Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vejvoda: Baráž v Budějovicích je daleko

27 2004
Beroun - Za necelý rok se prvoligový Beroun pod vedením zkušeného trenéra Otakara Vejvody vypracoval z baráže až na pozici lídra soutěže. Co stojí za zázračnou proměnou týmu? „Hodně se obměnil, pomohly příchody zkušených hráčů Vebra a Eiselta, funguje spolupráce s extraligovými kluby,“ vypočítává Vejvoda důvody berounského úspěchu.

„Někdo nás už možná vidí na baráži v Budvar aréně, ale to není moc reálné. Navíc play-off je hodně ošidné,“ brzdí trenér přehnaný optimismus před začátkem vyřazovacích bojů.

Když jste loni nastupoval k berounskému týmu, musel jste mu jako trenér-záchranář pomoci  v baráži o první ligu. Teď mužstvo soutěž vede. Kde a kdy nastal obrat?
To se těžko porovnává. Mužstvo se hodně obměnilo. Některé změny byly vynucené kvůli zraněním, jiné ne. Když to shrnu, tak oproti loňsku máme o sedmdesát procent jiný tým. Odešli hráči jako Halinský, Michalovič, obránci Maleček, Pojkar, Filip a další. Naopak jiní hráči přišli.

A v létě vytáhl Beroun dva trumfy: Jiřího Vebra a Václava Eiselta. Bylo klíčové právě jejich angažmá?
Ti byli jednoznačně hodně potřební. Vašek Eiselt je extraligový hráč a určitě by byl v nejvyšší soutěži nadprůměrný. To samé Jirka Veber, kterého pamatuju ještě ze svého působení v Kladně. Oba mužstvu hodně pomohli.

Ale Jiří Veber na podzim odešel do Litvínova. Měl jste velkou obavu, že bez něj tým upadne do průměru?
Jirka dostal nabídku z extraligy a odešel za lepším, to musíme chápat. Ale zvládli jsme to i bez něj. Jeho roli převzal Vašek Eiselt, jsou sice naprosto rozdílné typy, Jirka Veber je klidný, uzavřený, Vašek Eiselt spíš naopak. Ale funguje to.

V listopadu jste dočasně přišli i o Eiselta, hrál za Spartu…
Taková byla dohoda mezi kluby, bylo tam i stanoveno, kdy přesně nastoupí za nás a kdy ne. Pár zápasů jsme se museli obejít bez něj, ale zvládli jsme to. Je samozřejmě otázka, jak by to vypadalo, kdybychom ho neměli na víc zápasů. Když se vrátil, byl možná trochu utahaný, ale rozhodně neměl nos nahoru...

Hodně letos těžíte i ze spolupráce s Kladnem a Libercem. Jsou pro vás střídavé starty extraligových hráčů hodně důležité?
To jednoznačně. Kladenský brankář Kopřiva za nás odehrál parádní zápasy, z Liberce se u nás vystřídalo už sedm až osm hráčů. A toho si vážíme. Všichni, kteří přišli, měli chuť hrát a byli v týmu vítaní. Je dobře, že to tak vzali. Ve svých klubech by odehráli tak třetinu a u nás pravidelně nastupují.

Naproti tomu se berounští hokejisté prosazují v extralize, a to nejenom Veber s Eiseltem. Znamená to zvýšenou motivaci i pro další hráče?
Nebavíme se o tom, ale určitě je to musí motivovat, když vidí jejich příklad. Však také hodně hráčů už extraligu letos hrálo. Kromě Vebra s Eiseltem to byli Švec, Sláma, Jareš, Ovčačík, Jech, Besser… Samozřejmě třeba odchod Jirky Vebra mě jako berounského trenéra mrzel, ale v koutku duše mu to stejně přejete.

Beroun vede pět kol před koncem dlouhodobé části první ligu. Jaké máte cíle do závěru sezony?
Cíle máme od začátku sezony postupné. Na začátku jsme nechtěli být dole, pak postoupit do play-off, tam jsme se dostali už někdy po dvaatřicátém kole, teď nemůžeme přijít o první čtyřku a začneme play-off doma. Někdo by nás už třeba rád viděl na baráži v Budvar aréně, ale to asi není moc reálné. Sezonu zatím hodnotíme jako vydařenou, ale také nikde není psáno, že musíme přejít do druhého kola play-off Je to úplně nová soutěž, třikrát prohrajete a jste ze hry. Takové play-off je: kruté, ale lákavé pro lidi. Výsledky závisí na spoustě věcí. Hrajeme sport, nejsme fabrika. Naším hlavním cílem ale je, aby lidi chodili na hokej a dobře se na něm bavili. Můžeme mít nějaká tajná přání ale o těch se nemluví...

Myslíte, že se Berounu podaří uhájit první pozici? V závěru ligy máte těžký los: hrajete s Kadaní, Olomoucí, Jihlavou, s Ústím a s Pískem.
Soupeři jsou těžcí podle jmen. Ale pro nás byly těžké i minulé zápasy proti Brnu a Písku. Ty týmy honí body a je někdy těžší se proti nim motivovat, naopak oni hrají o všechno. Ale třeba proti Jihlavě to bude jiné, na ten zápas se všichni těší.

Beroun je po Kadani vaší druhou prvoligovou trenérskou štací. Jaký dojem na vás soutěž udělala?
Předtím jsem se první lize moc nevěnoval. Nesledoval jsem jiné soutěže než extraligu. Hráči se v první lize trochu víc nadřou, je méně hokejová než extraliga. Ale můžu říct, že je to kvalitní a zajímavá soutěž. Jak prací s mladými hokejisty, kteří mají kariéru před sebou a mají chuť na sobě pracovat, tak i třeba spoluprací a komunikací se staršími hráči jako jsou Veber, Křesťan, Horčička. Samozřejmě, že je pohoda dána dobrými výsledky. Kdyby nebyly, mohlo být všechno jinak.

Už vítě, jestli budete v Berouně pokračovat i v příští sezoně?
Smlouvu mám na tuto sezonu. V Berouně jsem spokojený, ale co bude dál, to teprve uvidím. Samozřejmě už nějaké náznaky jednání proběhly, ale na jednání teprve dozraje chvíle.

O trenérském návratu do extraligy neuvažujete?
Tak nad tím teď nemíním přemýšlet. To ani do doby, než přijde, nemá smysl.

Otakar Vejvoda *11.11.1950

 • Bývalý obránce, v extralize odehrál 18 sezon, 663 utkání, s výjimkou vojny v Jihlavě působil  v Kladně.
 • V kladenském dresu získal šest mistrovských titulů (1972, 1975 – 1978, 1980)
 • Na závěr kariéry působil v Jugoslávii
 • Trénovat začal u kladenské mládeže, v sezoně 1990/91 byl asistentem Eduarda Nováka u prvního týmu, který vedl od září 1998 do prosince 1999 jako hlavní trenér
 • Od jara 2000 byl asistentem Václava Sýkory v Litvínově, pak vedl prvoligovou Kadaň
 • V letech 1993 – 1998 trénoval japonský tým klub Furukawa Denko
 • Vejvodův syn Otakar je mistrem světa z Vídně, kariéru ale musel kvůli zdravotním obtížím předčasně ukončit
 • Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze