Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krnáčová převzala trofej pro hokejové mistry: Klukům budu držet palce

18 2015
Ve středu ráno na pražský magistrát dorazil tajemný stříbrný kufřík. Ale klid, nešlo o žádný atentát. Uvnitř se skrýval pohár pro hokejové mistry světa, který kapitán vítězného týmu zvedne 17. května v O2 areně nad hlavu. Trofej zatím zůstane u primátorky hlavního města Adriany Krnáčové. „Budu klukům fandit,“ slíbila.

Toto předání poháru bylo pouze symbolické. Vždyť podle regulí Mezinárodní hokejové federace IIHF jediný, kdo může oficiální převzít nablýskanou trofej, je právě kapitán mistrů světa. A dostává jej od René Fasela, šéfa IIHF.

Do Prahy teď pouze dorazil jeho zástupce, Hannes Ederer, a v pracovně propůjčil pohár do držení primátorce Krnáčové, která si jej hned potěžkala. „Je to strašně těžký. Má to nějakých pětatřicet kilo nebo kolik,“ usmála se.

Fotogalerie

Pohár ve skutečnosti váží méně (asi 10 kilogramů), ale generální sekretář svazu Martin Urban upozornil jednu z přítomných redaktorek: „Neradil bych vám ho zvedat, je fakt těžký.“

Trofej teď bude vystavena v budově magistrátu na pražském Mariánském náměstí, na začátku března se přesune do Ostravy, pak ji využije český hokejový svaz a před stratem turnaje se vrátí do IIHF. Od 1. května o něj budou bojovat hokejisté na ledě.

Organizátoři tak chtějí dát možnost hostitelským městům, aby jednu z nejcennějších hokejových trofejí představili občanům. „Ve Švédsku pořádně nevěděli, že se mistrovství světa vůbec koná a bylo obtížně dostat diváky na tribuny. Chceme se z toho poučit,“ vysvětlil Urban, proč je nutné spolupracovat s vedením Prahy.

Krnáčová považuje za velkou čest, že má teď ušatý pohár s podstavcem, kde jsou zvěčněni všichni šampioni od roku 2001, u sebe na magistrátu. „Opravdu, opravdu budu držet klukům palce, aby to vyhráli. Budu tam určitě s nima,“ řekla Krnáčová. „Doufám, že ostatní Pražané to taky vezmou jako příležitost se ukázat, jak jsme hrdí na náš hokej.“

David Výborný s pohárem pro mistry světa 2005

David Výborný s pohárem pro mistry světa 2005

Tento pohár získali Češi celkem třikrát - jako zbrusu novou trofej před 14 lety (Robert Reichel tehdy pozval celý tým), ve Vídni 2005 byl kapitánem David Výborný a o pět let později jej s rozzářenýma očima přivezl mužstvu Tomáš Rolinek.

„Nezlobil bych se, kdyby ta perioda pokračovala,“ prohlásil na závěr Urban. Tak že by na hokejové kolegy a primátorku Krnáčovou navázal třeba Martin Ručinský?

Rozhodne se v květnu. Domácí tým začne v pátek 1. května od 20:15 duelem proti Švédsku. Finále je na programu 17. května.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze