Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trénovat s Ovečkinem? To bych nikdy nečekal, vypráví mladík Vaněček

Brankář české hokejové osmnáctky Vítek Vaněček hledá puk. | foto: IIHF

9 2014
Jako dítě o tom jen snil, teď se mu to splnilo. Hokejový brankář Vítek Vaněček se osobně setkal se slavným ruským útočníkem Alexandrem Ovečkinem a měl dokonce příležitost s ním trénovat. „Byly to nádherné pocity, choval se ke mně hrozně hezky,“ říká 18letý talent.

K setkání došlo při letním kempu Washingtonu Capitals, odkud se Vaněček vrátil. S týmem NHL podepsal nadějný brankář nováčkovský kontrakt, tuto sezonu však ještě odehraje na prvoligové liberecké farmě v Benátkách nad Jizerou.

Jaké to bylo zatrénovat si s velkými hokejovými jmény?
V Americe jsem byl měsíc a odvezl jsem si odsud nádherné pocity. Zatrénovat si Ovečkinem, Backstromem nebo Greenem byla velká zkušenost.

Neměl jste z nich trochu respekt?
Když člověk poprvé přijde do kabiny, kde sedí takové hvězdy, má samozřejmě trošku strach. Ovečkin je sice útočník, ale odmalička je to můj vzor. Vůbec bych nečekal, že bych ho mohl v životě potkat. A teď s jsem s ním dokonce trénoval!

Jak se k vám choval?
On i ostatní zkušení hráči Washingtonu jsou hrozně hodní, snaží se mladým hráčům pomoct. Přišli za námi, pozdravili, zeptali se, jak se máme. Snažili se nám pomoct začlenit se do týmu a odbourat náš strach.

Takže prohodit pár slov s Ovečkinem nebyl na kempu problém.
Vůbec ne. Teda pro mě jo, protože neumím anglicky.

Základy ale máte, ne?
Právě že moc ne, na škole jsem měl vždycky němčinu. Nějaké hokejové fráze jsem se sice v Americe naučil, ale jinak toho moc není. Teď na tom doma musím pracovat - naučit se hlavně základy a pak to v zámoří dopilovat. O víkendech budu chodit na doučování.

Jak takový kemp vůbec probíhá?
Trénovali jsme ve městečku asi deset minut od Washingtonu. Nejdřív se konal nováčkovský kemp, kde se nás sešlo čtyřicet. Pak začal hlavní, kde bylo osmdesát hráčů včetně těch z A-týmu a farmy. Nás brankářů tam bylo osm.

Už jen z těch počtů je jasné, že vás nečeká nic lehkého.
To máte pravdu, budu muset hodně bojovat, abych se prosadil. Mým snem je samozřejmě NHL, ale počítám s tím, že začnu asi někde na farmě.

Byly brankářské tréninky v něčem jiné než doma?
Byly hodně namáhavé. Musím přiznat, že na prvním jsem se hodně zadýchal, ale pak jsem si zvykl. A trenéři si na nás přichystali různé vychytávky - třeba bílé puky.

K čemu je to dobré?
Jsou velice nenápadné a brankář je vidí až před sebou. Cvičí to reflex.

Vy jste podepsal nováčkovskou smlouvu s Washingtonem, ale zatím zůstáváte v Česku. Jak dlouho?
Ještě rok, možná dva. To se ještě uvidí. Rozhodne se zase na letním kempu - tam si vás zavolají na mítink a řeknou vám, jestli zůstanete, nebo ne. Spíš si ale myslím, že příští rok už po kempu v zámoří budu muset zůstat, jinak by mě přece asi nepodepisovali.

Letos vaše setrvání v Americe ve hře nebylo?
Ne, oni ani nechtěli. Byli by rádi, abych se doučil angličtinu a mohl komunikovat s ostatními hráči. Přece jen je blbý, že v kabině nemůžu mluvit.

Co vás čeká v této sezoně? Budete jedničkou farmářských Benátek?
To samozřejmě není jisté, ale budu se o to snažit. Nebylo by pro mě dobré, abych seděl na střídačce. A doufám, že se mi naskytne taky nějaká šance posadit se na lavičku extraligového Liberce.

Co vy a reprezentace?
Rád bych se dostal na mistrovství světa dvacítek. Předtím se ještě koná turnaj tady v Česku, kde bych se taky chtěl ukázat.Najdete na iDNES.czmobilní verze