na začátku góly, tak je to pak stejně jako pro každý mančaft složitější. Tam se pak ukáže ta bojovnost a srdíčko, že opravdu chceme vyhrát a že to neodevzdáme.

Další velkou zbraní Komety je neobvyklá vyrovnanost všech útoků, které se rovnoměrně dělí o góly. Počítal jste i před sezonou s tím, že se takovým způsobem budete moct opřít o všechny čtyři pětky?
Určitě, postavili jsme to tak už jen tím, že se lajny točí pořád dokola a nemáme žádnou první, druhou, třetí a čtvrtou. Máme je označkované jen barevně na tréninku a víceméně v každém zápase je první lajna jiná. To mužstvo jsme skládali s tímto účelem, pro soupeře je pak hrozně těžké se zaměřit jen na jednu nebo dvě lajny.

Ty vaše jsou navíc hodně sehrané, protože hráče v nich prakticky netočíte...
Tam není důvod něco točit. K tomu dojde, když to třeba některým klukům nejde a nemohou se do toho dostat. Pak se do toho snažíme dát nějaký nový náboj a dostat ty kluky zpátky do hry. Ale jinak není důvod to měnit, protože je vždycky lepší, když spolu hráči hrají déle, znají se a vědí, co navzájem udělají.

Máte hodně našlapaný kádr, přesto stále přicházejí nové posily. Máte vytipované ještě další pozice na vylepšení?
Určitě máme. Ale teď bych o těch věcech nerad mluvil, protože se jedná vesměs o hráče z této soutěže.

Takže plánujete další posílení?
Určitě. Neřekl bych, že náš tým není úplně ideální, ale pro play-off jsou čtyři pětky málo. Potřebujeme si udělat ještě jednu pětku do zálohy a také to zkvalitnit.

Co se týče nadstavby, tak se soupeři jste asi spokojen. Zahrajete si s těmi nejsilnějšími.
Já jsem za to rád. Když to vezmeme papírově, tak máme silnější soupeře než ta druhá skupina. My jsme s tím spokojení, protože se aspoň ukáže kvalita a zároveň se udrží až do konce soutěže. Nebudu jmenovat jen Ústí, ale také pořád Hradec a také Olomouc, i když se pohybuje na příčkách, kde by se její kádr pohybovat neměl. Ale zápasy s ní jsou derby, kam přijde hodně lidí, a výkon Olomouce proti nám je určitě lepší než proti jiným mančaftům. To samé platí i o Třebíči. Pro nás to bude jen výhoda.

Doteď jsme probírali samé plusy vašeho týmu. Je i něco, s čím spokojený nejste a co byste rád zlepšil?
Pořád se dá zlepšovat. I když máme dobré procento přesilových her, tak si pořád myslím, že tady máme hráče na to, abychom těch přesilovek využívali ještě víc. To samé je hra v oslabení. Nám se podaří série zápasů, ve kterých nedostaneme góly, ale pak ty chyby uděláme. A hlavně musíme zlepšit obrannou hru od středního pásma, tam ještě dokážeme udělat hromadu chyb.

Také vás trápí nízká úspěšnost v nájezdech a prodloužení. Děláte z toho vědu?
Z toho se žádná věda dělat nedá. Když jsem přišel do Brna, tak tady se nájezdy za Rosti Čady vůbec nejezdily. Když jsme je začali jezdit, tak Lukáš Hronek dostal z každého nájezdu gól. Ptal jsem se ho, co to znamená, a on povídal, že na to není zvyklý, protože se to tady nejezdilo. My teď nájezdy jezdíme na každém tréninku, ale jak je vidět, tak to k ničemu nevede. Ale myslím si, že je to jenom v hlavě těch kluků a není to o tom, že by to neuměli. My jsme zabředli do toho, že na nás leží tíha a oni se bojí do těch nájezdů jít. Tohle však není problém, který by nešel odstranit.

Takže věříte, že první zůstanete i po nadstavbě?
Uděláme pro to všechno.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze